• algı kasan mallar haliç temizlencekti engel olundu yaygarası yapıyor. atık su arıtma tesisi evlerden gelen kanalizasyon sularının arıtıldığı yerdir. mesela kadiköy'de balona doğru yürürrseniz burnunuza gelen bok kokusunun sebebi budur, çünkü o uçta atık su arıtma tesisi vardır.

imamoğlu'nun bu yaptığı orada yaşayan 1 milyon belki daha çok kişiyi o leş kokudan kurtarmıştır ve yeşil alanlarını korumuştur.
  • epey uzun bir süre gerek yüklenici gerek müşavir tarafında çalışmış bir mühendis olarak bir kaç kelam etmek istediğim başlık. aslında dün bu töreni canlı olarak takip ettim. başlık açmayı düşündüm ama sonra amaaan banane deyip vazgeçtim. madem başlık açılmış bir kaç kelam edelim.

öncelikle bir yatırımın sürdürülebilir olması beklenir. eğer değilse o yatırım faydadan çok zarar getirecektir. ekrem imamoğlu konuşmasında uzun vadede bu söz konusu tesise gelmesi beklenen atıksuyun mevcut tesislerde bertaraf edilebileceğinin tespit edildiğini söyledi. arıtma tesisleri uzun vadeli olarak tasarlanırlar. asgari (min), azami (max) ve ortalama (avg) kapasiteleri vardır. bazen de kademeli olarak planlanırlar. yani aynı tesise 15 yıl sonra bir kaç ünite daha eklenmesi için yer ve bağlantılar hazırlanır. bu ilave üniteler ile zaman içinde artmış olan atıksu debisine cevap verebilmek için kapasite arttılır.

bunun yanında zaman içinde teknolojide de ilerlemeler olur ve daha az enerji tüketen ekipmanlar ile geri kazanım (bkz: recycling), tekrar kullanım (bkz: reuse) gibi yeni yöntemler keşfedilir. bu yenilikleri mevcut sisteme uygularsanız yeni bir tesise ihtiyaç olmadan mevcut tesislerin kapasitesini arttırabilirsiniz.

yani aynı işi daha az bir yatırım ve işletme maliyeti ile yaparsınız. bu nereden baksanız bir kazanımdır.

bir örnek vereyim. bulunduğu bölgede doğalgaz olmayan bir müşterimiz üretim tesisinde kullanacağı buharı üretmek için 3 adet mazot yakıtlı buhar kazanı kullanıyor. ancak yıllık yakıt maliyeti doğalgaz kullanan benzer kapasiteli bir tesise göre 3 kat daha fazla. 1 milyon usd kadar bir yıllık yakıt maliyeti var. yeni bir kazan ilave ederek tasarruf yapabileceklerini hesaplamışlar. yaptığımız çalışmada yeni bir kazana ihtiyaçları olmadığını bacadan çıkan atık ısıyı kullanarak kazanlara giren su veya yanma havasını ısıtmak için tekrar kullanbileceklerini ve böylelikle %20'ye varan yakıt tasarrufu sağlayacaklarını rapor ettik. bunun için kullanacakları basit bir ısı değiştirici. yani yeni bir üniteye ihtiyaç olmadan aynı işi daha az maliyetle yapmaları sağlanmış olacak.

bunlar önemlidir gençler. dünya bu yöne giderken rant uğruna yapılan yatırımlara kanmayın.
  • daha evvelde dediğim gibi sayın başkanın belediye başkanlığı yapmak gibi ne bir isteği nede motivasyonu var iptal sonrası aradaki 800 binlik farkın büyüsüne kapıldı..iptal edilmeseydi secim ve secimi 12 13 bin farkla kazanmış olsaydı emin olun ayakları daha sağlam basardı yere..bu kafayla devam ederse 800 binlik fark -800 bin olabilir..5 sene sonra siyasi hayatı tamamen bitebilir..bu gazla ben cumhurbaşkanı olmalıyım beni belediye başkanlığı kesmiyor düşüncesinden kurtulamadıkça her gecen gün kendi ayagına sıkmaya devam eder..
  • yapılanların yapılmayanlardan çok daha zararlı olabileceğini gören ve bilenlerin gözyaşları ile ayakta alkışladığı törendir. darısı proje dosyası bile olmadığı halde herkesin konuşup fikir sahibi olduğu diğer mega projelerin başına.
  • trollüktür. israf veya başka bir sebeple iptal ettin diyelim. yap bir basın toplantısı, sebepleri ile beraber açıkla konuyu önüne bak. herkesin kendi programı projeleri vardır. sen kendi projelerini hayata geçirmeye çalışmak yerine trollük ve show peşinde koşuyorsun. biz bu adamı cumhurbaşkanlığı seçimine kadar üç dört günde bir farklı bir gündemde göreceğiz böyle.
  • ne kadar güzel bir gelişme. imamoğlu başkan olduğundan beri demekki büyükşehir projeleri yakınen takip edilir hale gelmiş. demekki neymiş bu büyükşehirin tüm icraatları tamamiyle gözler önündeymiş. 20 yıldır görmeyi arzuladığımız da bu değil miydi?
  • amk troll'lerine dun error verdiren hadise. pisliklerini sicamayinca bir gun icinde brif gitmis soyle soyle bok atin diye.

