şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kıyamet mi kopacak, uzaylılar mı gelecek diye diye girdiğimiz milenyumda, 21. yüzyılın ilk decade’i de geride kaldı. müzik adına neler geldi geçti diye düşünmeye başlamışken, bu on yılın (2000-2010) kendimce en iyi şarkılarından oluşan 100 şarkılık bir liste yapmaya karar verdim. beğendiğim şarkıları art arda ekledikçe baktım 100 yetmeyecek, arttırıp 250 dedim. baktım o da kesmiyor, oldu olacak 500 olsun diye şişirdim. tam listeyi yapıyordum ki pitchfork’un 2000’lere dair 500 şarkılık bir liste yaptığını fark ettim. onun kopyası gibi durmasın diye de listeyi 505 şarkıya çıkardım. bu haliyle dergilere filan vermek de mümkün olmadığı için (kimi raikkonen 6 yıllık muhteşem yazısını kabul ettirememiş ben nasıl ettireyim) sözlüğe yazıvereyim dedim. bu, o kadar uzun boylu bir emeğin sonucu değil. akşamları üçer beşer ekleyerek 505'e ulaştım bi iki ayda.

  2000’li yıllarda kulağımıza çalınan iyi parçalardan 505 şarkılık bir liste. ama ‘en iyi 505 şarkı’ iddiasında değil. müzikte nesnel bir şekilde en iyi demek imkansıza yakın olduğu için öznel olarak da diretmenin manası yok. elimizde 2000’lerde dinlemekten çok keyif aldığım, bu yıllardan bahsederken aklıma gelecek 505 şarkılık bir seçki. yine de bir sıralama mevcut, ama takılması zorunlu değil. neticede 412. şarkı ile 236. şarkı arasında çok büyük farklar olduğunu iddia etmek güç.

  bu, tek kişi tarafından hazırlanmış bir liste ve elbette 2000’lerde çok sevdiğiniz bazı şarkılar içinde yer almıyor olabilir. bunun yazarın şarkıyı henüz dinlememiş olmasından, binlerce şarkı arasından hatırlayamamış olmasına kadar pek çok nedeni vardır. sonuçta insanız. listenin, içinde x şarkı olmadığı için tamamıyla çöpe attığınız listelerden biri olmasını istemem (çok güzel şarkılar vardır, ben ıska geçmişimdir ya da aynı derecede mühim bulmamışımdır, normal). bu listede olmayan bi şarkının olanların hepsinden kötü olduğunu varsaydığımı sanmak ise pek mantıklı değil. unutmayalım ki bu liste 1 yıl sonra yapılsa dahi tamamen değişik bir halde olabilecek.

  gelelim bu listenin amacına. müzikal açıdan hiçbir ‘en iyi 100’ listesinin amacının şarkıları birbirleriyle yarıştırmak olduğunu düşünmüyorum. müzik zevkinin büyü kısmı küçük yaşta gördüğü bir ‘tüm zamanların en iyi 100 şarkısı’ listesiyle şekillenmiş biri olarak bu listelerin yeni şarkılar/gruplar tanıma ve hali hazırda beğendiklerinizle ilgili fikir desteği olma açısından çok gerekli ve önemli olduklarını düşünüyorum. yani bu 505 şarkılık liste, ileride dinleyicisi olacağınız isimlerden birisini bile tanımanızı sağlayacaksa, gani gani işe yaramış olacak bir bağlamda.

  içlerinde bazı yorumlar kolpanın kolpası olmuş olabilir, bir yerlere gönderme yapmaya çalışmışken şu an ben bile anlamıyorum ne demek istediğimi. neyse mühim olan şarkılar diyip geçiştireyim o kısmı da.

  lafı fazla uzatmadan, karşımızda liste:

  505. less than jake - look what happened

  ska müziği her zaman melodiktir. ama hem melodik, hem dokunaklı hem de ska olmak pek az şarkıya nasip oluyor.

  504. ben folds - the luckiest

  ben folds 2000 yılında “five”ını bıraksa da piyanoyla olan haşır neşirliğini bırakmadı, bu da bizim şansımız olsa gerek.

  503. stina nordenstam - sharon & hope

  stina abla müthiş kuzeyli sesine enfes de bir melodi ekleniyor bu parçada. 2001 yılından.

  502. badly drawn boy - something to talk about

  kötü boğulan güzel bir adamın en nezih işlerinden biri.

  501. weezer - o girlfriend

  bildiğimiz weezer melodisi, 90larda daha çok vardı ellerinde, biraz ağlak olsa da vazgeçilmez.

  500. flunk - six seven times

  sakin, genç ama kesinlikle “farksız” değil. six seven times bu norveçli grubun şimdiye kadarki en iyi parçalarından biri.

  499. skinfaithfulness

  skunk anansie sonrası yoluna tek devam eden skin, aklımıza kazanan melodileriyle.

  498. grizzly bearready, able

  on yılın son yazını kışa çeviren gruptan dinlemeye doyulamayan bir eser.

  497. maximo park - apply some pressure

  her daim bir yere koşuşturur gibi şarkı söyleyen maximo park, bu şarkıda oynak bi şeyler çalmayı da başarmış.

  496. télépopmusik - last train to wherever

  unutulmayacak bir ritim, trende dinlemesi ayrı keyifli bi şarkı

  495. delinquent habits - return of the tres

  delinquent habits’e bu yorum için teşekkürler. ama esas saygı nefis sample'ın sahipleri sol lake, herb alpert ve tijuana brass’a.

  494. guster - the new underground

  guster’ın üç ayrı şarkı gibi algılanabilecek parçası her haliyle keyifli.

  493. the awkward stage - heaven is for easy girls

  kızlardan bahseden bir indie pop şarkısı listede? onlar da bu kadar güzel yapmasaydı arkadaşım!

  492. amy macdonald - a wish for something more

  içi kan ağlayan neşeli bir şarkıyı ilk kez dinlemiyoruz. ama amy hanımın bu şarkısı o kadar güzel ki daha fazlasını ummaya da gerek yok zaten.

  491. vega - bu sabahların bir anlamı olmalı

  evet, nakaratı yunus'a benziyor. ama benzemeseydi de böyle harika bir şarkı hiç olmasa mıydı? bence bu benzerliğin de bir anlamı olmalı.

  490. patricesoulstorm

  almanyalıların reggae cilası konusunda uzman olduğunu gentleman ile birlikte kanıtlıyordu patrice. soulstorm ise cilanın da cilası.

  489. urban tradsanomi

  “hiçbir dilde anlamı olmayan bir şarkıyla 12 puan aldılar, inanılmaz, bu şarkının sözlerinin hiçbir dilde anlamı yok.” 2003 eurovision’da bolca duymuştuk bundan. iyi ama müzik yeterince bir ‘dil’ değil mi zaten?

  488. hello saferide - 2006

  yapılmış tüm şarkılar böyle olsa müzik çekilmez bir hal alır. ama böyle şarkılar hiç yapılmasa müzik daha da çekilmez bir hal alır.

  487. kesmeşeker - tek kişiyim ben hala

  kesmeşeker gördüğü ilgi değerinin yanında devede kulak kalıyor. en güzel şarkılarından biriyle hatırlamamak olmaz.

  486. sugababes - overload

  pop müzikte prodüksiyon dersleri kitabında bir chapter adı olmalıdır overload. dünya çapında daha büyük bir hit olması için başka unsurlar gerekliydi herhalde.

  485. of montreal - heimdalsgate like a promethean curse

  bu adamları her dinlediğimde “umarım ne yaptıklarını biliyorlardır” diyorum. böylesi salt müzikal çılgınlık pek görülmüş şey değil zira. acaba kimyasallardan mı?

  484. dizzee rascal - bonkers

  armand van helden ve dizzee rascal. ilk 10 saniye kulaklarınızı tıkayabilirsiniz, ama sonra açın.

  483. natalie portman's shaved head - iceage babeland

  şarkı elektronik müziğin seyrini değiştiren cinsten filan değil. ama grubun ismi yetiyor açıkçası.

  482. m83 - safe

  2000’lerin müziğe hediyelerinden m83’ün bu şarkısı dosta güven düşmana korku veren cinsten.

  481. duran duran - finest hour

  duran duran artık sürekli düşüşte olan bir grup değil. bir rio daha gelmeyecek tamam ama en azından güzel şarkılar yapıyorlar işte.

  480. green day - boulevard of broken dreams

  green day bu şarkısında aynı isimli al dubin şarkısına bariz gönderme yapar. tam 70 yıl önceki bir şarkıyı referans alan bir punk rock grubu var karşımızda.

  479. jay-z - izzo (h.o.v.a.)

  bu şarkı için prodüktör kanye west’in i want you back'ten aldığı kısımlar, kendisinin bugüne dek kullandığı sampleların içinde en ince görülmüşü olsa gerek.

  478. bon jovi - it's my life

  şarkı 2000 yılında yayınlanmış ama bana sorsan çocukluğum bu şarkıyla geçti. bu işte bir iş var.

  477. the servantorchestra

  the servant çok uğraştı ama “ismi zor hatırlanan grup” olmaktan kurtulamadı sanırım. ama yine de dinleyin bu müziği, güzel müzik.

  476. jimmy eat world - the middle

  ya sev ya “bu ne lan” de grubu olan jimmy eat world, bu parçayla ‘orta yolu’ buluyor resmen. ayrıca biz severiz seni jimmy. yedin yine doymadın mı?

  475. alphawezen - speed of light

  alman topluluk şarkının başından beri aradığı o güzel nakaratı 3. dakikanın sonlarında buluyor ve şarkı bitene kadar da bırakmıyordu.

  474. modern institute - international rustic

  parça laurie anderson’un o superman'i gibi başlıyor, autechre’in tilapia'sı gibi bitiyor. ama aradaki şarkı ikisine de hiç benzemiyor.

  473. the shebrews - leave all your old loves

  the softies en güzel şarkılarını 90'larda yapıp dağılınca birinin bu bayrağı devralması gerekiyordu.

  472. thomas fersen - deux pieds

  fersen klibiyle de ünlenen bu şarkıda yer yer iki ayağı da yerden kesiyor.

  471. glen hansard - fallen from the sky

  once filmini herkes falling slowly ile hatırlarken filmin içinde pat diye bu karşımıza çıkıyor ve düşüş dediğin böyle olur diyordu.

  470. craig david - walking away

  bu güzel şarkı craig david’in craig david olduğu dönemlerden. pek uzun sürmese de güzel bir dönem olduğu söylenebilir.

  469. serhado - xewna jiyan

  serhado’nun “hayatın rüyası” anlamına gelen parçası yerel ezgilerle rap tarzını sentezleme konusunda örnek olacak nitelikte.

  468. air - playground love

  playground love huzurlu bir şarkı mı, seksi bir şarkı mı, yoksa ikisi birden mi? karar vermek yerine “iyi ki yapmışlar” diyelim gitsin

  467. art brut - emily kane

  art brut bu şarkıyla “ben de varım” diyordu. şimdilerde ise “bir varmış bir yokmuş” olmamak için çalışıyorlar.

  466. damien rice - rootless tree

  damien rice’ın tüm şarkılarını dinlettiği yaşlı başlı bir akıl hocası olsam diğer şarkılarında hafifçe burun kıvırır, bunu dinlediğimde ise okkalı bir şekilde “aferin oğlum” derdim sanırım.

  465. the lodger - simply left behind

  bir ‘tempo asansörü’ şarkı da the lodger’dan. nakarata kayıtsız kalmak zor.

  464. joanna newsom - peach, plum, pear

  joanna newsom için “bu kadın bu sesi nasıl çıkarıyor?” dönemi kısa sürdü, bundan gayrısı “bu kadın bu şarkıları nasıl yazıyor?” devri.

  463. jay jay johanson - keep it a secret

  jay jay’in ülkemizdeki popülaritesi kendisine listemizin de yolunu açıyor. ama bu şarkının güzelliği de gayet iki kişinin bildiği şey .

  462 dido - mary's in india

  dido’nun life for rent albümü birbirinden nefis şarkılarla dolu, bir gıdım öne çıkan varsa da bu içten pazarlıklı nefis şarkı işte. asıl biz teşekkür ederiz didocum.

  461. the rosebuds - hold hands & fight

  rosebuds ikinci albümünü gerçekten çok hesaplı bir şarkıyla açmış. güftedeki ali rıza binboğa etkisi ise bariz.

