• toplam milletvekili sayısı 586 , akp+mhp 340 milletvekili, karar yeter sayısı ise 151'den az olmamak üzere salt çoğunluk. ayrıca bu kadar uğraşa gerek kalmadan cumhurbaşkanı kararnamesi ile de değişiklik yapılabilir. öyle veya böyle bu teklif yasalaşacak orası belli. buz gibi gerçek. zaten baro başkanlarının yürümesi, adliye önü eylemleri veya herhangi bir protesto sonucunda elde ettiğimiz tek şey biber gazı ve jop. evet direnişe devam evet savunma falan... 150 bin avukat tbmm önüne toplansa da bu böyle. yıldım.
  • yarın herhangi bir terör örgütü tarafından yine "kandırılanlar" şayet olur da yargılanacak olurlarsa, o bölünen barolardan ve etkinliği azaltılan savunma erkinden yardım dilenecek hale geldiklerinde kendilerini savunabilecek bir savunma mekanizması bulamayacaklar...

turist rehberleri bilmem nesi ile sendikalar ile baroları bir tutan zihniyetin yönettiği ülkede, akp ağzıyla "demokrasi örgütlenebilme özgürlüğüdür o yüzden çoklu baro gerekli" dedikleri gibi, lafın gelişi "demokrasi örgütlenebilme özgürlüğü, ben o yüzden başka bir devlet başkanının veya başka bir parlamentonun çatısı altında örgütlenebilmek istiyorum, çoklu devlet başkanlığı yahut çoklu parlamento gelsin" dersen anayasal düzeni yıkmaya teşebbüsten yargılanırsın...

ha n'olacak? adamlar bu yasa teklifini bağırta bağırta geçirecekler, elimiz kolumuz bağlı izleyeceğiz ne yazık ki... o tren kaçtı, orta asya bozkırlarında at koşturuyor gibi at koşturuyorlar, yapacak bir şey yok...

avukata ve o yok ettiğiniz savunma mekanizmasına muhtaç olun diyorum, başka hiçbir şey demiyorum. muhatabı her kimse artık bu sözlerin...
  • "bu devlette temsiliyetimiz yok" diyerek yeni devlet kurma peşine düşen bölücü terör örgütlerinin argümanıyla savunulan garabet teklif. baroların seçim ve temsil sistemleri yeniden düzenlenebilir, büyük şehirlerde bölgelere ayrılarak yük hafifletilebilir, avukatlara barolar dahilinde grup kurma hakkı da verilebilir, ancak bu çoklu baro değişikliği çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir. etnik gruplar kendi barosunu, mezhepler kendi barosunu, tarikatlar kendi barosunu, ideolojiler kendi barosunu, iktidar, muhalefet vs.. uzar gider bu bölünmüşlük. zaten kör, topal kalmış yargıyı bu darbeyle işlemez bir bataklığa çevirmeye kimsenin hakkı yok. meclisten geçse bile anayasa mahkemesinde reddedilmelidir. eğer siyaset bir yerin temsiliyetinde adalet peşine düştüyse önce kendinden başlayıp, seçim sistemini ve baraj engelini düzeltmelidir. sonra yargıyla ilgilenebilir.
  • paralel baro kurma planıdır. fetö planını upgrade edip paralel baro kurmaya çalışıyorlar. beraber yürüdük biz bu yollarda derken fetö taktiklerini de öğrenmişler ele geçiremiyorsan önemsizleştir sonra böl parçala yönet. birşeylerin paralelinden bu memleket çok çekti ama hala ders alınmadı.
  • ayıptır yahu bütün barolar birlikte bu tasarıya karşı çıkarlarken bir dayatma ile bu nasıl meclis gündemine gelebiliyor, bu kadar mı demokrasiden meslek örgütlerinin taleplerinden uzaklaştı meclisimiz?

bu teklif doğru bir sistemin bozulmasını amaçlıyor böyle olmasa o kadar baro başkanı tepki göstermezdi, yandaş feyzioğlu bile desteklemiyor bu yasa hazırlığını.. akp dışarıdan gelen eleştirilere artık biraz açık olmalı, böyle olmadığı için bugün ülke bu duruma düştü. baroların bir yetkisi yok sadece konuşuyorlar ama bundan bile rahatsızlık duyan bir hükümet partisi var karşımızda.
  • şu kadar argümanın arkasına sığınarak adil olmayacağını söyleyenler, bugüne kadar temsilde adaletsiz olan şu garabet hakkında neden tek kelime etmediler? etseydiniz şimdi adamlar haklı derdik. şu halinizle arpalığı elinden alınan adam feveranı gibi geliyor kulağa.
  • bununla ilgili en güzel cümle sanırım şu; "tek millet, tek devlet, tek bayrak... çok baro." yani işin saçmalığını bundan daha iyi anlatan bir cümle yok. (twitter'dan alıntı)
  • bu sistemin içinde olan herkes için kötü bir tasarı bu. umarım aklı selim birileri konuya müdahale eder ve geri çekilir tasarı.

yarın hükümet değiştiğinde bu sistem baştakilerin de kabusu olacak. bırakın avukatlar bağımsız kalsın.
  • barolardan en az birinin bir terör örgütü tarafından ele geçirilmesi ile neticelenecek gelişmedir.

sonuçları ülke için çok ağır olur.

şayet barolardan yana bir şikayet varsa temsiliyet kabiliyeti daha geniş, daha şeffaf, daha demokratik bir baro yapısı teşkil etmek daha mantıklı ve faydalı olacaktır.

şimdilik en zor olanı feyzioğlu'nu o alıştığı koltuktan kaldırabilmek
  • fetö’nün ve pkk’nın kendi barolarını kurmalarına önayak olan bir sistem.

teröristlere yine prim verilmeye başlandı. sanırım fetö’ye yönelik bir açılım süreci başlıyor.
hesabın var mı? giriş yap