aynı isimde "ahlat ağacı (film)" başlığı da var
  • son iki filmi arasında şöyle bir bağlantı da vardır:

kış uykusu filminde, aydın karakterinin küçümseyerek, "küçük bir motorun da mı yok" diye soru sorduğu, her yere yürüyerek giden ve küçük bir motor almak için maddi durumunun düzelmesinin bekleyen imam; ahlat ağacı filminde köylüden aldığı altın borçlarını ödememesine rağmen, küçük motorunu satıp, son model motor alan imama dönüşmüştür.
  • muhteşem!
  • çoğunlukla doğu anadolu bölgesinde bulunan, anadolu'nun hemen hemen her yerinde yetişebilen bir ağaç türü. yabani armut ya da çördük olarak adlandırıldığı yörelerde vardır. maksimum 10 metreye kadar boylanırlar. bazen sarp dağların yamacında, bazen ise uçsuz bucaksız bir arazide tek başınadır.
  • şekil itibariyle eğri büğrü bir ağaçtır. bir örneği şuradan görülebilir. filmdeki ağaç evet.
  • ahlat ağacı'nı sinema salonunda izlemek, ileride torunlarımıza anlatacağımız hoş bir anı olacak. çünkü bu dönemi merak edecekler.
  • .....

iç ses, diye söylendim
    ve ah dedim sonra,
    böyle ah demeyi beli bükük bir ahlat ağacından öğrendim.

(bkz: didem madak)
    (bkz: nbc)
  • netflix, blutv, prime video, vodafone tv gibi dijital platformların hiçbirinde bulunmayan film.

google play filmler'de varsa parasıyla kiralayayım dedim. orada da yok.

zamansızlıktan bir türlü izleyememiştim. uzun süre sonra artık zaman bulabildim. ama üyesi olduğum platformların hiçbirinde ne yazık ki yok.

korsan işine girmeden parasını ödeyip izleyebileceğimiz yer yok mudur bu filmi?

edit: mubi'den izlenenileceğine dair pek çok mesaj aldım. mubi'yi daha önce hiç denememiştim. sanırım sırf bu film için bir deneyeceğim.
  • “insan neden illa, en yanında duran hayatı seçip onu yaşamak zorunda ki? halbuki hayatta öyle güzel şeyler var ki; kabalık, ışıklı caddeler, güzel yemekler, uzaklara giden gemiler, aşklar, sarhoşluklar, yağmurda ıslanmalar.”

ah şu rasyonel insan, hep garanti olanın peşindesin. ne var akıllı olmasaydık? kuşlara özenmemiz bundandır belki akılsız olsakta akışa bıraksak kendimizi.
  • pipo yapımında kullanılır. ucuz pipoların** çoğu ahlat ağacıdır. pipoya şekerli meyvemsi bir tad verir, seveni de vardır nefret edeni de. iyi işçilikle güzel içimli pipolar yapılabilir. çok dayanıklı değildir, özellikle sıcakken darbe alırsa çatlar kırılır.

pipo yapımında kullanılan 1. kalite malzemeler için
    (bkz: briar)
    (bkz: lületaşı)
  • "anadolu coğrafyasının her yerinde, ovasında, ormanında, dağında, bayırında, bozkırında yer ve toprak seçmeden, en çok çorak ve kurak arazileri seven bir meyveli ağaç türüdür. insan kalabalıklarından uzak yerlerde yetiştiği için şanslı bir ağaçtır. doğada kendiliğinden yetişir. meyvesinin tohumundan çıkıp büyüyen ve fazla suyu sevmeyen, ağızlarda buruk bir tat bırakan meyveli ağacımızın adı ahlat ağacıdır. anadolu insanı bu ağaca ve meyvesine değer vermiş ve farklı bölgelerde birçok farklı isimle adlandırmıştır. üzerine armut aşılanabilir. diğer en çok bilinen adları yaban armudu veya çövür adıyla anılır."

yukarıdaki tanımdan da anlaşılacağı üzere, eğri büğrü dikenli dalları olan bu ağaç, bir nevi yalnızlığın kök salmış halini temsil ediyor.
hesabın var mı? giriş yap