  460. mor ve ötesi - bir derdim var

  mustafa hakkında herşey filminde duyduğumuz şarkı, bize mvö’nün kalitesi hakkında çok şey anlatıyordu şüphesiz

  459. caesars - jerk it out

  tamam, caesars bu şarkıyı castaways’in liar liar'ından aparmış olabilir ama ortaya da hiç fena bir şey çıkmamış hani. caesars’ın hakkı caesars’a.

  458. elbow - grounds for divorce

  her geçen albüm kendilerini aşan ingiliz grup 2008’de bu görkemli şarkıyı yapıyor ve merakla beşinci albümü bekletiyordu.

  457. the honeydrips - i wouldn't know what to do

  honeydrips’ten modası geçmiş bir masum aşk şarkısı. bize müzikte moda denen bir şeyin olamayacağını gösteriyor.

  456. özlem tekin - kara sevda

  fuat saka’nın melodileri özlem tekin’in şaşırtan duruluktaki yorumuyla can buluyor. özlem tekin bir de gelevera deresi'ni söylese.

  455. the futureheads - skip to the end

  futureheads vokalde kolektif olmanın önemini anlamış bir grup. şarkı hiç de sonuna atlanacak bir iş olmamış haliyle.

  454. graham coxon - freaking out

  coxon blur’dan ayrılınca biraz daha açıldı sanki. ama yine de blur bir arada olsa ve graham hep you’re so great gibi şarkılar söylese daha iyi.

  453. school - i want you back

  school’un vokalisti (aynı zamanda klavyecisi) bu şarkıda o kadar şirin ki şarkının muhatabı sevgilinin geri dönmemesine imkan yok.

  452. pet shop boys - home and dry

  pet shop boys belki de 80’lerde hiç olmadığı kadar dingin, ama yine de harika.

  451. jamie lidell - multiply

  jamie lidell bizzat 60’lara gitmiş ve eski soulcuların “ruhunu” çağırmış resmen.

  450. they might be giants - experimental film

  gençler bu kez türküden fırlamış bir melodi bulmuşlar ama yine de eğlendiriyor adamı. “underrated” doğru kelime değil, ama ilk akla geleni.

  449. baha men - who let the dogs out

  baha men’in şarkısı şimdiden bir pop klasiği olmuş durumda. aradan geçen 10 yıla rağmen hala köpekleri kimin saldığını bilmiyor oluşumuz ise ayrıca trajik.

  448. the pains of being pure at heart - a teenager in love

  sadece isminin “a teenager in love” olması, yani dion and the belmonts’un 1959 tarihli efsane şarkısına gönderme yapması bile insanı bu şarkıya kilitleyebiliyor.

  447. the decemberists - the rake's song

  the hazards of love gibi öncüllerinden çok farklı bir albümün fark yaratan şarkılarından.

  446. brazzaville - jesse james

  bir tarafta kongo’nun başkenti, diğer tarafta sırtından vurulmasıyla ünlü jesse james. ilginç bir bileşim.

  445. simian mobile disco - i believe

  dans müziği dediğin ana ritmini bir an bile olsa kaybetmeyecek.

  --- spoiler ---

  bu şarkı da kaybetmiyor.

  --- spoiler ---

  444. bonde do role - solta o frango

  çığlıklarla süslü nakarat, aksak bir davul ve kuzeyde pek de bulamayacağımız türden bir şarkı.

  443. macahelaraşorara

  önce şarkıyı dinleyin, sonra canlı performanslarını izleyin, sonra da gelip bu grubun yaş ortalamasının 60’ın üzerinde olduğuna inanın.

  442. josé gonzalesheartbeats

  the knife hazırlıyor, jose gonzales harika bir şekilde damıtıyor. sek alınız.

  441. fleetwood mac - peacekeeper

  bir zamanlar “kendi yoluna git” diyen bu güzel adamlar formundan pek bir şey kaybetmemişler.

  440. mylène farmer - c'est une belle journée

  mylene farmer’ın bu güzelliğinin “olmuş” bir pop şarkısı olduğunu anlamak için introsunu duymak bile yetiyor.

  439. the new pornographers - letter from an occupant

  grubun açık ara en güzel bağırdığı şarkı bu olsa gerek.

  438. kaiser chiefs - i predict a riot

  kaiser chiefs’in ilk albümünde verse kısmı nakaratından güzel iki şarkısından biri.

  437. the little ones - face the facts

  üflemeli introsuyla daha 10 saniye geçmeden kalp kazanan tempo dostu bir şarkı.

  436. cem adriankaril maestro di violino`'nun unutulmaz melodisi cem adrian’ın tanımsız sesiyle birleşirse.

  435. new ordercrystal

  new order’ın güzel alışkanlıkları kaybolmamış, üstüne bir de bol gitar leziz olmuş.

  434. röyksopp - circuit breaker

  elektrik sigortasını bir şarkıya isim olarak seçen adamlar, ancak böyle sigortası atmış bir şarkı yapabilirlerdi.

  433. el guincho - cuando maravilla fui

  ispanyol pablo díaz-reixa bir gün os mutantes dinler ve hayatı değişir. onlar gibi hasta şarkılar yapmaya başlar.

  432. blu cantrell - hit 'em up style

  muhteşem bir çıkış, aynı şekilde devam etmeyen bir kariyer. yine de bu şarkı blu cantrell’i hatırlamak için yeter.

  431. louise attaque - tu dis rien

  kemancı rockçılardan yine soluksuz bırakan bir atak.

  430. kardeş türküler - leyla

  cahit berkay ve atilla özdemiroğlu gibi ustaların bulunduğu dönemden sonra yapılmış en iyi yerli film müziklerinden birisi. yerel bir esere daha ne kadar yerel tat katabilirsiniz ki?

  429. electric six - danger high voltage

  electric six’in bu çılgınlığı özellikle sonunda adeta delirme yarışına giren enstrümanlarıyla hatırlanacak.

  428. bob sinclar - love generation

  yeni jamaika şarkıları böyle mi olacak acaba? içinde bundaki gibi bir ıslık olsun da.

  427. architecture in helsinki - wishbone

  indie müziğin “çokdüze” çocukları, bu parçada neşeli taraflarından kalkmışlar.

  426. the cure - bloodflowers

  bildiğimiz “iyi cure şarkısı”nın 2000ler versiyonu.

  425. deerhunter - nothing ever happened

  şaşırtmayıcı bir rock parçası şeklinde başlıyor, ve hiçbir şeysizliğe bir ağıt olarak devam ediyor. harikulade.

  424. tori amos feat. damien rice - the power of orange knickers

  kimine tori amos, kimine damien rice yeter hüzünlenmek için, neyse ki birleşimleri aşırı doz değil, bilakis rahatlatıcı olmuş.

  423. margot & the nuclear so and so's - hello vagina

  monty python’dan bir esinlenme olmuş mu bilmem ama kesinlikle isminin akla getirdiği şarkı değil bu.

  422. jens lekman - a sweet summer's night on hammer hill

  (love is like a ) heatwave’in güzel introsu bu hasta parçaya nasıl dönüşmüş? jens lekman sorgulanmayı hak ediyor.

  421. esbjorn svensson trio - pavane : thoughts of a septuagenarian

  2000’lerin müzik adına en üzücü olaylarından biriydi, bize böyle parçalar armağan eden büyük bir ustayı kaybetmemiz.

  420. kazim koyuncu - tsira

  koyuncu’nun bu eserde adeta megrelce ağlıyor. şarkıyı dünyadaki herkesin bilmemesi ise nedense ayrı bir sevinç.

  419. parov stelarcoco

  müzikte sofistike deneyselliklerin adı parov stelar, bitiriciliğini de konuşturuyor artık.

  418. madonna - hung up

  madonna gimme gimme gimme’yi öyle güzel boyamış ki hem abba’nın hem şarkının hastası olmak hiç zor değil.

  417. ladytron - the last one standing

  ladytron kışkırtıcı olmayı bildiği kadar karizmatik olmayı da biliyor.

  416. richard hawley - born under a bad sign

  aslında genel olarak coles corner albümü övülmeli. albümdeki herhangi bir şarkıyı bunun yerine listeye alabilirsiniz.

  415. ian carey - keep on rising

  ian carey gitmiş, bu tip müzikler çalan gece kulüplerini “şımartmak” için şarkı yapmış resmen.

  414. ringside - tired of being sorry

  elden ele, “bu şarkı kimin” diye diye yükselen bir pop nefaseti.

  413. hayko cepkin - son kez

  hayko cepkin artık “türkiye’ye trip-hop’ı getiren adamlardan” olmuş olabilir. seste de peltek karizması var.

  412. travismy eyes

  fran healy bu şarkıyı oğlu için yapmış. gözlerinden öpelim biz de o zaman.

  411. creed - with arms wide open

  creed belki de sadece döneminin grubuydu ama bu şarkı dönemaşıcı cinsten.

  410. rosalia de souza - fica mal com deus

  rosalia de souza’nın müthiş ilk albümünden ürpertici bir bossa nova.

  409. beck - gamma ray

  her zamanki beck cool’luğu, bu sefer melodisi de bol kaçmış.

  408. santogold - l.e.s. artistes

  santi white o ilginç sesiyle artistliğini yapıyor yine. liste onsuz eksik kalacaktı.

  407. opethclosure

  opeth’in listedeki tek şarkısı. şimdi bu bizi damnation opeth’çisi mi yapar?

  406. soft eject - message from caucasus

  gürcü grup soft eject’in kafkaslar’dan gelen muhteşem mesajı. hemen aldık.

  405. autechre - gantz graf

  autechre’in tek kelimeyle “benzersiz” şarkısı kimileri için müziğin geldiğin son nokta, kimileri için ise “bu ne abiiii??!!!”

  404. marcy playground - blood in alphabet soup

  sakinliğin adamları olarak biliyoruz kendilerini, biraz kızınca en iyi parçalarından birini yapmışlar. ilginç.

  403. mika - rain

  nefret ettiği günler üzerine bu kadar keyifli şarkı yazan adamlar müzik tarihinde hep sevinçle hatırlanacak

  402. sakin - denek hayatım

  sakin, kesinlikle 2000’li yılların unutulmayanlarından olacak. hem ismiyle müsemma sound’u, hem de bu gibi şarkılarıyla.

  401. the raconteurs - broken boy soldier

  jack white’in bir kez daha delirdiği bu şarkı albümde öyle bir yere sahip ki albümün gerisine sadece bir “s” kalmış. o da ileride.

  400. mos def - supermagic

  aşık mahsuni şerifselda bağcanharamilermary poppins - mos def. şarkının çılgınlığını anlatan bir sıralama. mos def’in the ecstatic albümü muhakkak bereketli olacak. maşallah.

  399. delays - nearer than heaven

  işte uzatmadan nakaratla mevzuya giren o enfes şarkılardan.

  398. sunrise avenue - fairytale gone bad

  bir grubun sürekli aynı şarkıyla hatırlanması hoş olmasa gerek. ama olsun bunu bulamayanlar da var.

  397. noir désir - le vent nous portera

  evet meşhur le vent. şarkı aklımızdan çıksa o depresif klibi çıkmıyor.

  396. pelle carlberg - fly me to the moon

  bir klasiğin adını alacaksan, en azından ona yakışır bir şeyler yapman lazım. pelle de ıslıklarla çıkıyor fezaya.

  395. pedram - modjoon

  müthiş bir tat, duyulması gereken bir şarkı. girişi ise fevkalbeşer.

  394. moby - in this world

  uzaylılara en minimal açıdan bakan klibiyle klasik moby.

  393. gnarls barkley - crazy

  çıktığı yılın en çok çalınan şarkılarından. barkley reboundu kimselere bırakmadı.

  392. lcd soundsystem - someone great

  lcd’nin müziği her damağa göre değil. ama bu şarkı bildiğin türk lokumu.

  391. vampire weekend - cape cod kwassa kwassa

  paul simon’dan sonra böylesi güzel afrika yolculuğu yaptıran amerikalılar. çok anormal hissettiriyor. peter gabriel da coverladı.

  390. st. vincent - the strangers

  the strangers harika tamam ama, siz st.vincent’ı bir de 10 yıl sonrasının listesinde görün.

  389. the presets - my people

  gümbür gümbür, dolu dolu. halka sesleniş böyle olmalı.

  388. apocalyptica - beyond time

  metallica coverlamak iyi güzel iş tabi, ama bizde çok daha fazlası var.”

  387. coldplay - shiver

  sözsüz nakaratlar her zaman cazibelidir. bir de “ilk albüm coldplay’i” ekleyelim buna.

