şükela:  tümü | bugün
 • kaza dediğime bakmayın; pilot vb. ordu mensubundan ziyade evinde pinekleyen 18 yaşında bir ergenin ölümüyle sonuçlanmış ilginç bir kazadır.

  4 temmuz 1989'da polonya'daki bagicz hava üssünden rutin eğitim uçuşu için havalanan albay nicolai skuridin kalkış sırasında afterburner'ünün çalışmadığını ve motorun güç kaybettiğini farkeder. 150 metre irtifada uçağın daha da alçaldığını anlayınca "pert bu yeaa" diyip motoru falan durdurmadan fırlatma kolunu çekip uçaktan sağ sağlim kurtulur...

  buraya kadar her şey olağan... gel gör ki hikayenin geri kalanı tam bir abukluk destanı. "düşüyor bu" diye pilotu tarafından terkedilen mig-23 nasıl olduysa uçmaya devam eder. otomatik pilot vasıtasıyla uçak batıya doğru uçmaya devam eder. uçak önce doğu almanya hava sahasına girer, daha sonra burayı da terkedip batı almanya hava sahasını ihlal eder. tabi ki federal almanya hava sahasına girdiği anda hollanda'daki soesterberg hava üssüne bağlı bir çift abd f-15s'si "insansız" sovyet mig-23'ünü takibe alır. 23 mm'lik topu dışında başka silahı olmayan uçağı vurmak için f-15s'lerin henüz izni yoktu.

  mig-23 batı almanya'dan çıkıp hollanda'ya girince f-15s pilotları sovyet uçağında kesinlikle bir pilot olmadığını bildirir. pilotlar uçağı kuzey denizi üzerinde vurmaları emrini alırlar. ne var ki uçak hollanda üzerinde iken yakıtı biter ve rotası güneye sapar. bu sırada işini sağlama almak isteyen fransa hava kuvvetleri uçağın fransız hava sahasına girmesi halinde vurmaları için mirage'ları hazırlar. amma ve lakin buna gerek kalmaz, zira yakıtı tamamen biten mig-23 fransa sınırına yakın bir belçika şehri olan kortrijk'a çakılır ve 18 yaşında bir gencin evinde ölümüne sebep olur.

  işin ilginci belçika hükümeti sovyetler birliğine bir yurttaşının ölümüne nasıl sebep olduğunun hesabını soracağına uçağın geldiğini 1 saat boyunca niçin haber vermediğini ve uçağın ne taşıdığını niçin haber vermediğini sordu. sovyet cevabı her zamanki gibi tınlamaz bir şekilde "biz onun baltık denizi'ne düştüğünü sanıyorduk" oldu. eh...

  gazete haberi:
  http://www.flightglobal.com/…/1989/1989 - 2164.html
 • --- spoiler ---

  allah kahretsin ölüm şekline bakın lan, evimizde mutlu mutlu otururken üzerimize savaş uçağı düşebiliyor. zalim dünya.

  --- spoiler ---

  tanım: pislik komünüst sovyetlerin acımasızca bir hollandalı genci katletmesi olayıdır. kahrolsun sosyalist devletler. genç müslüman olsaydı hele 4 paragraf yazardım bak, ama kesin hıristiyandır neyse.