şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: başlık malum sebeplerden çük kadar kalmasaydı "aleyna tilki'nin emrah karaduman ile tatilinin iki yüzlü yansıması" gibi bir şeyler olacaktı. o yüzden ilk entry tam okunmadan bu haberden bize ne diye damlanmaması lazım sanki. olayı ne en ufak destekliyorum. ne de azıcık bile karşı duruyorum. olaya karşı tamamen duyarsuzum. merak ettiğim bu örnek üzerinden bambaşka bir şey. biz neden böyleyiz, neden bir olayı yapanına göre yorumluyoruzu sorguluyorum. case study olarak yaklaşalım olaya mümkünse.

  tanım: insanı düşündüren ve içinde bulunduğumuz yaşantının ne kadar yönlendirildiğinin, değerlerimizin yargılarımızın içinin ne kadar boşalttığının hatırlatıldığı başka bir ilginç olaydır.

  haber cnn

  17 yaşında bir kız hem kendi hem ailesinin rızası ile 29 yaşında bir adamla evlense yer gök duyar olur üstümüze yağardı.

  keşke kıyafet savunucuları, muhteşem feminist savaşçılarımız bu konuya da değinebilseler. değinmezler. değinemezler. çünkü politize topluluklardır. belli siyasi kaygılar ile kurulmaları desteklenir ve yönlendirilirler. kadının metalaşmasına veya ekonomik-popüler kaygılar uğruna "reşit" olmadıkları yaşlarda kullanılmalarına duyarsız kalırlar. taki politik ekmek çıkıncaya, din faktörü devreye girinceye kadar.

  edit: haber linki eklendi

  edit2: derdim anlaşılmadığı için açıklama gereği duydum. inanın aleyna "tiki" ya da yanındaki arkadaş ve aralarındaki ilişki en ufak umrumda değil. dünyanın en ünlü en zengin sanatçılarının pek çoğunun adını bile bilmem, umursamam etmem, şarkısını dinler iyimiş der listeye ekler geçerim. ailemden olmayan kendi ailesinin 'bu kadarcık' önemsediği kanunen reşit olmasa da aklı her şeye yetecek yaşta olan bir kızın psikolojisi falan hele hele sabah aldığım peyniri eve gidip biran önce gömmekten daha ilgi çekici ve önemli değil benim için. benim derdim daha toplumsal. bir siyasinin veya örgütçünün -hadi bu örgütçüleri geçtim çünkü sözde feministler için bir teröristin özgürleştirmek adı altında bir sürü genç kızla yatması göz ardı edilebilir ve gayet sıradan bir durumdur. çünkü ne hikmetse bu radikal kadın gruplarına en çok terörist ve kanunsuz eylemlerde rasgeliriz- yada bir dini kişiliğin 29 yaşında ise 17 yaşında bir kızla evlenmesi veyahut böyle bir tatile çıkması ya da sadece yan yana görülmesi bile sansasyonel olararak servis edilir bizim 'demokratik ab güdümündeki' medyada. ve çılgınlar gibi eleştirilir, paylaşılır, hakaret edilir. halkta infial uyandırılır. toplumda geniş bir kesim zan altında bırakılır. bu olaylar ve benzerleri fadime şahin gibi paravan kişiler üstünden çılgınlar gibi kullanılır. istenen alındıktan sonra da o kişilern kirli bağlantıları gün yüzüne çıktığında kimsenin umrunda bile olmaz. atılan çamurun izi kalmıştır sadece. neyse konu derinleşip dallanmadan merama döneyim.

  dediğim gibi benim derdim sadece çifte standart, işine gelmeyeni görmezden gelme ve çıkarcılık yüzünden kör olma durumu. yoksa banane lan elin liselisinden.

  ve bu olayı cinsellikle bağdaştıran art niyetli insanlar görüyorum. öyle bir düşüncem olsa zaten açık açık söylerdim. öyle bir düşüncem olmadığı için de yine açık açık altını çizerek "yan yana görmek" "el ele görmek" şeklinde ifade ediyorum olayı. bence dürüst olamadığı için gedik arayıp yafta peşinde koşan insanlar topluluğu bu mecra ne yazık ki.

  ama son bir daha düşünün ve vicdanınızla cevap verin 29 yaşında bir erkek ile 17 yaşında bir kızı, mayo bikini giyerek dolaştıklarında sorunsuz olarak gözlemleyebilir ve sadece bir magazin haberi olarak servis edebilirken bizler, aynı durumu 29 yaşında şalvarlı sakallı bir adamla 17 yaşında çarşaflı bir kızı yan yana gördüğünüzde aynı şekilde karşılayabilir miyüz? siyasi bir haber olarak mı yoksa magazinsel bir haber olarak mı kullanır, destekler, yayarız? çok uzun oldu ama merakım budur.
 • çeşme'nin en ünlü beach klübüne gidip "yakalanmışlar" yerseniz.