  386. fun lovin' criminals - loco

  loco gibi “kafalı” yazlık şarkısı azdır. adamlar idamlık oldu haliyle.

  385. phoenix - lisztomania

  phoenix’in konserleri de liszt’inki gibi çılgın geçiyor mudur bilmem ama kendileri “listemania”mızdaki yerini çoktan aldı.

  384. zero 7the pageant of the bizarre

  zero 7 yanına sia’yı da alıp dönme dolaba biniyor. 0.7 uçtan sonra arkadaştan zero 7 albümü de ister olduk.

  383. korn - y all want a single

  korn üyeleri ne kadar zengindir, kaç evleri vardır bilmem. bildiğim tek şey, kendilerinden illa ki single isteyen yapım şirketine verdikleri bu cevabın tebriği gani gani hak ettiğidir.

  382. the fray - how to save a life

  scrubs sağ olsun. hayatı olmasa da çokça günü kurtaran bir şarkı.

  381. cut copy - hearts on fire

  biraz basite kaçalım ve hearts on fire, cut copy’nin “yapıştırdığı” şarkı diyelim.

  380. pato fu - eu

  portekizli bir rock grubu. iki harfli, azgın bir şarkı. dileyen looplayabiliyor.

  379. songs ohia - coxcomb red

  songs ohia her modun grubu değil belli ki. iyi ama her modu songs ohia’lık olanlar için sorun değil bu.

  378. the maccabees - toothpaste kisses

  çok çakırkeyif bir eser. baştaki 30 saniyelik dahiyane kibrit numarası için bile dinlenir.

  377. mgmt - time to pretend

  baştaki düdüksel sesler bize mgmt’nin üfürükten bir grup olmadığını gösteriyor. tuhaf.

  376. yeah yeah yeahs - cheated hearts

  yaşından kamil gösteren bir şarkı. büyümüş de küçülmüş.

  375. maroon 5 - this love

  artık eminiz ki “bu aşk beni del eyledi” demenin pek çok farklı yolu var.

  374. emiliana torrini - jungle drum

  torrini bu şarkıyı canlı söylediğinde alanda düşüp bayılanlar görebilirsiniz. bu kadar tatlı olunmaz.

  373. milow - ayo technology

  madem teknolojiden yoruldunuz, bu şarkıya tek bir gitar yeter. çok mantıklı.

  372. the cardigans - couldn't care less

  daha ismiyle bile oksimoron. the cardigans bu şarkıdakinden daha duyarlı olamaz. olabilir mi?

  371. pink martiniclémentine

  ne ‘güzel niyetli’ bir şarkısın sen clementine.

  370. robbie williams - advertising space

  robbie williams güzel şarkılar yapardı zaten ama bu kez ‘referans’tan vuruyor hedefi.

  369. the offspring - when you're in prison

  bir punk-rock grubu 30’larvari taş plak tadında bir şarkı okuyor ve gerçek anlamda mest ediyor. 2012’ye 9 yıl varken üstelik.

  368. estrella morentevolver

  sinema-müzik buluşması. başrolde penelope cruz görünümlü estrella morente. işte bunu seviyorum.

  367. enya - only time

  enya’nın duru sesinden, zamana direnen bir şarkı.

  366. tori amos - a sorta fairytale

  tori amos’un en iyi şarkılarından. ama bazen akla bile gelmiyor iyileri sayarken. büyük sanatçı tipiği.

  365. the shinsaustralia

  açık ara shins’in en enerjik işi olsa gerek.

  364. the cranberries - every morning

  albümünün en güzel şarkısı olmakla kalmıyor, ismiyle de, tonuyla da albümün adına fena yakışıyor.

  363. nigel kennedy and kroke - lullaby for kamila

  doğuyla doğunun buluştuğu yerde, nigel kennedy ve kroke bizi üç dakikalık “müziğe saygı duruşu”na davet ediyor.

  362. moby - slipping away

  moby şahane bir melodi bulup bundan sapasağlam bir zincir yapıyor.

  361. the pipettes - i love you

  60’lardaki girl-band’leri canlandırma projesinden yüz ağartıcı bir sonuç. sadece 97 saniyede.

  360. jon brion - knock yourself out

  bir film için yazılmış jon brion şarkısı. filmi bile aştığını söyleyenler var.

  359. the chemical brothers - star guitar

  alacalı bulacalı bir şarkı. insanı trenden düşmüşe çeviren hastalıklı bir klip.

  358. gravenhurst - the diver

  melankolisiyle ünlü grubun tam anlamıyla tavan yaptığı şarkı. yoksa dip yaptığı mı demeliydik?

  357. radioheadoptimistic

  ismine uymayan bir şarkı daha. radiohead ile daha çok karşılaşacağız.

  356. placebo - commercial for levi

  en iyi placebo slowlarından. lütfen bitme dedirtecek cinsten bir şarkı.

  355. paul mccartney - mister bellamy

  65 yaşında yapıyor bu şarkıyı paul. hala şarkılarıyla bizi besliyor, hala ona ihtiyacımız var.

  354. wir sind helden - müssen nur wollen

  bize o kadar dediler ki “almanca kaba bir dil” diye, bu tatlı insanları neredeyse fark edemeyecektik.

  353. the mummerswonderland

  yine on yılın son demlerinden. şimdiden böyle harikalarsa, geleceğe umutla bakıyoruz.

  352. kasabianempire

  kimileri için fazla kaba olsa da herkese yetecek kadar enerji taşıyan bir kasabian şarkısı.

  351. frida hyvönenbirds

  isveç’in havasında müzik elementi var sanırım. kuşlar, böcekler, hepsi güzel şarkıya dönüşebiliyor.

  350. rufus wainwright - little sister

  rufus wainwright’in bacısına yazdığı bu parça insana keman aşılıyor.

  349. oasis - the hindu times

  oasis bombayı ortalığa bıraktı. hayranları duyar duymaz “yıllarca bunu beklemişiz” diyordu.

  348. the thermals - now we can see

  sadece bağırarak güzel şarkı yapılabilir mi bilmiyorum ama güzel nakarat yapılabiliyor o kesin.

  347. bee gees - this is where i came in

  1958 yılında kurulan bir grup, en cool şarkısını yapmak için 43 yıl bekliyor. enteresan.

  346. linkin park - a place for my head

  muhtemelen linkin park’ın en kafa işi. gruba sorsak “you try to take the best of me, go away” diyecek kesin.

  345. einsturzende neubauten – musentango

  yapıları yıkan adamlar belli ki keyif alarak şarkı yapıyorlar. hem de kaşığa kuvvet.

  344. mirah - words cannot describe

  yanlış dönemin şarkısı. 1930’lara gidip bu şarkı adına film yapmak gerek.

  343. david byrne - everyone's in love with you

  kıskançlık bu kadar keyifli olabilir mi? “herkesin aşık olduğu kadın elinde, daha ne sızlanıyorsun” derler adama.

  342. travis - side

  gitar eşliğinde ulvi sözler. travis country yanından kalkmış olmalı.

  341. a-ha - you wanted more

  a-ha lifelines ile formundan bir şey kaybetmediğini bildirdi.

  340. tinariwen - cler achel

  tuareg insanlarını temsilen mali’de kuruluyor, libya ve cezayir’de sürgündeyken müziğe eğiliyorlar. binbir dert içinde böylesi harika müzik. gel de isyan etme.

  339. guided by voices - everywhere with helicopter

  robert pollard hocamın bitmek bilmez uçuklukları, şarkının adına zerre şaşırmamamızı sağlıyor.

  338. albert hammond jr. - back to the 101

  strokes kesmedi, süper şarkılara soloda devam. babanı da severdim zaten.

  337. the shins - new slang

  kimilerine göre “hayat değiştiren” bir şarkı, yol playlistlerinin ise değişilmezi. sallanan koltuk siparişlerini direkt arttırır.

  336. the divine comedy - perfect lovesong

  “ilahi the beatles bass yürüyüşü ve eski muazzam beach boys sound’u.” parçanın tarifi bu işte. kusursuz.

  335. akonlonely

  akon bobby vinton’un askerlik psikolojisiyle yanan şarkısını alıp şekere banmış. yalnızlık güzel bir şey de olabilir.

  334. david fonsecasuperstars

  akışkan melodi, kalın ses, ince ıslıklar. david fonseca işi bilen bir portekizli.

  333. regina spektor - us

  bu kadının eline piyano verilmesi yasaklanmalı. çok tehlikeli şeyler yapıyor. müzik dinlerken terliyoruz.

  332. johnny cashhurt

  cash, nine inch nails’in unutulmaz şarkısını adeta süzerek yorumluyor ve ölmeden kısa bir süre önce bile ne kadar orijinal bir müzik adamı olduğunu bize gösteriyordu.

  331. juanes - la camisa negra

  ispanyol juanes’in harekete teşvik eden bombası. gereksiz bilgi; şarkı karalar bağlayan bir adamı anlatıyor.

  330. pinhani - haftanın sonu

  pinhani’den harika bir hafta yorumu. tabi asıl keyfi pazar sabahı çıkıyor.

  329. the white stripes - the hardest button to button

  her şey bir davulla başladı, sonra bitmek bilmedi. michel gondry’nin klibi en az şarkı kadar manyak.

  328. flor-de-lis - todas as ruas do amor

  bakmayın portekizlilerin bu parçayla 15. olduğuna. ileride eurovision 2009 denince akla gelen ilk şarkı olabilir.

  327. nikkfurie - the a la menthe

  çalması zor, ıslıklaması ölüm. anlaşılamayan aksiyonların arka plan müziği.

  326. chumbawamba - pass it along

  internet gençliği hususunda gruba yakışır şıklıkta bir ironi. “dünyayı kurtar, evden çıkma.”

  325. starsailor - poor misguided fool

  starsailor’un ritmi ile hüznü çakışan şarkısı. belki de hayatınızın şarkılarından.

  324. the dandy warhols - bohemian like you

  dandy warhols’un en fena koştuğu şarkı bu, ama bohemlik böyle bir şey değil gençler.

  323. pj harvey - this is love

  pj harvey bu kadar güzel şekilde söyledikçe itiraz etmesi imkansız bir önerme.

  322. rilo kiley - more adventurous

  rilo kiley dünyasının en güzel yanı. ki o dünya da dünyalar güzeli zaten.

  321. sinéad o'connor - the lamb's book of life

  o’conner’ın 2000lere muhteşem girişi. irlanda’ya tek kişilik bilet lütfen. gidiş.

  320. south - the pain

  tonuna kurban olduğumuz bu şahane şarkı south’a yaramadı, grup bir süre müzik yapmayacak.

  319. umay umay & kazım koyuncu - kalbim acıdı

  sadece şarkının son sözlerini alıp buraya yazsak da olur. kazım koyuncu adeta paralize ediyor.

  318. the piercessecret

  pierces şarkıyı lunaparkta bestelemiş. tam da balerinin eteğinde salınırken

  317. kasabianl.s.f. (lost souls forever)

  kasabian müziğin en güzel dönemine selam çakıyor. hem ismiyle, hem cismiyle.

  316. the cranberries - pretty eyes

  insana melankolik bir uyuşukluk verse de vazgeçemeyeceğimiz bir şarkı.

  315. the rumble stripsclouds

  dexy’s midnight runners’ın come on eileen’den sonra en güzel şarkısı. kartonetinde başka grubun ismi yazıyor ama orasını anlamadım.

  314. kanye west - hey mama

  donal leace’i duymuş muydunuz? hınzır rapçi kanye duymuş, yetmemiş tarihteki en güzel samplelardan birini almış, duyurmuş.

  313. u2vertigo

  nakaratına benzeyen 10 ayrı şarkı bulunabilir. ama bu “hola hola” çekmenize engel değil.

  312. red hot chili pepperscabron

  tam peppers işi değil, lakin olmuş bir şarkı. sana “yazlık” demeyeceğim, ama yazlıksın cabron.

  311. yeah yeah yeahsmaps

  şarkı, genç indie gruplarına, en azından davul kullanımı açısından harita olmalı.

  310. mägo de oz - fiesta pagana

  ismine bak, şarkıyı al. madrid – celtic maç yapsın, fonda bu çalsın.

  309. jem24

  jem’e bakıp sıradan bir popçu sanabilirsiniz. aman diyorum.

  308. fugazicashout

  fugazi iyi açtığı diskografiyi, 2001 yılında böyle kapattı. sonra da biraz yeter dinlenelim dediler.

