• kapatılmadan önceki türk dil kurumu ilkelerine en sadık,ve düzgün sözlük yazarı, ayrıca çeşitli tematik sözlükleri de vardır.çocuğunuz olacaksa onun yazdığı isim sözlüğü en iyilerindendir.
  • büyük türkçe sözlüğü
    kıymetlidir çok
    1995 baskısı var bende
    incecik sayfalarını
    ışığa tutarım bazen
    kelimeler birbirine karışır
    işte böyle olur her zaman
    hayat ölüme karışır
  • bugün elime, adına imzalanmış çağdaş türkü kasedi geçen dilci, gramer eksperi. imzalar 10.10.86 tarihinde eftal küçük ve tolga çandar tarafından kaset formatındaki bekle beni albümüne atılmış. albüm de 86 çıkışlı. of ağlayacağım be sözlük. eftal küçük de yitti geçen senelerde, sayın püsküllüoğlu da. bir gün çağdaş türkü ya da ali püsküllüoğlu adına müze açılırsa söz bağışlayacağım bu kasedi. az mı şey borçluyuz bu aziz insanlara. hele ki bu aralar çağdaş türkü'ye bir aşkla bağlanmışım ki sormayın gitsin.
  • bu adam sözlük yazardı. kırmızı kaplı plastikten bir sözlüğü vardı. ilkokulda kullanılırdı. ben içinde bişii bulamazdım pek. kıl olurdum soyadına da sözlüğüne de. lakin sözlüğü yırtılmamıştı bilmem kaç sene. üstündeki boktan kap işe yarıyomuş demek ki. bunu şimdi anlıyorum. haksızlık etmişim o kaba kaç sene.
  • türk dili bu büyük ismini kaybetmiştir.
    cenazesi yarın öğle namazında, küçükesat camii'nden kalkacaktır.
  • ---
    sen güneşsen aydınlat beni
    ben otsam sen güneşsen
    ben otsam sen güneşsen hayat ver bana
    yıldızlar nasıl söner
    gece neden karanlıktır anlat bana

bir damla suysam
    ışıklarında renk olurum
    tuzlu bir gölsem bir bozkırda
    anlat bana söyle bana neden kururum

havada güle oynaşa
    toprakta sıcaklıktır senin elin
    rüzgar mı dedin rüzgar mı dedin
    onu bir gemici sandalında
    senin ışıklarınla birlikte getirdim

şu aydınlık gökte yıkanan
    sen güneşsen aydınlat beni
    sen hayatsan dirilt beni
    ben ölmüş bir insanım elimdir uzanan
    güneş güneş ısıt beni * *
    ---
  • gerçek bir sözlük yazarıydı kendisi. ilk okul yıllarımıza damgasını vurmuş sözlükleri yazardı. allah rahmet eylesin.
  • akademisyenler (özellikle anadoludaki üniversitelerde türkçülük oyunu oynayanlar) nedense (nedenini bildiğim halde 'nedense' sorusunu sormak gayet güzel bir imaj) ali püsküllüoğlu'nun türkçe sözlüğünü pek tavsiye etmezler- varsa yoksa tdk türkçe sözlük. tabii, tdk'nin çalışması da muazzamdır ancak püsküllüoğlu'nun dil çalışmalarının ufku daha geniş gibi.
  • anadolu efsaneleri adlı çocukları hedefleyen ama bütün o antik yunan ve ege - akdeniz bölgesi efsanelerini, mitlerini anlattığı başarılı bir kitabı vardı. soyadı bana da çok ilginç gelmişti küçükken hep mısır püskülleri hayal etmiştim.
hesabın var mı? giriş yap