• sonuna kadar haklı tespit.

müslüman biriyim. elimden geldigince bazı konulara dikkat ediyorum ama şu dindar görünümlü dini sembolize adamlardan o kadar tiksindim ki artik din bile bana itici gelmeye başladı. fark ediyorum ki cidden dinden soğumaya başlamışım.

manasız ve içi tamamen boş hutbeler

öz kızına şehveti mazur gören fetvalar

ışid'i savunan açıklamalar

sunniliği siyaset malzemesi haline getirmeler

diyanetin çoğu bakanlıktan çok çok fazla pay alması ve sadece sunnilik için çalışan bir kurum olması

paraları sıfırlamaları bile inşallah'la yapmaları

dindar olmayanları dışlar tavırları

başkalarının hayatlarına doğrudan müdahale etmeleri

başkalarına öğüt vermeleri, kendilerince dindar etmeye çalışmaları, olmayınca ayrıştırmaları
    herkese ahlaksızlık diyip en büyük pislikleri kendileri yemeleri

her pisliklerini din kisvesi altında yapmaları ve bunun normal karşılanması

eşcinselliğe bakış açıları, katli vaciptir gibi fikre sahip olmaları

bilimi dikkate dahi almamaları, evrim gibi bir konuya dahi karşı çıkmaları; araştırmadan, bilmeden, dine aykırı olduğunu düşünmeleri, kuru kuru bilmeden, öğrenmeden karşı çıkmaları, kabul edenlerin dinden çıktıklarını düşünmeleri

bilime saygı duymamaları

insanlara ve fikirlere saygı duymamaları

tecavüzlere ve ahlaksızlıklara kılıf bulmaları ve bunu dine dayandırmaları, açık giyinmeseydi, tek gezmeseydi, baş başa kalmasaydı, kız başına ne yapıyordu gibi cümleler kullanmaları, haram ama diyerek kendi pisliklerini örtmekte dini kullanmaları

dinle alakası olmayan adamların kameralar önünde mürite dönmesi ve bunun normal karşılanması

başörtüsünün siyasi bir şekilde kullanılması, simgeleştirilmesi, posterlerde çokça kullanılarak suistimal edilmesi

dini tamamen siyasete alet etmesi, mitinglerde kuran sallanması, cuma çıkışı konuşmalar yapılması

ışid gibi radikal gruplara destek vermesi, charlie hepdo saldırısını bile " ama onlar da hakaret etmeselerdi " diye savunmaya kalkmaları

imam hatiplerde ciddi yapılanma göstermeleri, vaiz ve imam atamalarında torpil dönmesi, din görevlilerinin siyasi bir fikri açıkça savunmaları

sığ düşünceli bir kitle oluşturması ve bu kitlenin sözde dindar olması

dini bir sebebe bağlı gelişmede ciddi tartışılması ve eleştirilmesi gereken konularda sürekli aynı, değişmeye ve inandırıcı olmayan argümanları kullanmaları

gerçek islam bu değil demelerinden gına gelmesi

daha yazılabilecek yüzlerce madde var.. ama şurası kesin, akp düşünen kesimi dinden soğutuyor, düşünmeyen kitleyi de cahil ve bağnaz bir grup haline getiriyor.

edit: uzun süredir ateistim. teşekkürler.
  • vallahi de billahi de namaz kılıyordum lan. 15 senede herifler yüzünden dinden imandan soğudum. o arsızlıkları, ikiyüzlülükleri, paraya düşkünlükleri. iğreniyorum. bence akp biraz daha devam etsin ateist insanların sayısı gün geçtikçe artar.