  307. radioheadreckoner

  albüme gelen dek 8 yıl boyunca dinlenmiş bir şarkı. artık bir sekiz yıl da loopta dinlenir.

  306. ocean colour scene - i told you so

  ingiliz rockçılar yanık bir türkü söylerse...

  305. estelle feat. kanye west - american boy

  estelle’nin kısımları çok güzel. kanye ‘nin girdiği yerler ise bunu 5’e filan katlıyor.

  304. dungen - sa blev det bestamt

  dungen’in parçası hoşça bir progressive şarkı olarak başlıyor. 1:54’teki efsanevi değişim ise müzik tarihine geçecek cinsten. progressive asıl budur dedirtiyor.

  303. aereogrammebarriers

  şarkının başlarında nefes aldınız aldınız, yoksa 3 dakikalık nefessiz kısımla derde giriftar olmanız an meselesi.

  302. missy elliott - get ur freak on

  hint müziğinin delirtici etkisini çözmüş bir sample, akılcı bir hip-hop çalışması.

  301. manu chao - j'ai besoin de la lune

  manu chao bu nefisliğinde “aya ihtiyacım var” diyor. karanlık yüzü değil tabi.

  300. patrick cassidy & hans zimmer - vide cor meum

  2001 tarihli hannibal filminin en iyi yanı. film biraz geriyorsa bu parça sayesindedir. parçanın son saniyelerini korkuttuğu için kesenler var.

  299. the killers - smile like you mean it

  the killers’ın hazine sandığı olan ilk albümünden, biraz elektronik bir mücevher.

  298. razorlight - golden touch

  golden touch’ın sözleri değil, müziği tekerleme gibi. insanı harekete geçiren de bu oluyor zaten.

  297. phoenix - everything is everything

  on yılın en şahsiyetli gruplarından phoenix, tipik bir “isimle tavlayan şarkı” hikayesinde başrolde.

  296. no doubtbathwater

  buna itirazım var, sevgilinin banyosuyla ilgili yazılmış bir şarkının bu kadar iyi olmaması gerekiyor

  295. bloc party - trojan horse

  vıcır vıcır akan, rahatsız edici olabilecek bir gürültünün içine truva atı gibi kontrpuan sokuyor adamlar. savaşı kazandıracak bir hamle.

  294. regina spektorfidelity

  melodinin ağızla icra edildiği şarkıları sevmemek çok zor. hele bir de en iyilerindense.

  293. jeanne cherhal - les photos de mariage

  cherhal’i pahalı bir stüdyoya sokup “hadi kızım zaman kalmadı çabuk” demiş olabilirler. ama bu hızlılık şarkıya çok şey katmış.

  292. sufjan stevenschicago

  sırf şarkı isimlerini yazsan kitap olabilecek bir albümün en kısa adlı şarkısı. ama o kadar kısa boylu değil.

  291. snow patrol - set the fire to the third bar

  karşı cinslerin armoni vokali. niye daha sık yapmazlar ki bunu?

  290. i monster - daydream in blue

  wallace collection’dan nasiplenen bir diğer şarkı. karaoke masasında adam öldürür bu.

  289. adele - chasing pavements

  “neymiş bakalım” diye açıp kilitlenerek bitirdiğimiz bir şarkı. şaşırarak sevinmek böyle bir şey.

  288. kite in the airbuilder

  nefis bir “flow”, iki kelimeden ibaret bir nakarat. ah bu elektronik şarkıların dili olsa da konuşsa.

  287. moby - extreme ways

  moby gibi bir “uç yollar” adamının en iyi şarkılarından biri. ama şarkının ayakları yerde.

  286. the vegastones - drag queen eyes

  radyo eksen’in hak ettiği ilgiyi gösterdiği the vegastones, müthiş underground şarkılarıyla listede.

  285. radiohead - knives out

  yine radiohead, yine tribe sokan bir şarkı. klibi de izleyince trip çıkışsız oluyor.

  284. poney express - le bruit du dehors

  “ben, fransız son dönem popunun barok, melodik ve böyle şirin olanını severim.”

  283. belle and sebastian - i'm waking up to us

  iskoçlar yine formda. “biz bir felaketiz” şeklinde sözleri olan tatlı mı tatlı bir şarkı.

  282. depeche mode - damaged people

  martin gore şarkıyla birlikte damage e damage eklemekle kalmıyor, albümü de direkt şahlandırıyor.

  281. the kooks - time awaits

  the kooks dakikalar içinde 3 ayrı türde gezinti yapıyor. sıradan bir gruba sınıf atlatacak türden bir hamle.

  280. le peuple de l'herbemission

  bunlar da bir deli ot toplumu. mission ise “küp”üne sığmayan bir şarkı

  279. echo & the bunnymen - in the margins

  echo’dan eski model bir gece şarkısı. eskimeyen model demek daha doğru sanırım.

  278. bjork - pagan poetry

  işte sesiyle kamyon çekebilecek kadın. bjork’ü seviyoruz.

  277. jet - look what you've done

  the beatles’a yapılan en hoş göndermelerinden. hoşluğu, aleni olmamasından kaynaklanıyor.

  276. the sleepy jackson - you needed more

  sleepy jackson’un bu işinde bir bob dylan coverı görkemi var.

  275. mahala raï bandakibori

  balkanlardan gelen durdurulamaz bir füze. aynı zamanda ilk sourvision şampiyonu.

  274. ladytron - i'm not scared

  ladytron’un daha karanlık şarkılara başlaması kötü bir haber değil, bir müjdeymiş.

  273. metallica - the day that never comes

  çok tartıştık onları, ve sonunda geri geldiler. ileride bir daha “bozmak” için, iyi müzikler yapmaya başladılar.

  272. morrissey - i have forgiven jesus

  morrissey’in isa’yı affettiği şarkı. daha ne söylenebilir ki bu adama?

  271. coldplay - hardest part

  çok güzel bir şarkı, ama coldplay hep aynı mı? işte en zor kısım bu soruyu cevaplamak.

  270. bright eyes - haligh, haligh, a lie, haligh

  gizemi hala çözülmemiş bir vokal, ve o vokale bugüne dek en çok yakışan melodi

  269. ashcandy

  the walker brothers’tan alınan şahane ötesi samplelarla, ash için adeta bir rap denemesi.

  268. death cab for cutie - soul meets body

  iki yarısı birbirinden farklı, ikinci yarısı daha güzel. resmen bir “sürpriz finalli şarkı”.

  267. amy winehouse - back to black

  bu şarkılara rağmen müziğinden çok kişiliği konuşulan bir kadın. kendi haline dair bir şarkı olabilir.

  266. antony & the johnsonsspiralling

  antony’den saf hüzün. fazlası zarar bir şarkı.

  265. radiohead - we suck young blood

  alkışla eşlik etmesi en keyifli parça. deneysel müzik, ya da müziksel deney.

  264. feistmushaboom

  sadece mırıldanılsa bile lezzetli olabilecek bir melodiden ufak dokunuşlarla ziyafet çıkartmış feist.

  263. mercury rev - tides of the moon

  3 yıl önceki holes’un kardeşi. tıpkı abisi de olsa çok yakışıklı bir şarkı.

  262. jens lekman - a postcard to nina

  sevdiği bir arkadaşı için sır tutan jens lekman. bu güzel şarkı, sözleriyle tüm sırrı açığa çıkarması açısından ise hayli enteresan.

  261. morrissey - first of the gang to die

  morrissey, şaşırtıcı bir şekilde, bir üçüncü tekil şahısın hikayesini anlatıyor.

  260. calogero - danser encore

  calogero’nun yıkımı çağrıştıran şarkısı teoman sayesinde ülkemizce de tanınır olmuştu.

  259. brainstorm - lonely feeling (to be lonely)

  haritada göstermekte zorluk çekeceğimiz bir ülkeden, buradaki yalnızlığımıza ortak bir şarkı.

  258. tunngbullets

  araya atılan taramalı tüfek sesleriyle dakika başı kendini yenileyen akıl dolu bir tunng işi.

  257. the beta bandassessment

  beta band’in böylesi gürül gürül bir şarkıyla tepe yapacağını çoğumuz tahmin etmezdik.

  256. ocean colour scene - you'll never find me

  ocs bam teli arama çalışmalarına devam ediyor ve bir kez daha buluyor.

  255. roots manuva - witness (one hope)

  işitsel efektlerin gırla gittiği teknolojik bir manuva şarkısı.

  254. the gentle waves - falling from grace

  isobel ne büyük bir cevhermiş. bu, belle and sebastian’ın en güzel şarkıları kadar güzel.

  253. stephen malkmus - baby c'mon

  ne kadar gururlansak az. baby c’mon’u bu kadar güzel yapan şey, özdemir erdoğan’ın çöpçüler kralı filmine fon olan gurbet'inden başkası değil.

  252. the white stripes - little acorns

  bir aksaklık gösterisi. sanırım white kardeşlerin olgun işlerinden biri oluyor bu?

  251. the clientele - losing haringey

  müthiş bir fon müziği üzerine laflama. insanın laf edesini getiriyor.

  250. the presets - are you the one?

  bu isimde çok şarkı var. ama bu kadar vahşisi yok.

  249. the white stripes - fell in love with a girl

  bu da olgun olmayan white stripes. bilmeyenler için söyleyelim; bir aşk şarkısı.

  248. teenage fanclub - it's all in my mind

  teenage fanclub’ın 40’ına gelmiş solistinin şarkısı. yaş olayı da zihinde bitiyor.

  247. mogwai - dial revenge

  galler dilinde dial, revenge (intikam) demekmiş aynı zamanda. peki bu acımasız şarkıyla mogwai ve gruff rhys kimden intikam almaya çalışıyor, orasını bilemiyoruz.

  246. radiohead - everything in its right place

  her şey yerli yerinde. yazar burada şarkının altyapısına sesleniyor.

  245. supergrassgrace

  2:30 dakikaya sığmış enerji. ingiliz işi. tasarrufa da teşvik ediyor üstelik.

  244. the strokes - you only live once

  strokes’tan yapıbozumunu tekrardan bozan bir isimlendirme. çok “normal” bir şarkı aslında.

  243. musestarlight

  dışı hışırtılı muse, içi tam bir aile şarkısı. albümünün mihenk taşı.

  242. mando diao - motown blood

  damarımda motown kanı var diyor adamlar, şarkıyı dinleyip itiraz edene rastlamadım.

  241. clyde federal - cleared a little space

  yine motown referansı, yine harika bir şarkı. 100 yıl sonra bile dönülür.

  240. starsailor - way to fall

  bu gruptan bu kadar sağlam bir minörlük beklemezdim. iyi ki yanılmışım.

  239. the gathering - you learn about it

  the gathering vokali anneke’yi çaktırmadan balkanlardan ödünç almış olmalı. hollanda bu kadar yaralı bir ülke değil.

  238. spoon - the two sides of monsieur valentine

  spoon’un 2000’lerin en güzel sounduna sahip olduğunu iddia eden biri, sözlerine bu şarkıyla başlayabilir.

  237. modest mouse - spitting venom

  akılları alan bir hardcore. ilk 3 dakika o kadar etkili ki o gazı almak için şarkı 5 dakika daha uzuyor.

  236. mercury rev - a drop in time

  bir yıl, zamanda sadece bir damla. neyse ki şarkı bir yılda unutulacak cinsten değil.

  235. manic street preachers - ocean spray

  james dean bu şarkıyı sevgilisine mi yoksa annesine mi yazdı? açıkçası stüdyonun gece bekçisine yazmış olsa bile bu bir başyapıt.

  234. jens lekman - pocketful of money

  jens lekman’a dair bildiğimiz en önemli şey: adam “beni baştan yarat” programını tek başına müzikal olarak yapabilir.

  233. déportivo - sur le moment

  92 saniyeliğine fransa’dayız. sonra bir 92 saniye daha. bıkana kadar.

  232. sonny j - handsfree (if you hold my hand)

  36 yıllık bir restorasyon. 70’lerin şarkılarını orijinalinden iyi coverlamak çok zordur. sanırım en iyi yolu orijinali üzerinden bunu yapmak.

  231. beck - e-pro

  beck’e her ruh halinin yakıştığının kanıtı. bir dur, bir eğlen.

  230. blonde redhead - this is not

  hareketli rüyalarda arka planda çalacak şarkı. insana uyanma hüznü veriyor.

  229. clinic - the second line

  cidden klinik çağrışımlı bir şarkı. sanki yaşam destek ünitesinden alınan seslerle yapılmış.

