• bu sözlük hep süper zekalardan oluşuyor. o yüzden her konuda başlık sahibi ile dalga geçilmesi sözlüğün şiarından. ama bir dakika durun, koca koca mağaza camlarında %50+%50 yazarak sizleri siken pazarlamacı kurnazlığına edeceğiniz bir laf yok değil mi? sizleri aptal yerine koyan küçük oyunlara bayılarak teslim oluyorsunuz değil mi, 4,99 yazan fiyat için 1 kuruş para üstü istemeyi düşündüğünüz için kasiyere mahcup olacağınızı düşünüyorsunuz değil mi? hadi itiraf edin sizi aptal yerine koyarak cebinizden paranızı alan firmalara karşı kibarca sırt üstü uzanıp bacaklarınızı sonuna kadar açmak sizde müthiş bir rahatlama hissi uyandırıyor değil mi?
    bir mağazanın %50+%50 indirim yazdığında aslında %75 indirim yaptığını anlıyor olmanız sizlerin matematiğinin çok iyi olduğunu değil, oyulmaya, aptal yerine koyulmaya ve en önemlisi çaresizlik hissine ne kadar çok alıştığınıza ya da aalıştırıdığınıza çok güzel kanıt aslında. ha bu arada değrli matematik sever müşteriler %50+%50 nin %75 yapabilmesi için reklam afişinin-sloganının-stickerının şu şekilde olması gerekmiyor mu?
    ef= etiket fiyatı
    indirim miktarı= im
    im= (ef*(50/100))+(ef*(50/100)*50/100)

bu başlık aslında matematik ile değil, zihninizin tüketim kalıpları içerisinde nasıl iğdiş edildiği ile alakalı.
    hepinize iyi sikişler...
  • %25 + %25 indirimin %50 yapmaması ile aynıdır...

bunu memur maaşı zamları başlığında görmüştük, %6 + %5 toplamda %11 zam demişti birileri
  • matematikle günlük konuşma dilinin ortak kullanımından (yanlış kullanımından) kaynaklanan yanlış tanımlamadır.

bir fiyata %50 indirimden sonra %50 indirim yaparsanız; fiyat %25 olur.

örnek olarak; 100tl fiyatlı ürüne, 2 defa %50 indirim uygulayalım:

100 tl x %50 = 50 tl,
    50 tl x %50 = 25 tl ///

matematiksel açıdan %50+%50 = %100 indirimdir. bunun aksini savunan matematikçi, istatisyen, diğer mühendis/öğretmen ve ilgili bölüm mezunları diplomalarını bana yollasınlar. tuvalet kağıdı, paspas, ayakkabı altlığı olarak gayet kabul ederim.

hukuki ve matematiksel açıdan (bu ikisinin ayrı olması çok nadirdir) çok yanlış bir anlatım olmuş. başlığın ilk entry'sindeki arkadaş gayet haklı. şimdi bütün kainat biraraya gelse ve başlığı açan proton'un kıçına top dayayıp kafasına el bombası bantlasak bile gerçek değişmeyecek.

%50 + %50 indirim = %100 indirim demektir. inanmayan dava açsın.
  • uzaktan eğitim meyvelerini veriyor. güzel.
  • adam diyor ki ben mağazalarda "%50 + %50 indirim" yazısını görünce direkt olarak %50 + %50 = %100 işlemini yapıyorum matematikten kelli. onun için bunların bilgisizce yazdıkları yazıyla kasadaki fiyat birbirini tutmuyor ve sorun oluyor diyor.
  • yılın 12 ayında yapılırsa indirimin %75 değil %0 olduğu anlaşılır.
  • hiç matematik bilmeyen bir insan %50+%50 görünce toplamaz diye olaya başka bir boyut getirmek istediğim konu.

ayrıca %50+%50 yı gören bi insan hiç şüphelenmez mi ulan bunlar niye %100 dememiş diye.

yani neyi kastettikleri belli.yoksa kimse %40 indirimi şöyle yazmaz %10+%10+%10+%10.

ama bana kalırsa da %50+%50 yazmaya hakları yok.tüketiciyi yanıltabilir.ya %75 yaz yada + işaretini kullanmadan bi çözüm üret.
  • "%50 + %50 + %50" indirim söz konusu olamaz, çünkü bir bütün ancak "%100" ile ifade edilebilir!!! "%101" diye bir şey yoktur!!!

illede anlamak istemeyen gerizekalılar için açıklama;

sıralı işlemlerde sözkonusu olduğu zaman kapsayıcı terimler kullanamayız. ör:

100tl'lik ürün için;

1- "%50 indirimden sonra %50 daha indirim yaptık"
    açıklama: 100tl önce 50 tl oldu, sonra 25 tl.

2- "%50 + %50 indirim"
    açıklama: burada kullanılan "indirim fonksiyonu" sıralı olarak tanımlanmamıştır. özdeştir. "+" olarak ifade edilen ifadeler -tüketici açısından- özdeş olarak algılanır. yani tabanları aynıdır.
    eğer; "%50 x %50" olarak ifade edilseydi; -yukarıda bazı malların açıklamaya çalıştığı gibi- %75 indirimi kastediyor olurdu.

ama firma "%50 + %50" dediyse tüketime hazır kitlenin kredi kartını eliyle tutmuş demektir. ("kredi kartı" derken "tüketici penisi"ni değil, tüketici kredi kartını kastediyorum. yanlış anlaşılmasın)

%50 + %50 indirim = %100,
    ve
    %50 x %50 indirim = %75.

daha basit anlatamıyorum, inşallah anlamışsınızdır. proton'a mesaj attım. bu beyin düzeyinde indirim yapan firmayı sordum. bence abanın, sonuçta ne alırsanız bedavaya gelecek. 1000tl altı alışverişleri zaten tüketici mahkemesiyle avukat masrafı olmadan çözüyoruz. böyle matematik özürlü firmaların ürünleri ne güzel olur. haberleşelim, sevgiler.

ek.1: "tüketici tarafından böyl algılanır" derken "matematik disiplini bunu gerektirir ve toplum da matematiğe uygun algılar" demek istedim.

ek.2: (outlawrider'ın uyarısıyla...) : "indirim" kelimesini eklemem gerekti. autraydır kardeşim gayet haklı. şu indirimi yapan firmayı bi kimse yazmadı be kardeşim. bayan tırnak bakımı kremi olsa bile alacağım. nasıl olsa bedava!!! (bkz: tüketici mahkemesi)

ek.3: ben matematik disiplininde konuşuyorum ama bahsettiğim şey dünya kanunları (sayma sayıları ve "indirim" fonksiyonu...)
    "-4 tl'lik t-shirt" diye bir şey yok. yani kimse sırf o firmadan t-shirt aldığınız için size çıkartıp "4 tl" verecek değil! ama sizde haklısınız, bu size yazdıklarımı aynen ekleyeceğim.
hesabın var mı? giriş yap