ulan amın feryatlari troll'ler, kudurun... ;;))
  • ben bu adama oy verdim. kardeşim sen eğer iş yapmak istiyorsan yaparsın. net. buna söyleyecek lafı var mı kimsenin?
    adamların yaptığı projeleri elin cebinde koşa koşa açmaya gidiyorsun.mahmutbey-beşiktaş hattında emeğin mı var? kemerburgaz parkında emeğin var biz mi bilmiyoruz? burada gösteri yapacaksın seni mi izleyeceğiz. başkan mısın şovmen mi ? varsa daha tasarruflu bir proje ona git. temel atmama nedir? çocuk musunuz? ben artık belediye başkanıyım benim dediğim olur mu? eriyorsun milletin gözünde. burayı takip edip nabız yokladığınızı ve sevdiğinizi biliyoruz.
    salak bir bağnaz kitle seni tekrar başkan yaptıramaz . gaza gelme hemen. kötünün karşısında iyi olarak seçim kazandığını bil. ama bundan sonra böyle bir şansın olmadığınıda. danışmanlara bak hepsi uçmuş.biri bile ne yapıyoruz dememiş.kahraman diye kitap yazan var. bu adamda beyin de varmış.işini iyi yap gösteri değil.
  • bu hizmet etmeme ve bol bol şov yapmaların karşısında ne sinirleniyorum ne de kurdeşen döküyorum. sadece haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyorum. istanbul'un içine doğru girmiş bir durgun ve gidegeni olmayan bir haliçi temizlemek ve sonrasında temiz tutmak başlı başına bir iştir. öncesinde dibinden tonlarca balçık çamur çıkarılmış ardından karadenize bir su tüneliyle bağlantısı sağlanmıştır. üçüncü adım da bir arıtma sistemini dahil ederek sürdürülebilirlik sağlanacaktı. ne yazık ki bu proje iptal edilerek yeniden bol kokulu ve sinekli günlere adım atılmıştır. neden iptal edildiğini madde madde açıklasa ve buna alternatif olarak nelerin yapılacağını da söyleseydi sn. müteahhit, yapraklar değil biz de alkışlardık.
  • istanbul'da arıtma tesisine gerek yok diye proje iptal etmek hakketen ilginç bir aksiyon.

oysa aynı imamoğlu seçiim dönemi kendi web sitesinde de yayınlanan projelerini açıkladığı toplantıda istanbul'daki mevcut arıtma tesislerinin yetersiz olduğunu iddia etmiş;https://www.ekremimamoglu.com/…rojelerini-acikladi/

"marmara denizi ölü bir denize dönüşmek üzere. bu sorunu çözmek için mevcut arıtma tesislerindeki yetersizlikleri biliyoruz. hızla bu tesisleri ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştüreceğiz. konuyu bölgesel, ulusal ve uluslararası olarak ele alacağız. marmara yeniden canlanacak, halkımız herhangi bir plajdan güvenle denize girebilecek, lüfer istanbul’u terk etmeyecek."

aynı imamoğlu 10 mart'ta attığı twett'te ise yetersiz arıtma tesislerine ilave olarak 2 yeni biyolojik arıtma tesisi yapacağını vaadetmiş.
    https://twitter.com/…glu/status/1104680165802737664

hakketen ilginç lan.!
hesabın var mı? giriş yap