  228. citizen cope - son's gonna rise

  cowboy sesli bir vokalden çıkabilecek en güzel nağmelerden.

  227. elliott smith - pretty ugly before

  iç ezen bir şarkı. her daim güzel kalacak adamdan.

  226. amadou & mariam - sabali

  mali’liler. gözleri görmüyor. ama ne kadar iyi müzik yaptıklarını artık bütün dünya görüyor. elektronik dokunuş içermeyenleri de dinlemeli.

  225. british sea power - be gone

  iyi bir indie şarkısı yapmak için çok sayıda enstrüman şart diye bir şey yok. böyle güçlü olsun yeter.

  224. the flaming lips - do you realize??

  uzay yolculuğu sırasında yanınızdan eksik etmemeniz gereken bir şarkı. henüz yapmadıysanız da bir gün mutlaka olur, aklınızda bulunsun.

  223. hard fi - tied up too tight

  nakaratına yürek dayanmaz, evde konser deneyimi. yaylıları mundar etmişler o ayrı

  222. röyksopp - happy up here

  listeyi bir 10 yıl sonra yapsam zirvede bile olabilir. insan dinlemeye kıyamıyor ki değerlendirsin.

  221. grandaddy - so you'll aim toward the sky

  90 dakikalık filmlerin yaşatamadığı deneyimi bu 5 dakikalık şarkı yaşatıyor. boşuna demiyorlar bütün sanatlar müziğin bulunduğu konumu arzular diye.

  220. the strokes - ask me anything

  parçalayan gitarların grubuna gidip uslu mu uslu bir şarkı yaptırmışlar. adam söyleyecek söz bulamıyor haliyle.

  219. kanye westjesus walks

  eski şarkılar kesmedi artık kilise korosu bile kanye’nin rapiyle buluşuyor. artık tüm dünya kendisinin kim olduğunu biliyor.

  218. a perfect circle - the noose

  bu da bir başka türkü. keenan herkesten yanık okumuş ama, kenan’a bağlamış.

  217. camera obscura - eighties fan

  be my baby’den intro ödünç alan şarkıların en sofistikesi.

  216. shaggyangel

  angel of the morning bilyon kez coverlandı evet, ama başka kim bu şarkıyla gelene geçene dans ettirebildi?

  215. the dresden dolls - shores of california

  rahatlık, hınzırlık, aksaklık. melodiyi zerre ihmal etmeden üstelik.

  214. helloween - if i could fly

  helloween şu tipik “sürekli çok iyi olduğu için fazla bahsedilmeyen” gruplardan. ah bu liste bir de 90’larda olacaktı ki.

  213. the zutonsconfusion

  güzel şarkı yazmak zor. çok sade ve çok güzel şarkı yazmak? en zoru.

  212. red hot chili peppersdosed

  red hot slow üretim merkezinin son çalışması. ürün kalitesi sabit.

  211. metallica - the judas kiss

  sabırlı metallicacıların rüyaları gerçek oldu. hep böyle şarkı yapsalar. “eat my liver” desek anlamaz gider üzerine şarkı yazarlar.

  210. the organ - steven smith

  grubun ismi boşuna organ değil. güzel bir klavye, klavyeyi de ezen bir vokal.

  209. bumboks - ta chto

  bir başka olur ukrayna’nın hip-hop’ı. üstelik bumboks’un tek numarası bu değil.

  208. norah jonessunrise

  şarkı da solisti gibi. kusursuz. çok güzel. ama belki de “kusur”un güzelliği yok içinde.

  207. godspeed you! black emperor - lift yr. skinny fists like antennas to heaven

  post-rock her zaman çılgın olur ama, bu aynı zamanda inanılmaz neşeli, resmen saklayamamışlar neşeyi.

  206. kanye west feat. chris martin - homecoming

  martin sadece vokale değil, şarkı yazımına da el atıyor. muhtemelen bu yüzden de şarkı bu kadar yumuşak olabiliyor.

  205. voxtrot - the start of something

  çok zor yakalanan bir şey olmuş, ve şarkı utangaç bir çocuk masumiyetiyle söylenmiş.

  204. phoenix - if i ever feel better

  daha ilk albümde böylesi bir fenomen. allah’tan phoenix bunun altında ezilmedi.

  203. echo and the bunnymen - it's alright

  ve echo and the bunnymen’in dağıttığı an. 60’larda bunu yapsalardı bugün 20 ayrı filmde duymuştuk.

  202. fischerspooner - never win

  çok ‘kalabalık’ bir şarkı. yalnızken dinlenmiyor bile.

  201. the dresden dolls - dirty business

  dresden dolls tarzının geldiği en keskin nokta. bunu da aşarlarsa ben değil tarih yazar kendilerini.

  200. belle and sebastian - piazza, new york catcher

  en popüler b&s işlerinden. insanın yüzüne aydınlık çarpıyor.

  199. coldplay - the scientist

  “imagine esintileriyle başlayan hiçbir şarkı kötü olamaz”ın bir diğer kanıtı.

  198. the tellers - second category

  belçika’dan çıkan en haşarı müzik olabilir. akustik gitarla daha ne yapılabilir ki?

  197. keane - somewhere only we know

  olağanüstü bir davet. şimdiden çağımızın klasiklerinden biri.

  196. jens lekman - friday night at the drive-in bingo

  yine jens, yine eğlence. chordettes’in lollipop’unu bile andırıyor.

  195. jay-z - roc boys (and the winner is)

  menahan street band’den sample, kanye west, beyonce gibi isimlerden back vokal. arkan sağlamsa oluyor demek ki.

  194. regina spektor - 20 years of snow

  regina spektor’un asli öldürücü hamlesi. bu kadına piyano vermeyin demiştik di mi?

  193. a perfect circlepassive

  kaosu tarif eden bir müzik eşliğinde ‘ney’ zarifliğinde bir vokal. bir bileşim örneği.

  192. sufjan stevens - the man of metropolis steals our hearts

  sufjan stevens’in olgun müziğine gençlik aşısı. ağırbaşlı “la la la” lar.

  191. cake - no phone

  artık "arayan soran yok, rahat yaşıyorum" diyen rafet el roman'ı daha iyi anlıyoruz.

  190. the raconteurs - steady as she goes

  her notası rock klasiği olması için tasarlanmış. raconteurs’in çıkışında büyü katkısı var.

  189. benjamin biolay - dans la merco benz

  kısık sesle söylenen bir pop şarkısı. fransızların uzmanlık alanı.

  188. dizzee rascal - i luv u

  gücünü hemen anlıyoruz. güzelliğini anlamak ise epey vakit alabilir.

  187. robbie williamsfeel

  şüphesiz en oturmuş williams şarkısı. notalar birbirine ahbap olmuş adeta.

  186. the shins - girl inform me

  yıkıcı etkisi ilk 5 saniyede en güçlü halinde.

  185. the clientele - when you and i were young

  eskiye göndermesiz müzik olmaz tabi ama böylesi “tozlu” bir şarkı yapabilmek de insanüstü bir gayret ister.

  184. tegan and sara - walking with a ghost

  ikizler yazıp söylüyor, 5 kişilik grup çalıyor. yazın üstü açık araba yolculuğu gibi şarkı. çok kıskandım.

  183. keane - bend and break

  taş gibi keane. kırılmaz, bükülmez. bereket timsali bir ilk albüm bunlarınkisi.

  182. caesars - it's not the fall that hurts

  sevindiren şarkının güzel olması değil. bu şarkı sayesinde caesars’ı tanımak.

  181. chumbawamba - on ebay

  savaş eşyalarını ebay’de satmak? chumbawamba bu adamları elinde akordeon ile paklar.

  180. ladytron - destroy everything you touch

  yıkıcı etkisi müthiş isminde bile mevcut. aman siz şarkıyı dinleyin, dediğini dinlemeyin.

  179. the fiery furnaces - here comes the summer

  hoşça sayılabilecek bir şarkının efektlerle nefis hale gelmesi. demek ki efekt deyip geçmemek lazım.

  178. the white stripes - icky thump

  bazı şarkıları yapmak için çok uğraşmak, bazılarını yapmak için ise hissetmek gerekir. bunu yapmak için jack white olmaktan başka çare yok.

  177. spoon - chicago at night

  spoon daha bir dakika geçmeden masayı kuruyor, ışıkları loşlaştırıyor, gözleri kısıyor. tek bir şarkıyla.

  176. tapes 'n tapesinsistor

  resmi at yarışı şarkısı. atlardan bile daha hızlı.

  175. r.e.m. - imitation of life

  r.e.m. in hala söyleyecek çok sözü var. kimse sizi kötü albüm yaparken göremeyecek.

  174. peter bjorn & john - young folks

  islıklar güzel, tamtamlar şahane. peki ya aralarda giren o dünyalar güzeli ses?

  173. helldorado - a drinking song

  bu dehşetlinin kıymetini bir biz bildik sanırım. dünyanın geri kalan ülkeleri utansın.

  172. coldplay - viva la vida

  değişen coldplay’in en zarif hamlesi. viva la coldplay demeye gerek yok ama.

  171. chromeo - mercury tears

  vocoder çok büyüdü. haliyle artık dalga geçmiyor, yaptıklarını takdirle karşılıyoruz.

  170. no doubt - hella good

  işte bu gayet iyi. şüphesiz ki “pop”un çok ötesinde. pharrell williams’ın katkısı bir efsane yaratmış.

  169. kings of leonmilk

  sille tokat şarkıların arasında bir şirinlik gösterisi.

  168. alanis morrisetteutopia

  alanis’in en nezih olduğu an. e haliyle ütopik bir şarkı.

  167. dj shadow - six days

  colonel bagshot’ın “altı gün savaşı” ile ilgili en içli ağıt olan şarkısını dj shadow daha da içlemeye çalışırsa.

  166. u2 - beautiful day

  grammy’ler yılın en iyi şarkısı seçti bunu. ben sadece güzel günlerde dinlenecek şarkı seçiyorum.

  165. red hot chili peppers - snow (hey oh)

  şarkı karın sadece beyazlığını almış, soğukluğunu tamamen bırakmış.

  164. k's choicesomewhere

  k’s choice’un bu neredeyse mutlu şarkısı 1200 metrelik bir kaydıraktan aşağı kayarken kulakta olabilir.

  163. michael jackson - you rock my world

  efsanen 2000’lerde müzikle eskisi kadar uğraşamadı maalesef. ama uğraştığında ortalığı inletmemesi için sebep yoktu.

  162. kings of convenience - know-how

  grubun sıkıcı olamayacak tek şarkısı belki de. know-how’ı da feist’de saklı.

  161. brainstorm - a day before tomorrow

  tam olarak bugün evet. letonya’nın melodiyle iştigalinin yıldönümü.

  160. jazzamor - before too long

  jazzamor gergin başlayıp, yumuşatıp, akıtıp, çok uzun olmadan da bitiriyor. ideal.

  159. gorillaz - feel good inc.

  şirket kurmanıza gerek yok. bunlardan daha fazla yapın yeter.

  158. roots manuva - ital visions

  dubstepi bilen adam rap yapsın da biz hasta olmayalım. mümkün değil.

  157. dionysos - la métamorphose de mister chat

  incelen sesler, geren yaylılar ve sonra patlayan çığlıklar. kabus gibi şarkı. iyi anlamda kullanıyorum.

  156. manic street preachers - empty souls

  pek aşk şarkısı yazmıyorlar diye ruhsuz da değiller ya!

  155. she wants revenge - tear you apart

  interpol benzerleri yaftası yememek için kendini diğerlerinden ayırıyor she wants revenge. tam da bu şarkıyla.

  154. the fratellis - whistle for the choir

  biraderler punk tarzlarına biraz mola verip bu karşı koyulamaz parçayı yapıyorlar.

  153. weezer - island in the sun

  ağır gitarları bırakıp sayfiye bölgesine yerleşen weezer, melodileri bavula atmayı da ihmal etmiyor.

  152. ashram - il mostro

  bir piyano, bir keman. ashram ömürlük bir iş yapmış.

  151. youmi kimura - itsumo nando demo

  uğruna en güzel animasyonlardan biri yapıldı. şarkıyı daha iyi anlatabileceğimi sanmam.

  150. the last shadow puppets - meeting place

  yaşlarından büyük şarkılar yapan adamların buluştuğu gruptan.

  149. joan as police womanchristobel

  bakmayın kadın olduğuna, yeri gelince en sağlam cezayı kesebiliyor joan.

