• neyse ki ortega sayesinde river'lıyız da bi sevinebildik amk bu sene
  • river plate - boca juniors libertadores finali maçı buradan takip ettim şu anda kupa töreni olmakta, çok zevkli ve güzel bir maçtı. maçın ilk gölü olan boca'nın attığı gol harikaydı (bkz: dario benedetto) harika bileklere sahip adam ne güzel geçti öyle herkesi bir bir muhteşem vuruş (ilk maçta da güzel bir kafa vuruşuyla golünü atmıştı), sonrasında river plate top oynatmadı boca'ya ne güzel goller oldu öyle valla futbola doyurdular harika.

bu maçın ilki de çok olaylı geçmişti rövanşı daha bir olaylı oldu ikisi de buenos aires takımı olmasından ezeli bir rekabet söz konusu, birbirlerinden nefret edecek kadar holiganlar ki zaten boca'nın takım otobüsü parçalandı, camları kırıldı, içeriye gaz bombası atıldı iyi ki ölen falan olmadı. maç ertelendi 2-3 saat sonra oynanacak dendi olmadı 3-5 saat sonra kesin oynanıyor dendi yattık uyuduk türkiye'de sabah olacak siz maça başlayana kadar zaten oynanmadı ertesi güne ertelendi diye açıklama yapıldı, yine oynanmadı.

sonrasında libertadores kupasının finalinin rövanşı madrid, ispanya'da oynanacak diye açıklama yapıldı. river plate ev sahibi avantajını yitirmiş oluyordu, haksızlık olabilir ama o kadar holiganlık yapmasalardı ama başka bir kıtada maç mı yapılır taraftar nasıl gidecek hiç düşünen yok mu. her iki takımın 80 bin taraftarı stadı doldurdu yine de, ispanya'da yaşayan çoğunluk gitmiş olabilir ama arjantin'den kalkıp santiago bernabeu'da maçı izlemek isteyen bir taraftara bu maç uçakla git-gel konakla maça giriş en az 10 bin euro'ya patlamıştır. yazık gerçekten futbol sadece futbol değildir dediğimiz anlardan.

ben arjantin'de yaşayan river plate taraftı küçük bir çocuk olsam bu şampiyonlar ligi finalini sırtımda formamla (bkz: antonio vespucio liberti stadyumu)'na kurulan dev ekranda çiğdem çitleyerek izlerdim, ayağımın altında topum yanımda da arkadaşlarım. kazananın river plate olmasına sevindim.
  • aksiyon, trajedi ve kıtalararası macera ile sonuçlanan dünyanın en büyük derbisi. başta el classico olmak üzere geri kalanların hepsi basının pompaladığı günübirlik hikayeler. tek gerçek ve iliklerine kadar yaşanansa bu! che guevara'nın torunları maçı oynamıyor yaşıyor. futbol gerçekten arjantin'de bir başka güzel. neyse biraz tango dinleyeyim de havalarını solayım.
  • buenos aires'de boca semtine çok yakın 4 sene yaşamış biri olarak birazcık sevinsem de sikimde olmayan maçtır.

arjantinin en büyüğü avellanada'dan çıkmıştır aga. nam-ı değer "la academia "

(bkz: club racing)

sikerim súper clásico'sunu...ateşli buenos aires derbisi için;

(bkz: club racing vs independiente)
  • fakat son gol iyiydi (bkz: boşkaleyegolatmak)
  • gece sarı-lacivertlilerin kaybedenleri gecesi
  • akhisar faciasının ardından kendimi alkole verdiğimden bu maçın da bugün olduğunu unutmuşum. twitter'da dolanırken rast geldiğim 1-2 yorum sonrası 60. dakikada müdahil olabildim olaya, boca'lı kardeşlerimiz lehine.

maçı açtığımda 1-0 öndelerdi. önce gol yediler maç uzatmaya gitti, sonra kırmızı gördüler, sonra bi tane daha yediler, ardından oyuncuları sakatlandı 9 kişi kaldılar. mal kalecileri gereksiz aksiyon yapıp 10 dk forvet oynadı 1 gol de boş kaleye yiyerek maçı noktaladılar. hayatımda böyle absürt bir maç izlemedim, çok da eğlendim aslında.

boca'lı kardeşlerimizden özür diliyorum, ben lanetledim sanırım maçı. *
  • bir maçtan fazlası.
  • keyifliydi 3 miller patlattım
  • ilk gençlik zamanlarımda her transfer döneminde adı galatasaray ile anılan marcelo gallardo'nun muhteşem hocalığıyla river'a kupayı kazandırdığı maç olmuştur.

bir de 2013 ya da 2014 fıfa u 20 dünya kupasının yıldızı olan quintero'nun sonradan oyuna girip oyunu bu kadar surklase etmesi de harika bir olaydı...real,barça yapacak adam river'da sonradan oyuna giriyor... yazık etmiş kariyerine.

amatör ruh, heyecan, hırs her şey futbol anlamında harikaydı...bana daha sempatik gelen river'in kupaya uzanması da mükemmel oldu.
hesabın var mı? giriş yap