şükela:  tümü | bugün
 • grip viral bir hastalıktır.
  antibiyotik bakterilere karşıdır.

  virus bakteri değildir.

  boşuna antibiyotik kullanmak sağlığa aşırı zararldır.

  teşekkürler.
 • bir hekim olarak 2020 grip salgını hakkındaki çıkarımlarım:

  - kişisel hijyen eksikliği ve yakın yaşam ortamlarında izolasyon uygulanmaması nedeniyle büyük bir salgın var.

  - toplumumuz hâlâ grip olmadığı konusunda ısrarcı. bunun temel sebebi gribin aslında ağır bir hastalık olduğunu ve soğuk algınlığından farklı olduğunu bilmemelerinden kaynaklanıyor.

  - aile hekimleri hastanın gazını almayı, hastayı iyileştirmekten daha çok önemsiyor, veya mesleksel olarak çok yetersizler, hâlâ gereksiz antibiyotik reçeteleri havada uçuşuyor.

  - domuz gribi söylentileri bilgi kirliliğinden ibaret gibi. pcr yapılarak doğrulanan h1n1 vakalarınn sayısıyla ilgili bilgi yok.

  - aynı grip için bir haftada 4 doktora 6 defa muayene olan hastalar, sihirli bir şekilde iyileşmek istiyorlar, hastanelerin işleyişini bozuyorlar. pek çok uzman doktorun randevuları çoğu zaman gereksiz yere alınan grip randevularıyla doluyor.

  - herkes zencefilli balın, ıhlamurun, kuşburnunun, yeşil çayın gücünü küçümsüyor.
 • 2019 dan bi farkı yoktur. havalar soğur ve birileri grip olur...
  2021 den de bi farkı olmayacaktır...
 • 1,5 aydır gribim... her sene grip aşısı olurum, yine de gribe yakalanırım... ama bu seneki grip gibisini görmedim... 3. kutu antibiyotiğe başladım. çevremde de çok yaygın... çocuğu, genci, yaşlısı... (bkz: the flu) filminde, göçmenlerin sebep olduğu grip salgını aklıma geldi... bizdeki göçmen sayısını düşününce insanın aklına şimdiki mutant gribin daha önce alışık olmadığımız bir türü olduğunu gösteriyor. grip aşıları eskiden ağustos ayının sonlarına doğru eczanelere gelirdi. şimdi çok geç geliyor. aşı geldiğinde millet zaten çoktan gribe yakalanmış oluyor. kendi kendime konuşuyorum işte, halkın sağlığı ile uğraşacak bir irade mi var?.. onların derdi; libya, kanal istanbul, hamdolsun, inşallah...

  edit: çok sayıda geçmiş olsun mesajları aldım, teşekkür ederim... antibiyotik kullanımın işe yaramadığını söylemiş yazar arkadaşlar. grip virütik biliyorum ama sadece olay grip değil... boğaz ve göğüs ağrısı da var. bağışıklık sistemi zayıflıyor gripte... bakteriler de saldırıya geçiyor haliyle, yaş 60...
 • bugüne kadar hiç böylesini yaşamadığım bir grip türü... resmen sıtmalı gibi 39 derece ateşle titretti.

  işin kötüsü ne kadar sakınsam da 1 yaşındaki kızıma da bulaştı. daha yeni acilden geldik. doktorun demesi herkes aynı durumda ve salgın iyice kendini göstermiş.

  tedbirinizi alın ahali... herkese geçmişler olsun.
 • tedbirinizi baştan alın. bağışıklığınızı güçlendirin. paketli gıdalar, fast food gibi çöplerle beslenen, fazlaca hareketsiz kalan, geç yatan ve melatonin hormonunundan nasibini alamayan vücutta her türlü enfeksiyon oluşma olasılığı yüksektir. takviye olarak propolis alınması ile ilgili de olumlu görüşler var ama takviyeler konusu her zaman soru işareti, değişebiliyor. yine de bana sentetik takviyelerdense propolis kullanımı -bağışıklık için-daha mantıklı geliyor
 • etrafımda grip olmayan kalmadı. küçük çocuklar ve kadınlar daha çok etkileniyor. bu grip normal grip gibi değil bilmiyorum ama çok ağır geçiriyor herkes. sağlık bakanlığı neden açıklama yapmıyor? kimse neden bişey söylemiyor? neden önlem alınmıyor?
  yetkilileri ivedilikle göreve davet ediyorum. bu normal değil.
 • dün saat 17’den bu yana 3,5 yaşındaki çocuğumun ateşini düşüremeyerek tanıştığımızdır. kesinlikle okuldan kaptı. doktora koştuk hemen domuz gribi dedi, enfluvir verdi tabii ki. ağır geldi onu da kustu benimki.

  çıldırmak üzereyim. allahaşkına ateşli, enfeksiyonlu, öksürüklü çocukları tam iyileşene kadar okula yollamayın. o çocuklara da yazık, diğerlerine de. 17 kişilik sınıftan 6 kişi gitmiş bugün okula. doktor da bizden özellikle rica etti, bir hafta dolmadan göndermememizi.

  biliyorum hayat şartları, herkesin işi gücü var. çok da doğru, herkes kendine göre haklı. ama n’olur bir b planı vs. olsun. toplum sağlığı da kendi çocuklarımızınki kadar hassas ve özen gösterilmesi gereken bir konu.
 • kesinlikle 2019'dan farklı. şu anda nerdeyse memleketin her yerinde salgın var ve hastanelerde aciller, poliklinikler dolup taşıyor, özel hastaneler de bile nerdeyse yer yok. doğunun küçücük bir ilinde 3 çocuk yüksek ateşten hayatını kaybetti maalesef. özellikle geceleri çocuklarınızın ateşlerine dikkat edin. uykudayken havale, menenjit riskleri var.

  türkiye'de bu salgın bu kadar fecaat değildi. her sene daha da kötüye gidiyor. hastalığın, enfeksiyonun, salgının bini bir para. bu güzelim ülkenin ilmik ilmik örülmüş aşı haritasını, florasini yerle yeksan edenlerin gelmisini, geçmişini... anladınız siz onu.
 • herkes ara tatile kadar evinde sipere yatsın ve misafir gidiş gelişleri minimale insin; hatta mümkünse hiç olmasın. bu dönemde avm vb yerlere kesinlikle küçük çocuk, bebek götürülmesin. enfeksiyon zincirinde çok önemli bir halkayı kırmak adına ara tatil bir hafta öne çekilerek toplam 3 hafta yapılsın. evler sık sık havalandırılsın. bu yazılanlara kulak verilsin. edit: imla