  yemeyiniz dostlar, yemeyiniz ahali.

  bu ülkede ünlü olmak bikiniyle reşit olmadan 30 yaşında bi adamla samimi pozlar vererek spekülasyon oluşturarak yapılacak kadar kolay olmamalı. kime ilgi gösterirseniz onu yüceltirsiniz.

  o yüzden ilgi göstermeyiniz.

  hatta bu başlığın bile reklam olduğunu düşünüyorum.
 • ülkemizde sıradan bir olay. ama bu olay sadece bu kız bir şekilde ünlü olduğu için bir takım beyinlerin ilgisini çekiyor. ya da bu kız şort giyebildiği için falan. bilemiyorum artık.

  ha bana sorsalar ben tasvip etmiyorum hiçbir şekilde. ama kız da zaten geçen gün sevgili değiliz dedi. yer miyiz? yemeyiz. ama sonuç olarak adamın, kızı kötü emellerine alet ettiğine dair bir kanıt yok ortada. o yüzden adli olarak bir şey yapılabileceğini sanmıyorum. bilirsiniz belki; kanıt olunca da pek bir şey yapılmıyor zaten. ensarı gördük.

  yalnız şöyle bir şey var;

  zaten yargılarınızın değerlerinizin içi şimdiye kadarki çocuk gelin haberleriyle, çocuklara tecavüz haberleriyle boşalmadıysa feministlerin çok da yapabileceği bir şey yok. kafanız o konuda rahat olsun.
 • evlilik büyük bir sorumluluk ve ciddi bir karardır. ailesinin, yada kendinin onayı olduğu söylense bile kanunen reşit olmayan birinin evliliğine toplumun hassasiyet göstermesi doğrudur. 15 yaşındaki bir çocuk senet imzalayıp borca girebilir mi böyle bir düşünün.
  aleyna tilki'nin durumunun ise bir bağlayıcılığı yok kiminle isterse onunla sevgili olur. istediği kişiyle sevişir istediği kişiyle tatil yapar. özel hayat bir kimse karışamaz.
 • (bkz: gözlerini kaybetmek üzere olan simay bebek)

  bu çocuk kör olma tehlikesi ile karşı karşıya. ülkenin derdine bak.

  bıktık aleyna'dan da, şarkılarından da.

  ulan şu aleyna'nın yüze 1'i bu küçük çocuk için konuşulsa, çoktan iyileşmişti simay'ın gözleri.
 • medeni kanun'un velinin izni ile evlenmesine cevaz verdiği yaşta yapılan ve yadırganan tatildir.

  evet, azıcık okuyun. 17 yaşında evlenmek velinin izni/rızası ile mümkündür.

  21. yy.'da evlenmeyi falan fulun geçtim; reşit olmasa da istediği gibi sevgilisiyle gezer dolaşır. sevgilisi değilse de sıkıntı yok. size ne amına koyim.
 • durumu biraz değiştirelim.

  burada bu kızı yerden yere vuran heriflere aynı yaşta bir kız ilgi gösterse, gidip sevişirler. kimse bana "hayır, alakası yok" demesin, hayatınız çok yolunda gitse zaten bu sikik sözlükte takılmazsınız.

  kızın yaptığı müzik tırt olabilir, yeterince olgun düşünmüyor olabilir (ki bu çok doğal), 30 yaşında bir adamla takılıyor olabilir. binlerce şey olabilir. bu bizi alakadar etmiyor. bu kızın linç edilmesinin bir nedeni var; kıskançlık.

  siz o yaşta o parayı kazanmamış, o kadar ünlü olmamış olabilirsiniz. ben de olmadım ama bunu dert etmiyorum. bırakın, rahat olun. isteyen istediğini yapsın, hoşunuza gitmiyorsa görmezden gelin. daha güzel bir hayatın temel prensibi bu.
 • kendide fotoğrafını paylaşmıştır.
 • bu kız britney spears gibi darmadağın olunca ne olacak?

  ceplerini doldurmak için, gündemi bizzat yaratmak için, reklam yapmak için bu kızı kullananlar gelip yardım edecek mi?

  bu kızın çevresinde bir tane akıllı insan yok mudur? bu ne kadar rezil bir şöhret yönetimidir?
 • (bkz: sana ne)