adamlar yalan makinası. camiler dolusu yalan var. ondan sonra inkar. birileri ortaya saçıyor, bunlar inkar. kokuştunuz iyice. bu ülkede islam'ı melih gökçek temsil ediyorsa, oturun bir düşünün. biz bu dine ne zarar verdik böyle diye.
  • sanırım ben de bu duruma dahilim. bazen arada artık gideyim diye gittiğim bir cami var açık konuşayım o hocanın allah belasını versin arkadaş, sığır gibi konuşuyor o anlattıkça dönüp cemaate bakıyorum trans halinde kafa sallıyorlar, ondan sonra bu memleket neden böyle ? al işte, bide işin enteresanı yobazlar namaz kılmayı bile bilmiyorlar. hükümetin savunucusu imamlar, yine aynı şekilde bazen ayrıştırıcı vaazler ve hutbeler. kimin tekeli bu ? ondan sonra kalkmış akp'ye giydirmek için bahane ediyorsunuz. heee işim gücüm yok allahın sığırı, lan ben bu mal imamların kendi inandıkları şeye göre anlattıkları saçmalıkları dinlemek zorundamıyım, evet eskiden böyle değildi

dün sene olmuştur uzak olduğu için gidemediğim camide kılayım dedim. hoca, bu düzenden ve siyasetten tamamen bağımsız ve çok aydın bir adam. o haram, onu yapmayın, bunu yapmayın gibi şeylerden uzak müthiş bir tevazu ile anlatan bir adam. bize böyle adamlar lazım. ama son dönemler de herşeyden soğuttular adamı. bir itiraf günahsa da günah, ben o camilere, o robotlaşmış yobazların arasına girince kısmen rahatsız oluyorum ve bunun sebebi ötekileşmemizdir, mimarıda şimdiki düzendir
  • dinidarlardan, dindar görünümlü din bezirganlarından vede egemen bağış, jöleli, küçük cem, büyük felsefe dahisi tuçe kazaz gibiler yuzunden 5 vakit namazını ihmal etmeyen ben dahi soğudum.
  • sogumadim. ama sayelerinde ateist oldum. akp'nin dini baskilari baslamadan once klasik bir muslumandim. hatta o donemler yasim kucuk olmasina ragmen iyi kazaniyordum. kendim ailemden ayri kurban bile keserdim. ama akp geldi. dini baski basladi. herkes kurandan ve islami referanslar vererek yorumlar yapmaya ve bir yasam tarzini diretmeye basladi. bende dedim herkesin bir yorumu var bu din ve kitap hakkinda. bende okuyayim. boylece baskalarinin fikirlerine tamah etmem kendi fikrim olur. kuran'i okudum. bastan sona. farkli tevsirleri capraz kontrolden gecirdim. vardigim sonuc kurani okuyup dusunmeye korkmayan herkesin varacagi sonuctu. bu gercek olamaz. bugun kitaba inanmiyorum. kesinlikle dönemin digerlerine gore daha zeki bir ekibi tarafindan olusturuldugunu dusunuyorum. zaten dönem o bolgede 100lerce din peydahlanmis. sonuc olarak thanks to akp neye inandigimi sorgulamami, bunun uzerine arastirmami ve dusunmemi ve sonucunda bir dogmadan kurtulmami sagladi. bugun bilim ve bunun dogru yolda kullanilmasini saglayan akil ve deneyimin bir sonucu olan bilgelikten baska inancim yoktur.

entrymi ulu önder'in bir vecizesiyle kaparken tum sozlukdaslarima bu kitabi okuyun ve dusunun diyorum. kimsenin sizi yonlendirmesine ihtiyaciniz yok. hacilara hocalara prim vermeyin. zaten hic birinin uckur ve paradan baska taptigi birsey yok.