  148. citizen cope - bullet and a target

  eskiler ne düşünür bilmem ama folk müziğin geldiği son hal beni heyecanlandırıyor.

  147. anathema - are you there?

  dinleyicisini depresyona sokmadan rahat edemeyen gruplardan anathema’nın, en rahat bozucu şarkısı.

  146. radiohead - 2 + 2 = 5

  radiohead denemekten sıkılmıyor ve bir kez daha müziğin matematiğiyle oynuyor.

  145. crystal castles - alice practice

  crystal castles’ın “mario müziği” denilip geçilme riskini minimize eden parçası. kulağı tırmalamıyor, biraz kaşıyor.

  144. panda beari’m not

  bu müthiş ses ve gürültü ahenginin içinde kendinizi bir an için karadeniz’de sanabiliyorsunuz.

  143. devotchka - til the end of time

  olabilecek en iyi açılışlardan biri. bir an “sonsuza kadar dinlerim bunu” diyorsun.

  142. kaiser chiefs - everyday i love you less and less

  bariz yalan söylüyorlar. ama sevmemek mümkün değil.

  141. panjabi mc - mundian to bach ke

  hep amerikanlar mı hindistan’dan sample alacak? buyrun knight rider samplelarıyla çılgın atan panjabi mc.

  140. iron maidenpaschendale

  metal müzikte epik denince şahlanışını görebildiğimiz iron maiden’dan yine evladiyelik bir savaş öyküsü.

  139. thom yorke - the eraser

  yorke’un elektronik aşkının meyvelerinden. üzerine rap yapsan da lezzet aynı.

  138. beirut - rhineland (heartland)

  kimisi böyle bir şarkı yapmak için yıllarca acı çeker. zach condon 20’sinde yapıyor.

  137. james - getting away with it (all messed up)

  90’ların has adamları 2000’lere nefis girip durmuştu. 2008’e kadar bununla idare ettik.

  136. elliott smith - let's get lost

  smith’in son şaheserlerinden. kaybolmadan önceki.

  135. radiohead - in limbo

  uzaydan gelen yaratıkların dans parçası filandır bu. ince işçilik eseri.

  134. bitter sweet - dirty laundry

  tertemiz bir sample, gönüllerdeki pop. aznavour gurur duyuyor olmalı.

  133. the futureheads - hounds of love

  en iyi şarkısı bir cover olan gruptan korkacaksın demişler. yine de şükür, hiç iyi şarkıları da olmayabilirdi.

  132. porcupine treetrains

  değil sadece grubun, porcupine tree’nin içinde bulunduğu müzik türünün de en iyi şarkılarından.

  131. vampire weekend - a-punk

  biz, bir punk’ın bu kadar zarif olabileceğini bilmeyenler, öğrendik.

  130. a silver mt. zion - `13 angels standing guard 'round the side of your bed`

  müzik değil. bir ağıt, bir ayin, bir inilti, üşümenin sesli hali. ama müzik değil.

  129. travis - happy to hang around

  fran healy damarı müthiş yakalıyor ve bir anda milyonlarca platoniği tarafına çekiyor.

  128. remedios silva pisa - naci en alamo

  işi gücü gezmek ve güzel müzikleri bir sinema paketinde sunmak olan adamın bugüne dek en güzel hediyesi.

  127. depeche mode - free love

  karizmanın zirvesinden bir “serbest aşk” daveti. çok da inandırıcı değil aslında.

  126. junior senior - move your feet

  ayağını oynatmayan bizden değil. kontrollü biçimde kontrolü kaybeden bir şarkı.

  125. christian basso - the movement

  basso’nun hareketsiz bırakan hareketi. bir nevi ölüm vuruşu.

  124. iron maiden - ghost of the navigator

  35 yıllık iron maiden’ın en iyi şarkılarından birini çıktığı anda dinleyebilen genç nesil kendini şanslı saymalı.

  123. the good, the bad and the queen - history song

  büyüleyici. the clash gibi bir topluluğu bile reggae’ye bulayan harika bir adamı grubuna alırsan olacağı budur.

  122. oi va voirefugee

  oi va voi’nin şarkısında çok güzel bir ‘eskilik’ var. 100 yıl önce yazılıp unutulmuş gibi.

  121. fleet foxes - white winter hymnal

  kışın da dinlensin diye sıcak şarkı yapmak? akıllıca.

  120. rihannaumbrella

  5 kez dinleyip diline dolamayan adama soğukkanlılık madalyası veriyorlarmış. bence dişlik (gum shield) vermeliler.

  119. antony & the johnsons - hope there's someone

  antony’nin sesiyle yaptığı şey inanılmaz. smiths sonrası en” uyutmayan” şarkı. yine de iki dakika sürseydi daha iyi olurdu.

  118. kate nashdickhead

  genç kadının haklı isyanı. sinkaf ilk kez bu kadar klas oluyordur belki.

  117. anathemacloser

  anathema’nın başkalaştığı parça. kendi içinde bile deviniyor.

  116. bruno coulais - le retour des grues

  coulais’in yakaladığı sesler kuş seslerinden bile daha iyi. arada karşılaştırma imkanı da tanınıyor.

  115. the libertines - what a waster

  punk grubum olsa bu şarkıyı duyduğum an kapatırdım. bu renkliliği aşmak çok zor.

  114. beirut - a sunday smile

  şarkıları iki üç kelimeyle anlatmak zor. keşke her şarkıcı bunu şarkının ismiyle halledip bizi rahatlatsa.

  113. mendetzfuturesex

  ispanyol gençler bu uçarı şarkıyla 1979 sounduna seksi bir selam gönderiyor.

  112. interpol - slow hands

  2000’lerin indie rock müziğini tek başına temsil edebilecek ağırlıkta.

  111. chris isaak - life will go on

  usta bu şarkıda kendisiyle çelişiyor. sözler insanı mutluluğa teşvik ederken müzik ve vokal arkadan vuruyor.

  110. the killers - andy, you're a star

  dikkat çeken sözleri ve albümün en ağırbaşlı çalışmasıyla halis muhlis the killers.

  109. cake - commissioning a symphony in c

  böyle ‘rüzgar eşliğinde uçan’ şarkılardan müzik tarihinde çok az var. 90larda divine comedy yaptı bir tane, 2000’lerde de bu var.

  108. bumcello & taraf de haidoukscuculetsu

  türler farklı, delilik sabit. parça ise harika bir bileşimin ürünü.

  107. doves - there goes the fear

  rock klasiği olmak için doğmuş. 100 metreden ben ingiliz’im diyor ayrıca.

  106. daft punktechnologic

  masamızda otururken sık sık başvurduğumuz kelimelerden destan çıkmış ortaya. bilgisayar başında oturan insanlar sıkıcı derler bi de.

  105. the dandy warhols - you were the last high

  dandy’lerin pek tutulmayan albümlerinden ruhani bir kayıt. grubun en yükseğe çıktığı anlardan.

  104. a-havelvet

  a-ha ilk kez bu kadar huzurlu ve dingin. kadifeden battaniye yapmış adamlar.

  103. spoon - lines in the suit

  2001 yılında spoon’un ayak sesleri duyuluyor. o meşhur katmanlı spoon şarkılarının ilki.

  102. the killersread my mind

  bana göre en iyi killers şarkılarından, yazanına göre ise en iyisi. her halükarda parıldıyor.

  101. cocorosie - good friday

  grup muhtemelen stüdyoya birkaç çocuk getirip ‘siz arkada bir şeylerle uğraşın” demiş, aralarında uyuyanlar varsa diye de sessiz konuşmuşlar. sonuç nefis olmuş.

  100. redd - vicdani redd

  redd kendini aşıyor ve piyano-gitar-davul üçlüsüyle tek kelime etmeden vicdanları kilitte bırakıyor. türk rock müzik tarihinin en iyi enstrümantal çalışması olabilir.

  99. talib kweli - get by

  nina simone’un sinnerman’inden alınma bel kıran bir piyano melodisi, gürültü değil huzur veren bir kalabalık. mutfakta ise yine dahi prodüktör kanye west.

  98. the thrills - i came all this way

  thrills’in en az tutulan albümünden yolluk bir şarkı. hatta tüm yolu çıkartacak kapasitede.

  97. travis - re-offender

  travis bir öneki albümünde hem hüzünlü (dear diary), hem neşeli (side) hem de orta karar (sing) güzel şarkılar yapmıştı. artık tek ihtiyaçları kusursuzca akan bir şarkıydı, o da oldu. bir daha yapın demek lazım.

  96. royce da 5 9 - boom (remix)

  albümdeki “boom” groove’u yaylılarla harmanlayan nefis bir çalışma. ama siz bir de onu temponun şaha kalktığı, yaylıların patladığı, nefes nefese remixiyle dinleyin.

  95. röyksoppeple

  akla oyunlar oynayan melodileri ile görüntülerden matruşka yapan klibi birleştiğinde insanı sonsuzluğa sürükleyen olağanüstü bir eser.

  94. outkast - hey ya

  outkast, hayranı olduğumuz bir grup ama böyle bir şarkı yapıp bir neslin gazını alacağını tahmin etmek yine de zordu sanırım

  93. lily allenldn

  herkese bir şeyler hatırlatan, çok özel bir şarkı. lily allen eski bisikletine atlamış da yazmış sanki.

  92. a-ha - summer moved on

  yazı törenle bitiren şarkı. sonbahar karşılama marşı olma yolunda ilerliyor. nakaratındaki atak pop müziğin en güzel saniyelerindendir.

  91. kanye west - love lockdown

  kanye west değişti. artık rap yapmayı bırakıp hep böyle şarkılar mı sergileyecek bilmiyorum ama, kendisi alemdeki sayılı prodüktörlerden oldukça ne yapsa hakkını verecektir.

  90. spoon - don't you evah

  the natural history’nin kıyıda kalmış şarkısından bir başyapıt çıkartma. spoon tuttuğunu altın ediyor.

  89. the strokes - take it or leave it

  işte bizim şarkılar diye gururla göstereceklerimizden. i can’t explain kadar güzel. onun gibi çığır açıcı olmasa da.

  88. glasvegas - daddy's gone

  dönemin sonunda farklı tarzları ve tırtıklı vokaliyle arz-ı endam ettiler. büyük bir sürpriz, yüksek beklentiler...

  87. the libertines - music when the lights go out

  insanın rüyalarına girecek cinsten bir şarkı. libertines’in iki hali arasındaki dengeyi sağlıyor.

  86. radiohead - where i end and you begin

  thom yorke bir kez daha gökyüzünde, kaotik atmosfer inatçı davullarla süsleniyor. sanırım şarkı aşktan bahsediyor.

  85. spoon - you got yr. cherry bomb

  en iyi güne başlama şarkılarından. tabiri caizse bomba gibi yapıyor.

  84. franz ferdinand - eleanor put your boots on

  patırtı dolu ilk albümün ardından oluşan beklentiye verilebilecek en iyi cevap. albümün geri kalanı bu şarkıya ayak uydurabilseydi çok çok daha iyi olacaktı.

  83. animal collectivegrass

  grubun tarzına tam oturmuyor. başka bir yerden mi aldınız diyecek oluyoruz ama böyle bir şarkıyı yapabilecek başka bir grup da yok. benzersiz bir iş.

  82. system of a downroulette

  kimileri için soad’ın tuttuğu tek fare. en iyi şarkıları olduğuna tüm paramı basarım.

  81. the dears - 22 the death of all the romance

  the dears’tan romantizme kurşunlar. on yılın en şık düetlerinden. şarkının ismindeki 22 de neredeyse 42 gibi bir gizem oluverdi.

  80. morrissey - let me kiss you

  her insan hayatının bir günü kendini bir smiths şarkısının içinde bulmuştur derler. bu şarkı hiçbir smiths şarkısının olmadığı kadar çok kişiyi kapsadı.

  79. cineramalollobrigida

  sanki solist şarkı esnasında ağlamamak için cümleleri kısa tutmuş. ünlü bir isme ithafen yazılmış en güzel şarkılardan.

  78. the organ - love, love, love

  erken dağılan bir grup. yegane bir albüm ve içinde bir avuç güzel şarkı. love, love, love bunların içinde insana en dokunanı.

  77. amy winehouse - tears dry on their own

  60’lar soul’una en yakın seslerden biri marvin gaye şarkısı üzerine inşaya başlarsa. bu müthiş şarkıyı dinledikçe “hala yeni nina simone olma şansı var mı acaba?” diye sayıklamak mümkün.

