• karı-koca toplamda 6bin tl gibi bir geliri olan zevatın 350bin tl kredi çekerek satın aldığı evlerdir. boşuna demiyoruz bütün millet ölesiye borçlu diye.

not: burda "millet evleri peynir ekmek gibi alüyür o zaman memlekette para var yaşasın akp" cilerin ben düz mantık kafasına sıçayım. adam gırtlağını aşan borca girip saçma sapan şişirme fiyat çekilen evleri alıyor sonra acından geberirken sesi çıkmıyor çünkü şemsiyenin açılmayacağının farkında.
  • türkiye'de bir kesimin alenen para sıçtığını gösterir.
  • 500 bin lira para mı demiyorum çünkü kazanılan maaşlar ortada ama...

kadıköy'deki 30 yıllık binada bulunan dairemden bildiriyorum, 600 bin lira verseler satmam. apartmanda asansör bile yok ama gel gör ki 600 bin liraya satmaya kalksam üstüme müşteri düşecek biliyorum.

kısıklı'da, ailemin yaşadığı müstakil evin fiyatı bunun 9 katı.

istanbul'da yaşamayanlar belki anlam veremeyecek ama fiyatlar bunlar azizim. eski istanbullu olanlar ya da ailesinden miras kalanlar çok şanslı iken sıfırdan hayata başlayan gençler için istanbul'da düzgün bir muhitte ev sahibi olmak gittikçe hayal olmakta.

bundan bir beş yıl sonra, 500 bin liraya ancak bağcılar'da ev alacağınız günleri göreceksiniz.
  • balon zenginliktir. şöyle piyasadan kredi kartlarını ve banka kredilerini çekin bakalım neler oluyor.

hakikaten dürüst şekilde bu kadar parayı toplayana helal olsun ama tek çözüm; yaşasın fight club.
  • genelde bmw x5 sürerler ve akp ile zengin olmuşlardır.geçen gaziosmanpaşa gibi bir yerde 550 bine ev satıldığını öğrenmemle bu ne ki dediğim çılgınlık.ulan zenginsin ve gidip o kadar para bayılıp barzistan istanbul şubesinden ev alıyorsun keko.beşitaşta rahat 90 m2 ev alınır üstüne de öküz alınır.
    (bkz: öküzümüz var hamdolsun)
  • mersin'de deniz manzaralı 210 m2 evi geçen sene 210.000 tl'ye çok dediler diye almadım. şu an 350.000 fiyat çekiyorlar. bir senede 140.000 kaybettik. çok şükür türkiye ortalamasına göre yine de düşük burda.

arkadaş 500.000'e istanbul'dan ankara'dan kesif bok kokulu külüstür evleri alacağına gel mersin'e 200.00'e 140-150 m2 bir ev al. kalan 200.000'e bir tane daha alıp aylık 1000 tl'ye kiraya ver. kalan 100.000 lira ile de yatırım yap. yani sabit maaşı olup memur kesiminden şu paraları büyükşehirlerde eve yatıranın zerre aklı yok amk.
  • çok ilginç olmayan durumdur. 100 bin liraya vw golf alan adam var lan bu ülkede... bunun neyine şaşırılıyor anlamadım.
    golf dedim evet.
  • beşiktaş ve benzeri semtlerde hiç ev bakmamış insan feryadı. 350 bin liraya kuyu satıyor adam. kot 3 gördüm lan. otuz senelik apartman, kot 3 daire, 60 metre kare. fiyatı 350 bin. ilanı 1 hafta sonra göremedim. istanbul bu hızla göç almaya devam etsin bakalım, o 400 500'ü mumla arayacağız.
  • ankara çayyolunda ezik apartman daireleri bile 800bin tl iken bu neyin kafası diye sordurandır.
  • 400-500 bin lira bandı artık istanbul için gerçeklik. bence asıl gerçeküstü olan milyon dolarlara satılan rezidans evlerdir. mesela bunun en son örneği acıbadem akasya avm projesi kapsamında yapılan ve satılan dairelerdir. buraya tıklayın bir göz gezdirin. 2+1 120 m2 daire ilanı var en ucuz olarak o da 1.000.000 lira. sanmayın ki bu daireleri istanbul'da kendilerine ev satılmaya çalışılan üst düzey zenginler alıyor. baya doktor avukat banka müdürü vs. benim aklım asıl bu evleri satın alabilenlerde.

yoksa 400 bin liraya cidden şu an moda'da falan güzel bir ev yok. bitti o iş. bunu okuyan gençler varsa taktik yukarıda yazılmış. önce 50-150 bin bandı arasında bir ev alıyorsunuz. bunun istanbul'da olmasının artık bir önemi yok. o ev bi de kiraya verilip kirası ile alınan kredi bir şekilde ödenene kadar dayanıyorsunuz. ardından o evi satıp 160-300 bin bandı arasında bir ev alıyorsunuz. ha gayret. onu da kiraya verebilirseniz çok şanslısınız. işte o 300 binlik evi de sattıktan sonra artık 400-750 bin arası bir evi istanbul'dan rahatça alabilirsiniz. tabii bu en az 20 yıllık bir proje. eğer ailenizden size kalan bir ev arsa nakit para varsa bu işler daha hızlı ilerleyebilir.

söylendiği gibi istanbul'da elinizde avucunuzda bir şey yokken çat diye kimse 500 bine ev alamaz. bunların hepsi irade ve istek işi. evlenmek bu noktada işe yarayabilir.

özetle bir ev almak için ömür çürütebilirsiniz.

edit: akasya linkinden yanlış emlağa bakmışım. o detay değiştirildi.
hesabın var mı? giriş yap