hayatta en hakıkı mursıt ılımdır, fendır.
    m.kemal ataturk
  • 5 senedir benim de yaptığım eylem. insallah çocuğum olursa onları -kendini müslüman olarak tanımlayan biri olarak- hayatları boyunca müslümanım diyenlerden, sakallı hacı hocalardan uzak durmaları, asla müslümanlarla ticaret yapmamaları konusunda tembihleyeceğim.suudi arabistanla tek ilişkilerinin farz olan hacc ibadeti olması gerektiği konusunda söz alacağım.
    şahsım adına inşallah 6 ay sonra maddi imkanlarım kısıtlı olmasına rağmen temelli olarak yurtdışına yerleşmeme vesile olmuştur.
  • benim de kendi içimde yaşadığım durumdur. "öbür tarafta anlatırsın"cılara gelince ; dine inanırken de öbür tarafta yaşayacaklarımdan korktuğumdan dolayı inanıyor değildim zaten . varoluşun bir amacı olması gerektiğini düşündüğümden inanıyordum . fakat sizler sayesinde bulunduğum bu noktada ateistim . böyle iyi . "bunlar müslümansa ben neyim" sorusu sormuyor ; "bunca acıya müdahale etmeyen tanrı" fikriyle hayal kırıklığına uğramıyorum . su çok güzel gelsenize .
  • ben gezi doneminde kendi kendime şunu söylemiştim: "tayyip sana rağmen allah'a inanmaktan vazgecmeyecegim". çünkü çok büyük fenalıklar yaptı ve bunu din kisvesine büründurerek yaptı. dini, kültürel, ahlaki ve daha bir çok alanda son 5 senede inanılmaz bir yozlaşma var.malum olayları tek tek saymaya gerek yok. ayrıca kendi hezeyanlarini başkalarına dikte eden bir anlayış oluştu. bu anlayış yüzünden dinden ve ülkede yaşamaktan soğuyan çok insan var. ama dediğim gibi ben bunlara rağmen sogumayacagim. çünkü benim inancım bu gerizekalilarin sacmasapan hezeyanlariyla falan dağılacak kadar temelsiz değil. bunların ufak hesaplar için yaptığı zorbaliklari da görmezden gelenler müslüman değildir.

her türlü tepkiyi koyun ve yanlışları savunmayin. sizin inandığınız değerler ve din size biat etmeyi değil, ahlaklı ve onurlu yaşamanızı tavsiye ediyor. tabi karar yine sizin. dinde zorlama yok. hırsızlık, gasp, tecavüz, ihaleye fesat, iftira falan hepsini özgür iradenizle yapabilirsiniz. ama bunları yapanları desteklemesini kimseden beklemeyin. birileri bunları yapıyor diye dinden soğumamizi da beklemeyin. her koyunun kendi bacağından asılacagi güne inananlar sabretmeye mecbur.
  • doğru önermedir.

akp sayesinde din bu hale gelmedi tabii ki. sadece akp döneminde , daha önceleri bizim sağda solda görüp duymadığımız yuvalanmış "gerçek islam" biz körlere gerçek yüzünü gösterdi. sabah akşam tv'lerde o yobaz fikirlerini daha çok söyler oldular, rating uğruna daha fazla görünür oldular, hatta kimileri belki mevkim yükselir umuduyla daha da bokunu çıkardı. bu dönemde cehalet "popüler" oldu, cahil olduğunu söylemek "halktan biri" olmak oldu, cehaleti yüceltmek en çok çıkar sağladığın yer oldu. (bkz: okuduğum tek kitap erdoğan imzalı kuran-ı kerim), cehaleti azaltmaya çalışmak elitistlik oldu, milli iradeye karşı çıkmak oldu... tabii ki demokrat parti'den beri gelen bu akım, akp zamanında zirve yaptı.

evet, gerçek islam buydu ve biz sadece islamı yaşadığımızı sanıyorduk önceden. meğer gerçek islam, imanlı iyi insan olmak demek değilmiş
  • cevremde bircok insanin yasadigi durum.

hepsi de ilkeli, samimi cocuklardi.

dinden sogumak icin bahane falan arayan yoktu.

agizlarindan pislikten baska bir sey cikmayan, hep kendini oven, arsiz, haysiyetsiz insanlarin mevki makam sahibi oldugu gunumuzde inanc gibi hem guclu ancak ayni zamanda pamuk ipligine bagli olgularin sarsilmasi son derece olagandir. vakia bu inancin gucuyle ilintili bir mefhum da degildir.

bizler once sever, sonra anlam arariz. din, dil, irk, kadin, erkek, renk fark etmez. o anlami buluruz.

sorun su ki artik sevmiyoruz. sevilecek yanini, ornegini birakmadiniz. cocuklugumuzun en guzel anilarini bizden caldiniz. ne karakteriniz kalmis ne de haysiyetiniz. kula kulluk eden kopeklersiniz.
hesabın var mı? giriş yap