şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1) “izmir havalimanı’nı biz yaptık”: cumhurbaşkanı erdoğan 28 nisan’daki izmir mitinginde bu ifadeleri kullanmıştı. ancak izmir adnan menderes havalimanı’nın açıldığı tarih 1987.

  2) “ısparta’ya üniversiteyi biz getirdik”: 27 mayıs’ta ısparta’da miting düzenleyen erdoğan, burada toplanan kalabalığa böyle seslendi. fakat ısparta süleyman demirel üniversitesi’nin kuruluş tarihi 1992.

  3) “adıyaman havalimanı’nı biz yaptık”: 1 haziran’da, adıyaman’da yaptığı konuşmada böyle diyen erdoğan, yine yanıldı. adıyaman’daki havalimanının yapılış tarihi 1998.

  4) “her eve buzdolabı giriyorsa refah seviyesi var demektir”: 5 haziran’da sakarya mitinginde erdoğan’ın dile getirdiği bu sözler de fazlasıyla yankı buldu. ancak buzdolabının lüks eşya olmaktan çıkması ak parti döneminin çok öncesinde gerçekleşmişti.

  5) “53 kürt kardeşimiz…”: erdoğan, hafta başında yaptığı bir başka konuşmasında, “7 haziran seçimlerinin ardından ülkemizin yaşadıklarını hatırlıyorsunuz değil mi? ekim’de diyarbakır’da bizim kürt kardeşlerimizi, 53 kürt kardeşimizi, şu anda içeride bulunan hdp’nin başındaki adamın talimatıyla kürt kardeşlerimizi sokağa döküp 53 kürt kardeşimizi öldürdüler mi? şimdi çıkmış bu adam cumhurbaşkanı adayı olmuş” ifadelerini kullanmıştı. fakat erdoğan’ın bahsettiği olaylar 2014 yılında, yani seçimin yapıldığı 2015’ten bir yıl önce gerçekleşmişti.

  6) “köprüyü satamazsınız”: erdoğan, dün de komünistlerin turgut özal’a “köprüyü satacağız” dediğini, özal’ın da “satamazsınız” diye yanıtladığını aktardı. oysa 1983 seçimleri öncesi trt’de yapılan bir açık oturumda halkçı parti genel başkanı necdet calp, özal’a “köprüyü satamazsınız!” demişti, özal ise gülerek “satarız” yanıtını vermişti. erdoğan, bu meşhur olayın tam aksini iddia etmiş oldu.

  7) 1954 doğumlu erdoğan "tek parti chp döneminde 75 kişilik sınıflarda okuduğunu" söyledi. lakin türkiye'de 1950'de çok partili hayata geçildi. erdoğan 1954 doğumlu.

  https://www.youtube.com/watch?v=p0ei580fjhi

  kaynak:

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…rtismali-beyanlari/
 • dün mersin mitinginde bunlardan okkalı iki üç tanesini sıraladı. aklımda kalan:

  ince veya akşener seçilirse köprüyü yıkacakmış,
 • üzerine ansiklopedi çıkar.

  adını bile buldum !

  "mansiklopedi"