  76. q–tipwon’t trade

  q-tip albüm yayınlayamadığı 9 yılın acısını çıkartıyor ve 2008’in en iyi birkaç rap şarkısından birini yapıyor.

  75. blur - out of time

  damon alborn’da hamle bitmez. ama devreye ud ve kanunu sokması inanılmaz. zamanın ötesinde mi gerisinde mi bilinemiyor.

  74. arctic monkeys - from the ritz to the rubble

  müzik adına herkese tek bir meleke dağıtılıyor olsaydı, bu şarkıdaki ritim duygusunu isterdim sanıyorum.

  73. ian brown - time is my everything

  stone roses’ı geride bırakan ve güllerden nefret etmeyen ian brown, dördüncü solo albümünde zaman üzerine nihayet başyapıtını patlatıyor.

  72. keane - this is the last time

  “bu son” diyen ama özür dilemeyen bir şarkı. haliyle kederli. ve keane o olağanüstü albümünden, ölümcül virüsü çıkartıyor.

  71. amy macdonald - this is the life

  amy bugüne kadar dinleyip bayıldığımız tüm sakin grupları özümsemiş sanki. hem geçmişe hem geleceğe gülümseyerek bakma nedenlerinden biri.

  70. the hives - die, all right!

  the hives sanırım punk’ın gelebileceği en sert ve en melodik noktaya geldi. umarım “öl, tamam” sözünü tür için sarf etmiyordu.

  69. the long blondes - weekend without makeup

  erol alkan’a binlerce kez teşekkürler. klasikleşecek pop yapmak için şarkıların yavaş olmasına gerek yok.

  68. noir désir - des armes

  kısa, ama bitiriciliği çok yüksek. sesiyle duvarları yıkan bertrand cantat, şimdi kendi haline de ağıt yaksın.

  67. burialarchangel

  dubstep’in markalaşmış ismi burial, 4 dakikalığına ayrı bir evrende misafir ediyor bizi. sözlerini çözmek, anlamaya yetmiyor.

  66. the chemical brothersgalvanize

  faslı najat aâtabou’dan alınan kıvrak samplelar müslüman rapper q-tip’in enfes sesiyle buluşuyor. allah chemical brothers’tan razı olsun.

  65. the decemberists - we both go down together

  1963 tarihli hey paula’dan sonra en güzel “mahay love” diyen şarkı. on yılın losing my religion’ı.

  64. placebo - protect me from what i want

  “beni istediğim şeyden koru!” placebo tüylerimizi tavana nişanlıyor.

  63. yann tiersen - le jour d'avant

  insanın aklına girip, orada çoğalan bir şarkı. film müzikleriyle sevdiğimiz yann tiersen’den, komple bir film. üstelik mutlu sonla bitiyor.

  62. arctic monkeys - mardy bum

  son yılların en tutulan gitar tonlarından biri ve ilk albümün en umut verici şarkısı.

  61. vampire weekend - mansard roof

  vampire weekend ortalığa deli cesaretiyle giriyor. ellerine gitar almadan müthiş bir rock şarkısı yapmaya kalkıyorlar.

  60. the go! team - grip like a vice

  arka planda uğultular duyuluyor, kahkahalar yükseliyor, sirenler çalıyor. the go! team kaos dolu bir dans müziği müjdeliyor. buna hazır olun.

  59. hot chip - over and over

  hot chip sadece o nefis vızır vızır introyla bile tam notu alıyor. sonrasında daha da aşmalarına o kadar gerek yoktu yani.

  58. fischerspooner - the 15th

  wire gibi özgün bir grubun şarkısını hakkıyla coverlamak yürek ister. neredeyse orijinalinden bile iyi bir cover için ise katıksız bir müzik dehası gerekiyor.

  57. fleet foxesmykonos

  yol şarkılarına alışmıştık. fleet foxes ise olayı bir kademe ileriye götürüyor ve “deniz yolu” şarkısı yapıyor.

  56. manu chao - rumba de barcelona

  fransa’da doğdu, dünya vatandaşı oldu. milyarların beğeneceği düzeyde şarkılar yaptı. helal olsun sana manu chao.

  55. faithless - crazy english summer

  duygudan yoksun olmayan techno şarkılarla kitleleri coşturmak konusunda usta olan faithless’ın uykusuzluklarının sebebini anlamamıza yarayan nefaset dolu bir şarkı.

  54. therionlemuria

  korkunç kurbağa deneyi gibi. therion görkemi bir anda değil de alıştıra alıştıra verdiğinde en etkili sonuca ulaşmış oluyor. unutulmayacak bir eser.

  53. röyksopp - you don't have a clue

  röyksopp’un elektronik sound’u, bize eple ve sparks gibi şarkılar hediye ettiyse de insanı ağlatacak kıvama getirecek bir patlamayı çok da beklemiyorduk. açıkçası, hiçbir şey bilmiyormuşuz.

  52. franz ferdinand - take me out

  ve franz ferdinand. alışılagelmemiş klibi ve öldüren temposuyla farklı tatlar arayan milyonları kalbinden vuruyor. uğruna savaş çıkarılacak şarkı.

  51. kasabian - processed beats

  empire ve l.s.f. gibi şarkılara rağmen kasabian’a “hoş ve boş bir grup” diyenlere resmi bir “bu da mı gol değil” çığlığı. hakim ben olsam elimi masaya vurup “gol” derdim.

  50. oasis - fuckin' in the bushes

  evet, wonderwall’u milyarlar dinledi, live forever’ı tüm zamanların en iyisi seçenler oldu, ama kimileri için oasis’in olayı aşılamaz şekilde bitirdiği şarkı budur. çok da haksız sayılmazlar.

  49. mylo - drop the pressure

  mylo inanılmazı başarıyor. dünyanın en ilginç dans şarkılarından biri, en az bir 100 yıl sonra anlayabileceğimiz sözleriyle...

  48. si connelly - baby i’m tired

  tanınırlığı çok az olan, gizemli bir kişiden, ilk dinleyişte vuran harika bir sürpriz. istikrarlı melodisiyle unutulmayan bir şarkı.

  47. air - cherry blossom girl

  air’in en havaya girmiş şarkısı budur. kalbimize fazlasıyla sahip oluyorlar.

  46. vampire weekend - m79

  klavsen ile kemanlar, bir indie rock şarkısının içinde buluşuyor. vampire weekend, günümüzün en iyi soundunu bulma yolunda canla başla ilerliyor.

  45. coldplayclocks

  piyanoya sekizer kes basmayla yaratılan şaheser. en klasik tabirlerden biriyle, coldplay’î coldplay yapan şarkı.

  44. blonde redhead - falling man

  neredeyse her albüm bir öncekinden iyi. yükselen çıtayla altıncı albümde bunun geleceğini tahmin etmeliydik. adamlar hala düşmeyi öğrenemedi.

  43. blurcaravan

  ritm neredeyse fındık kırarak yakalanıyor. trimm trabb’den sonra en hastalıklı blur şarkısı. bi de neşeli şarkıymış gibi ‘la la’ çekiyorlar.

  42. radiohead - a wolf at the door

  thom yorke adeta “ayışığı sonatı”nın üzerine rap yapıyor. beethoven bunu duymalıydı.

  41. kanye weststronger

  alametifarikası eskilerden aldığı samplelar sandığımız kanye west, 2001 yılından aldığı sample la en güçlü şarkısını yapıyor. sample için bence kanye west daft punk’a değil, daft punk kanye west’e teşekkür etmeli.

  40. the strokesreptilia

  biraz yavaşlayıp tekrar hızlanan lunapark trenleri gibi. odaları yakacak kapasitede.

  39. passion pitsleepyhead

  passion pit’in bu algı çekici deneyini sevmek çok kolay değil, ama vazgeçmek çok zor. zamanın ötesinde bir şarkı bile olabilir.

  38. portishead - the rip

  portishead’in altını. zamansız yakaladığını huzur içinde yatıracak potansiyele sahip. tek başına 11 yıllık bekleyişe değiyor.

  37. the postal service - such great heights

  mesafe tanımaksızın vuran aşkların şarkısı sanırım. hatta bazen, doğru zamanda doğru kişilere sorduğunda, dünyanın en güzel şarkısı.

  36. the killers - when you were young

  “katil”lerden kütür kütür realizm. beatles gibi bir şeye benzemiyor, ama bir tribün marşı gibi akıyor, tıpkı gençken hayal ettiğimiz gibi.

  35. m.i.a. - paper planes

  yılın en sansasyonel filminde, hiç de altta kalmayan bir şarkı. en büyük tehlikesi, nakarata beatlerle eşlik etmek isteyen insanların meydanları doldurma riski.

  34. the arcade fire - neighborhood (1 tunnels)

  cenaze albümünün müthiş dörtlemesinde arcade fire, söylemeye çalıştığımız altın şarkıyı söylüyor. komşuluk ölmemiş.

  33. mogwai - hunted by a freak

  kelimelerle anlatmak çok zor, sanki birisi müziğe kepçe atmış karıştırıyor. en iyisi şarkıyı dinleyip yorum olarak kabul etmek.

  32. cake - comfort eagle

  cake bir din kuruyor, sınırlı sürüm. bundan daha ironik oldukları vardı, ama daha önce hiç bu kadar ciddi ve bu kadar harika olmadılar. the distance hariç.

  31. modest mouse - float on

  süzüle süzüle akan bir gitar melodisi, isaac brock’un hırıldayan vokali olabileceği en neşeli halinde. bütünüyle unutulmaz.

  30. justin timberlake feat. t.i. - my love

  işte bu inanılmaz. müzik denince genelde ilk akla gelen kişilerden olmayan justin timberlake, timbaland ve t.i. ile birlikte son yılların en feci pop hadiselerinden birinin mimarı oluyor. öyle bir şarkı ki flowlar öldürüyor, geçişler süründürüyor. nakaratından beş ayrı güzel şarkı çıkar. parçaya daha dinlemeden justin’in olduğu için burun kıvıranlara ise nakarattaki kahkahaları hediye etmek lazım.

  29. the white stripes - seven nation army

  bir şarkı yapıyorsun, hayranların söylüyor, barlarda müzik yapanlar söylüyor, yolda yürüyenler söylüyor, ofiste çalışanlar söylüyor, tribünde maç izleyenler söylüyor. ileride çocuklar duyar duymaz tanıyacaklar bu melodiyi. jack white gurur duymalı, iyi ki yanlış anlamış salvation army’yi.

  28. the last shadow puppets - my mistakes were made for you

  1968 yılında bestelenmiş, rafine edilmiş ve en lezzetli olabileceği şekilde 40 yıl sonra piyasaya sunulmuş. ilk dinlediğimiz anda 40 yıllık klasikmiş gibi sevmemizi başka türlü açıklamak kesmiyor.

  27. my chemical romance - welcome to the black parade

  2 dakikalık bir marş, ardından tatlı niyetine iki dakika punk, sonra da 1 dakika boyunca bir ihtişam bir nümayiş. ve ziyafet tamamlanıyor. punk dünyasının bohemian rhapsody’si demek kolay ama doğru. etiketlerinde “emo-pop punk” yazan bir grubun 2006 yılında bile sapasağlam bir başyapıt verebileceğinin kanıtı. müzikte tür ırkçılığı yasaklanabilir artık.

  26. eminem - lose yourself

  bizim için büyük şanslardan biri, 2002 yılı sonlarında herhangi bir film için sinemaya gitmek, film öncesi çıkan fragmanlara bakmak ve 8 mile fragmanında bir anda tüm dehşetiyle karşımıza çıkan lose yourself’i dinleyip hayran olmak. oscar ödülünü kazanan ilk hip-hop şarkısı aynı zamanda lose yourself. akademi ödülleri tarihinde pek çok hata vardır ama bu kararlarıyla rahatlıkla gurur duyabilirler.

  25. mika - grace kelly

  her şey olabilen bir şarkı. hüzünlü olabiliyor. neşeli olabiliyor. vahşi olabiliyor. naif olabiliyor. mika, katman katman açılması gereken şarkısıyla popu tepelere çekiyor.

  24. radiohead - jigsaw falling into place

  in rainbows’un nefes vermeyen şarkısı. yine nakarat tanımıyor, yine harika. radiohead bir albümde de şu meşhur “bozma” hakkını kullansın yahu.

