1869 entry daha
  • biraz önce 2017 referandum değerlendirme başlığıyla chp'den bir mail aldım. çok uzun tablolar grafikler hepsini kopyalamam buraya bazı önemli noktaları kopyalıyorum.

hangi ilde hayır önde hayır cephesi yüzde kaçlık artış sağlamış falan onlardan bahsedilen kısımları yazmıyorum. çok sıkıcı kendilerini neden övüyorlar hala anlamış değilim.

16 nisan günü gerçekleşen halkoylamasında, kendisini tbmm iradesinden üstün gören ysk’nın mühürsüz pusula ve zarf kullanımıyla ilgili hukuk dışı kararları, türkiye’nin bir bölümünde sandıklar açıldıktan sonra uygulamaya geçirilmiş, referandum sonuçları halkın gerçek iradesini yansıtmaktan uzaklaştırılmıştır.

halkoylaması sonuçlarını güvenilmez hale getiren bir diğer durum ise, sandık başında uygulanan baskı ve şiddet ile ölenleri, sandık bölgesinde olmayanları, sağlık sorunu yaşayanları da kapsayacak şekilde toplu evet oyu atılmasıdır. ayrıca türkiye’de daha önce hiçbir seçimde görülmeyen eksik zarf ve pusula sorunu ile sayısı tam olarak tespit edilemeyen ancak binlerle ifade edebileceğimiz sandıkta “tercih” yerine “evet” mührünün kullanılması, önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

yukarıda saydığımız nedenlerle referandum sonucu olarak açıklanan rakamların gerçekle bağdaşmadığından hiçbir şüphe duymuyoruz; referandumda halkın hayır dediğini ancak hukuk dışı yöntemlerle sonucun gerçek halk iradesinden farklı yönde gösterildiğini biliyoruz. hukuki sürecin yanı sıra, bu iddiamızın veri üzerinde yaptığımız çalışmalarla da doğrulandığını görüyoruz.

katılımın %100 ve üzeri olduğu sandıklar
    3.685 sandıkta en az kayıtlı seçmen kadar, 2.645 sandıkta kayıtlı seçmenden fazla, 669 sandıkta ise en az kayıtlı seçmen + 4 kişi oy kullanmıştır. bu sandıklarda da evet oyu yönünde belirgin bir fark ortaya çıktığı görülmektedir.

geçersiz oyların dağılımı
    bu bölgelerin önemli bölümünün sandıkların 16:00’da açıldığı alanda kalması,türkiye genelinde bakıldığında da hayır oyunun fazla olduğu ilçelerde yoğunlaşması, ysk tarafından alınan kanunsuz kararın zamanlama açısından da sonuçları doğrudan etkilediğini göstermektedir.

hiç geçersiz oy çıkmayan sandıklar
    yurtiçi oylar üzerinden incelendiğinde, 1.639.366 seçmen kaydı içeren 11.507sandıkta hiç geçersiz oy çıkmamıştır. bu sandıklarda 879.229 evet, 574.408 hayır oyu bulunmaktadır. yani geçersiz oy çıkmayan sandıklardan net 304 bin evet oyu çıkmıştır. tespit edilen sandıklardan 727’sinde ise, %100 evet oyu çıkmış, sadece bu 727 sandıkta evet lehine 63.635 oy farklı oluşmuştur. diğer taraftan bakıldığında, bu sandıklardan sadece 5.132 oy içeren 140 adedinde %100 hayır oyu bulunmaktadır.

%100 evet, %100 katılım, %100 geçerli oy
    263 sandıkta katılım %100, geçerli oy %100, evet oyu %100 çıkmaktadır. busandıklarda 60.703 evet oyu kullanılmıştır. aynı durumda olup %100 hayır çıkan sandık sayısı ise 46 olarak tespit edilmiş, bu sandıklarda sadece 613 hayır oyu kullanılmıştır.

chp referandum verileri
182 entry daha
hesabın var mı? giriş yap