• anasina, babasina ve inancina ragmen devletin tunc eliyle camiden kaldirilir. suni bir sunni yapilir.
  • en nihayetinde o da bir candır. son yolculuğunda sahip olması gereken huzur hakkından mahrum edilmiş, üzerinde mezhepçilik yapılmış bir candır.

devlete göre sünni olmak zorunda olan bir candır. çünkü devlete göre künyesindeki dini simgeleyen m harfi sünni müslümanlığı temsil etmektedir.
  • kimliğindeki din hanesinde islam yazar. islam yazıyorsa bu ülkede default olarak sünni kabul edilir.
  • "bu ülkede şehit olabilirsin ama alevi olarak gömülemezsin... devlet seni alevi olarak askere alır, savaştırır. öldükten sonra ise bedenine el koyar ve kendi inancına göre gömer."

ayşe yıldırım
  • (bkz: alevilikte cenazenin defni/@skarlet ohara)

"aynı alevi arkadaşımın akrabaları bir yıl ara ile vefat etti iki farklı cemevinde cenaze merasimine iki defa katıldım. cemevlerinde de cenaze namazı aynen camide kılındığı şekliyle (bahçe, musallat taşı, imam, tekbir vs.vs.) kılınmakta ve defin işlemi de birebir sünni çoğunluğun görüp bildiği ile aynı şekilde yapılmaktadır. cenazesinin defni ile ilgili farklı vasiyeti olanların durumu müstesna olmak üzere durum budur. cemevi şehirleşme ile gündeme gelmiştir, sorup öğrendiğim kadarıyla alevi köylerinde de cemevi bulunmamaktadır, genelde cami de olmadığı için cenaze namazı için yakın köylerdem imam getirilmekte, köy mezarlığındaki musalla taşında cenaze namazı kılınmaktadır."
  • süper bir konsept. hem alevi, hem şehit. ne yapacağımızı bilemiyoruz.
  • bugünlerde tekrar tartışmalara konu olan şehit. sebebi de belli, çoğu alevi şehitin cenazesi ailelerinin isteklerine rağmen cemevi degil cami'den kaldırılıyor. buna kendim de şahit olmuştum, bir tanidigimizin oğlu askerdeyken askeri gorevi esnasinda kaza gecirerek şehit olmuştu. kendisi ve ailesi aleviydi, istekleri cemevi'nden kaldırılması yönünde olmasına rağmen cenaze cami'den kaldırıldı.

her neyse, son günlerde bu konu hakkinda tekrar bir tartisma dönmüş ama ayrintilarini bulamadim, bu duruma sabahat akkiraz tepki göstermiş.

sabahat akkiraz sosyal medya hesabından şunları paylaştı:

"şehit alevi olunca cenaze namazı camide kılınmayıp cemevine gidince resmî tören düzenleyemezlermiş... biz şehidimizi resmî olmadan da kaldırırız. ama sizin insanlığınız hep çöplükte kalır. şehitlerimizi alevi sünni diye ayıranlar önce insanlıklarını sorgulasın.

sanki bu ilk kez oluyormuş gibi bilip bilmeden fikir beyan edenler; bu sivas’ta, tokat’ta maraş’ta, erzincan’da, malatya’da onlarca kez yaşandı. haberleri okuyunuz. neden bazı törenler için camii ismi yazılmadı. baba evinin önünden kaldırıldı. direkt mezarlıkta defnedildi?

2015 yılında askerler şehit törenine cemevinde katıldı diye resimler paylaşıp, 2015 tarihli genel kurmay açıklaması yayınlayanlar; bugün olan için 2015’de bir kereye mahsus yapılmış bir olması gereken durumun arkasına sığınmayın. bugün yaşanılan da ilk değil. umarım son olur."

http://m.abcgazetesi.com/…esmi-toren-yok-78676h.htm
hesabın var mı? giriş yap