• yok öyle bir şey.

iyiden iyiye şaşırdı millet. birazdan çeşme'de rakı balığa çıkacak biri olarak söylüyorum ki alkol içmekle medeni olmak arasında bir alaka yoktur. alkol kullanmayan herkesi bağnaz olarak yaftalamaktan vazgeçin artık. içen adam keyfini çıkarsın. içmeyenle uğraşmasın.

afiyet olsun.

edit: aynen öyle dostlar. ben de onu söylüyorum zaten nerenizle okudunuz amına koyayım. biz içenler içmeyenlere onlar da biz içenlere laf atıp durmayacak. medeniyet budur. çıkmış orospu çocuğunun biri de hala içki içmeyen yobazdır diyor. senin ben düşünce yapının oluşmasını sağlayanları sikeyim. insanlık düşmanları yavşaklar sizi.
  • isteyenin içmesi medeniyettir.
    içene laf eden bağnazdır.
  • dinciliği din haline getirenlerin sorunsalı. (bkz: dincilik)
  • evet yoktur öyle bir şey.

18-20 yaşındaki ergenler hariç kimse alkolü 'medeniyet' görmez. birileri ise nedense tersi algı yaratır.
  • ister kabul edin ister etmeyin alkollü içeceklerin kültürü vardır.

mesele adabıyla için lan meselesi değil. zaten sorun sarhoş olmak da değil.

bu meretin gurmeleri var lan. adam içiyor şarabı daha şişesine bakmadan chardonnay mi riesling mi anlıyor amk. base tone şu, top tone bu diye anlatıyor. bakın türklerin en büyük sorunu yabancılarla ne konuşacağını bilmemesi ve çok kişisel özel meseleler konuşmasıdır. çünkü ne içkiden, ne yemekten, ne de seyahatten anlamayız yeterince. bir ortamda herkesle konuşacağın konulardan biri içkidir en basitinden.

hangi şarapla hangi peynir iyi gider, hangi viskinin yanında hangi çikolata yenilir, hangi bira ne tip atıştırmalıkla güzel gider bunlar hep zevk meselesidir, kültür meselesidir.

çay bardağında rakı içmek değildir yani o medeniyet.

margaritanın, viskinin, rakının, tekilanın, beyaz şarabın, kırmızı şarabın, konyakın ayrı ayrı bardakları vardır misal.

hangi içki hangi bardaktan kadehten içilir, hangisi yemekten önce hangisi yemekten sonra vs bunlar hep kültür işte. medeniyet kadınlara otobüste yer vermekten ibaret bir kavram değil nitekim. yarın birgün olmaz da hani bir uluslararası kokteyl olur, bir yabancının davetine falan gidersiniz sıkıntı yaşamayın, öğrenin. zaten öğrenirken zevk de alırsınız.

bakın daha kokteyllere, basit karışımlara, genel geçer terimlere girmedim. onları da öğrenirsiniz eşeledikçe zamanla.
  • karsinofobisi olan bir insan içmeyebilir.
  • alkol içmek medeniyet değildir ama medeniyetsizlik de değildir. çünkü alkol içmekle medeniyetin bağlantısı yoktur. illa alkol ile medeniyeti aynı cümlede bağlayalım derseniz: alkol içene karışmamak veya alkol içmeyene karışmamak medeniyettir. gördüğünüz gibi medeniyet karşındaki insana senin kişisel alanına girmediği sürece karışmamaktır.
  • tabiki medeniyettir. içki içilmeyen ülkelerin hepsi gerici, orta çağ karanlığında. medeniyetin yolu alkolden geçer
  • o sizin kuruntunuz .kendiniz yazip kendiniz efkarlaniyorsunuz.
  • şimdi dincilerin yeni mazlum modu...

ben alkol kullanmıyorum diye baskı ve zulüm görüyorum...
    kırbaç da atıyorlar mı ?

varsa birilerini alkole teşvik eden söyleyin haddini bildirelim...

ama medeniyeti bu işe karıştırmayın sikerim...

(bkz: dincilerin medeniyet takıntısı)

(bkz: alkol ve medeniyet)
hesabın var mı? giriş yap