şükela:  tümü | bugün soru sor
 • demokrat parti iktidarı, 1954 genel seçimlerinden önce bir takım şirin görünme ve baskı girişimleri uygulamıştır.

  yıllardır uygulanan liberal iktisadi politikalar sonrasında fiyatların yükselmesi sonucu özellikle memurlar zor durumda kalmıştır. bunu gidermek amacıyla da memurlara yılda fazladan üç maaş ödeme kararı almıştır. aralık 1953'te, seçimlerden hemen 5 ay önce çıkarılan bu kanun elbette seçime yönelik bir uygulamadır. aynı zamanda işçilere yılbaşı ikramiyesi ve emekli maaşlarına zam yapılması da şirin görünme çabalarının bir sonucudur.

  baskı ve sertlik tedbirleri olarak sayabileceğimiz uygulama ise basına karşı yapılmıştır. şubat 1954'te meclise verilen kanun tasarısı yayın yoluyla ve radyo ile işlenecek bazı suçlara ağır yaptırımlar getiriyordu. örneğin basın yoluyla itibarı kırılacak, şöhrete veya servete zarar verebilecek bir hususun isnadı halinde altı aydan üç seneye kadar hapis ve 1000 tl'den 10000 tl'ye kadar ağır para cezası öngörülüyordu.

  bu şirin gözükme çabaları ve yıldırı yasaları ile seçime giden demokrat parti oylarını bir önceki seçime göre artırarak yaklaşık %57 oy oranı ile seçimi kazandı. chp ise oyların yaklaşık %35'ini almıştı. ama seçim yasasından ötürü bu fark, meclise daha büyük bir fark olarak yansıdı. zira alınan %35 oya rağmen chp sadece 31 milletvekili kazanabildi.
 • yanılmıyorsam demokrat parti'nin, çok partili sisteme geçildiğinden beridir alınan en yüksek oy oranına ulaştığı seçimdir. bunun üzerine seçim yasasının tek parti zamanından yadigar çoğunluk sistemi gudikliği de eklenince neredeyse tamamı dp'lilerden müteşekkil bir meclis oluşmuştu.
 • demokrat parti 5.151.550 oy alırken, cumhuriyet halk partisi 3.162.196 oy almıştır
 • türkiye cumhuriyeti tarihinde kazanılan en büyük seçim zaferidir, buna o dönemki seçim sisteminin de çoğunlukçu olması eklenince, meclis aritmetiğinde daha da ezici bir fark oluşmasına sebep olmuştur.
 • demokrat parti'nin yüzde 57.6 oy oranı ile türkiye genel seçimleri tarihi rekorunu kırdığı seçim.

  aynı seçimde demokrat parti 67 il'in 62 tanesinden birnci çıkmış, 541 milletvekilliğinin de 503'ünü kazanmıştır.

  https://tr.m.wikipedia.org/…türkiye_genel_seçimleri
 • kars, malatya, kırşehir, sinop ve tunceli dışındaki tüm illerde demokrat partinin birinci geldiği seçim. bu illerden kırşehir'de cumhuriyetçi millet partisi oyların yüzde 42,3'ünü toplamayı başardı. bunda partinin başkanı osman bölükbaşı'nın memleketinin kırşehir olmasının etkisi vardır. seçimden sadece 28 gün sonra kırşehir ilçe yapıldı. (o zamanlar kırşehir'in ilçesi olan hacıbektaş, il yapılan nevşehir'e bağlandı. osman bölükbaşı hacıbektaşlıydı.)
 • meclisteki milletvekillerinin %93'ü dp'li olmuşken, sadece 31 millet vekili chp'lidir.