  23. jens lekman - your arms around me

  müzik dünyasına gelmiş en naif adamlardan biri, avokado dilimlerken başına gelenleri olabilecek en zarif şekilde anlatıyor. hemen her şarkısı samplelar üzerine kurulan, ama parası yetişmediği için hak sahiplerine haklarını teslim edemeyen jens, hadi söyle bu parçadaki olağanüstü yaylıları hangi şarkıdan buldun?

  22. sigur rósfestival

  sigur rós da her efsane post rock grubu gibi hayranları tarafından aşırı derecede övülen, akıl almaz betimlemelerle tanımlanmaya çalışan şarkılara imza atmakta. şarkıların aldığı tepkiler yer yer fazlasıyla abartı gibi durmaktaysa da bazı anlar, bazı şarkılar bu abartılara dahi hak verdiriyor insana. bir an için tüm övgüleri görmek ve arttırmak istiyorsunuz. işte sigur rós ve 2008 tarihli festival, bu anları tam dokuz buçuk dakikaya taşıyor.

  21. the killers - all these things that i've done

  “i got sol, but i’m not a solcu” diyerek politik görüşünü ortaya koyan brandon flowers, şarkının çoktan efsaneleşen kısmında işin içine “soulcuları” da katıyor ve bize give peace a chance’i hatırlatıyor. rock dediğin böyle olur.

  20. paul mccartney - jenny wren

  1965 yılında da onu dinliyorduk, 2005 yılında da dinliyoruz. ve hala 1965’te yapılmış gibi tanıdık ama 1965’te yaptıkları kadar da orijinal. müzik adına en çok “ilk”e imza atan adam yorulmuyor ve bu müthiş şarkıda, pop müzik tarihinde ilk defa “düdük” kullanarak bir kez daha tarihe geçiyor. şaka filan yapmıyorum.

  19. the pages - creatures of the earth

  şarkıdaki kalabalık inanılmaz. müzik tarihinde “back vokal”in en çok değer kattığı şarkılardan. the pages üyeleri bu dünyanın yaratıkları olmayabilir.

  18. spoon - i summon you

  en güzel akustik gitarlı şarkılardan. enstrüman zengini grubun bu şarkıda kendini aklıyor, bas arada yürüyüp çıkıyor, gitar ve davul ise nefes almıyor. bir kere dinlemek asla yetmez.

  17. r.e.m. - i'll take the rain

  dinledikten sonra insanların sıkıntılı, kurumuş ve verimsiz hissetmesi boşuna değil. adam, yağmuru alıyor. aynı anda kimilerinin de yağmuru başlıyor tabi.

  16. muse - butterflies and hurricanes

  muse’un kaos güzellemesi yapılmış milyonlarca şeyden iyi. gruba kayıtsız şartsız istihza ile yaklaşanların tek başına çarpılma sebebi. “şimdi bunlar şarkılarının arasına basit rap dörtlükleri de atıyordur” diyenlere inat adamlar araya rachmaninoff atıyor. vokal en güçlü halinde, fonda ise sandığımızdan çok daha kalabalık bir orkestra. “en iyisi. sen en iyisi olmalısın.”

  15. radioheadidioteque

  insanların neden bu kadar övdüğünü anlamadığım bir şarkı. modern müziğin kilometre taşlarından. grup, elektronik müziğin temeline inip şarkıyı yapıyor ve gücünü geçmişten alıp geleceğe de referans oluyor. öncesi ve sonrasında müzik adına her şey aynı değil. yine de insanlar neden bu kadar övüyor anlamıyorum. çünkü ben neden bu kadar övüyorum onu da anlamıyorum.

  14. tindersticks - until the morning comes

  günün en karanlık saatinde yazılmış. bir yandan “eğer şimdi seni öldürsem, onlar asla bilmeyecek” öte yandan “her şey düzelecek” diyor. ama tüm sözlerinden öte, müziğiyle insanın koynuna 250 kilo ağırlık bırakıyor. fena.

  13. arctic monkeys - fluorescent adolescent

  orta yaşlı bir kadının dramına vakanüvis edasıyla yaklaşıyor arctic monkeys. ritmine, vokallerine, melodilerine ve ara sıra yaptıkları “olgun” şarkılarına hasta olduğumuz grup, bu kez göz göre göre kombo yapmayı deniyor.

  12. radiohead - pyramid song

  radiohead’in bu ürpertici parçasından, içindeki kemanların bile korktuğu söylenebilir. galiba karma police albümündeydi ve albümün ok computer ile birlikte en iyi şarkısıydı, orasını hatırlamıyorum.

  11. outkast - b.o.b.

  outkast bombaları yağdırıyor. taş gibi altyapısıyla, güçlü vokalleri ve yardımcı back vokalleriyle, suya sabuna dibine kadar batan politik sözleriyle muhteşem bir rap çalışması. tıpkı eski günlerdeki gibi.

  10. bjork - where is the line

  bu şarkının insan sesinden ibaret olduğuna inanmak çok zor. bjork’e başta efsane mike patton olmak üzere bir avuç dolusu çılgın vokal eşlik ediyor. bjork’ün bizi en çok heyecanlandırdığı an, heyecanla yarattığı albüm medulla’dan.

  9. the coral - dreaming of you

  içinde rüya geçen şarkıların kötü olması zordur. bu şarkının en iyi rüya şarkılarından olmasını varın siz düşünün. the coral’ın hayal gücüne yüklenen şarkısında klavye, gitarlar ve akıl almaz vokallerin tamamı göğe yükselmek için. müziğin en naif döneminde çıkmış en tatlı şarkıyla yarışacak düzeyde.

  8. the avalanches - frontier psychiatrist

  şarkının içinde bulunduğu since i left you albümü tamamen samplelardan oluşuyor. albümde çeşitli filmler ve şarkılardan kesilmiş tamı tamına 3500 sample yer alıyor ve albümde parça başına yaklaşık 200 sample düşüyor. şarkıda filmlerden kesitler, alakasız metinlerden oluşturulmuş diyaloglar, ansızın coşan viyolonlar, scratch yapan kuş sesleri ve sonunda konuştuğu iddia edilen 1951 yapımı bir şarkı introsu yer alıyor. kendilerinden hiçbir şey eklemeden bu olağanüstü parçayı tamamlıyorlar. evet, bu çocukların terapiye ihtiyacı var.

  7. spoon - the underdog

  the underdog’un müzikal zenginliğini daha iyi anlamak için, şarkının tek planda çekilmiş klibini izlemek lazım. kamera stüdyoda gezerken görüyoruz ki, şarkıda sesler durmuyor, her saniye stüdyoda birileri çer çöp bile olsa bir şeyler çalıyor. bu, müziği aşık adamlar topluluğu tarafından icra edilmiş her saniyesi dolu bir şarkı. bu, cidden şarkı.

  6. pain of salvationundertow

  sanırım depresif bir grubun en seveceği şarkı isimlerinden. p:o.s. ise bu ismi yanına alıyor, ve müzik tarihinde çok ender rastlanan türden, yavaş başlayıp araya nakarat almadan sürekli hızlanan bir şarkıya imza atıyor. saymaya çalışsak running scared’den başlayıp parmak hesabı yapacağız. pain of salvation bu şarkıyla milyonları kahretmesi bir yana, müzik manyaklarına büyük bir gülümseme hediye ediyor.

  5. glasvegas - fuck you, it's over

  glasvegas christmas’ı nasıl çaldı. iskoç topluluk 2008 yılının sonlarındaki daha ismiyle afallatan parçasıyla en haşin ve aynı zamanda en acılı işini ortaya çıkartıyordu. yıkıcı gitar tonuna eşlik eden gürleyen vokal ile her şey sorunsuz. peki bu vahim şarkıyı christmas için hazırlanan ep’ye alanlara ne demeli.

  4. the last shadow puppets - standing next to me

  işte ileride zamanı en çok karıştırılan şarkılardan olacak bir eser. 1986 doğumlu iki genç, 1964 yılından kalma klipleriyle tüm zamanlara ait müziği yapıyorlar. şarkı sonsuzlukta bir nokta bile olmayabilir, ama artık bu ikilinin müzikal kredisi sonsuza değiyor.

  3. interpolevil

  interpol, gizemli kişi rosemary’ye taktığı şarkısında müzik tarihinde bilinen ve hemen hepsi sakinliğiyle ünlü olan tüm diğer rosemary şarkılarına inat içindeki şeytanı ortaya döküyor. 2.27’den itibaren başlayan kısmı indie rock tarihinde bir daha ulaşılması çok güç bir noktayı temsil ediyor. büyüleyici.

  2. augie march - one crowded hour

  ismiyle hemşehrileri crowded house’a gönderme var mı bilinmez. insanı yıkan ve mahveden bir kalabalık saati anlatıyor şarkı. ama sadece 5 kalabalık dakikaya sığdırmaya başarıyor kendisi. yazarı önceden aslanlarla dolu bir kafese girmiş olmalı. bu “aslanca” yazılan şarkı için başka bir açıklama yapmak güç. geçtiğimiz yıllarda bir internet sitesinde, avustralya kıtasında icra edilmiş en iyi şarkılar listelenmiş ve don’t dream it’s over’ın ikinci olduğu listede the fourmyula’nın nature adlı parçası birinci olmuştu. her iki şarkıyı da çok severim. ama bu seçkiyi hazırlayanlara mutlaka söylemek lazım: listeyi bir kez daha gözden geçirin bence.

  1. radiohead - there there

  şarkıyı anlamaya çalışıyoruz. introdan başlıyoruz. son yıllarda duyduklarımız içinde en iyilerden bir davul tonu. başlıyor, yaklaşık 7 saniye tek başına. sonra nefis gitar ekleniyor yavaş yavaş. bir 7 saniye de o eşlik ediyor. derken bir boru sesi geliyor, o da 15 saniye kadar eklenip susuyor. sonra bir 15 saniye gitar ve davulu dinliyoruz. vokal giriyor, thom yorke ilk cümleyi söylüyor. tam olarak 15 saniye sonra ikinci vokal giriyor. dengesizlikleriyle ünlü radiohead’in bu ekonomik girişi puzzle’ı andıran yapısıyla tek başına defaatle dinlenebilecek bir hal sunuyor, ama ileride neyle karşılaşacağımıza dair bilgi vermekten uzak. olabilecek en klas introlardan biriyle başlıyor şarkı. there there, keşke yalnız bunun için dinleseydik seni...

  not 1: listedeki parçaların ilk 100 sırasındakileri 9 mart 2010 tarihinden itibaren her salı parçalı kurgu programında 100'den 1'e doğru çalıyor olacağım.

  not 2: şarkıları gizli bakınız haline getirmek listenin tamamını hazırlamaktan daha uzun sürdü neredeyse. bir bileği bıraktım bu uğurda. feda olsun.
 • 434 numaradan giriş yaptığım liste. playlist açtım 1'den başladım tek tek dinliyorum. hem bir sonraki şarkı hemen gelsin diyorum ama sonra da kıyamayıp bitmesini bekliyorum. günler sürecek sanırım dinlemem...

  ama şukela olmuş!
 • sözlük formatını morfatını bi kenara bırakıyorum mükemmel olmuş bir liste, şarkılar, damgalar ... kafama göre seçip dinliyorum, bu cırt, bu eh işte, bunu biliyodum gibi tepkiler veriyorum. (bkz: emeğine sağlık)
 • bu listede ilk kez dinlenecek, tekrar dinlenecek, "aa unutmuştum lan", "aa bunu ilk kez şurda şununla dinlemiştim", "la ben bunda ağlamıştım", "vaay ne dans etmiştik bununla" gibi herkesin kişisel tarihine yolculuk da yapmasını sağlayacak şarkılar mevcut. ellere sağlık yüzlerce kez.
 • (bkz: vay anam vay neler dönmüş serhat)

  allahtan sözlüğe girince random entry getiriyor, yoksa ekşi sözlük sanki sadece maç ve dizi entrysi. sözükte gizli kalmış o kadar güzel entry var ki hala, silinip gidenlere rağmen. sözlüğün okunabilirlik, vakit geçiriliebilirlik üzerine çok düşünmesi lazım bence.
 • emeği geçen kardeşimizin (çarls) her programında dinleyerek hak verdiğimiz şarkılardır.
 • ''sentello'' diye arattıp sonuç bulamayınca kapattığım listedir.
 • harika olmuştur ama arctic monkeys - 505'in atlandığı listedir.
  hem de özellikle 505 şarkılık bir listede.
 • tanım: ekşi sözlüğün en güzel başalığı.

  bu başlık nasıl bu kadar az ilgi çeker akıl almaz. aro kere aro.