• türkiye'deki yaygın bir kanı. ramazanda hiper seviyeye vurur kimi kesimlerdeki bu tavır.
  • "ama alkolden alınan vergilerle hizmet yapılır, maaş ödenir......." diye devam ederse ancak mantığa kavuşabilecek olan önerme.
  • (bkz: eczane)
  • 40 km öteden 3 yıl sonranın rte'sine aitmiş gibi duran bir beyanat.
  • kayserili bir arkadaştan iki yıl önce işittiğim cümle.

bu yüzden kayseri'de migros marketlerinin sayısı bir elin parmağını geçmemektedir.
  • kör cahil köktendici sözü.

aldığım bir biranın fiyatının yarısını vergi olarak ödüyorum lan ben. o da diyanete gidiyor, gelip size cami yapıyor.

sıkıysa bunu eleştirin.
  • (bkz: yav hee he)
  • uzun yıllardır insanların uyguladığı bir tercih.

bütün tarikatlara mensup insanlar bırakın tekelden alışverişi, tekelin önünden bile geçmemeye çalışırlar.

bunun da sebebi maneviyata zarar verecek ve letaifleri öldürecek, ruhaniyeti zedeleyecek olması inancıdır.

insan islamın şartlarını yerine getirdikten sonra tasavvufa girince işin en ince ayrıntısına kadar dikkat etmeye çalışır. örneğin bir tasavvuf öğrencisinin kalkıp "elma karnımı ağrıttı" demesi büyük bir hatadır, ayıplanır.

çünkü karnını ağrıtan elma değil allahtır. sen bu cümleyle allah'a şirk koşuyorsun denir.

tekelden alışveriş yapmamak daha işin başı abiler, çok daha derin mevzular var tasavvufta.

ben burda herhangi bir kimseye zarar görmüyorum. o yüzden inanan adam böyle hisseden adam yapmasın alışveriş bana bir zararı yok.

edit: şunu da ekleyeyim yeri gelmişken. bu duyarlılığa sahip insanlar devlete de lanet okumaktadır çünkü hepsi emekli maaşını gidip bankadan çekmektedir. ve bu insanların çoğu bankanın da önünden geçmek istemezler faiz olduğu için. yani burada maaşların çoğu alkol vergisinden geliyor demek iki nedenden saçmadır.

1- islam hukukunda yani şeriatte paranın helal haram kavramı açıktır. mesela sen gittin hırsızlık yaptın. o para sana haramdır. ama ben gelip senin hamallığını yaptım. o paradan çıkarıp bana verdin. o para bana haram değil helaldir. çünkü kirli olan para diye bir şey yoktur o para sana kirli. ötvden gelen maaş diye bir mantık olamaz o yüzden.

2- bu mantıkta insanlar zaten bankadan, devletten para almak istemez. hayatlarını şeriate göre değil tasavvufa göre yani bir üst seviyede duyarlılığa göre yaşamak isterler. bu düşüncedeki insanlar şeriat devleti isterler ve bu sistemde yürüyen parayı almak istemezler. ama mecburdurlar. hoşlarına gitmez yani.
  • bir düşünce. ben de bu fikri savunan birini tanıyorum.

"alkol satan yerden alışveriş yapmazsak onları alkol satmaktan vazgeçirebiliriz." dedi.

büyük marketlerden alışveriş yapmıyormuş. içkili lokantaya girmiyormuş.

"kola içiyorsun ama..." dedim.

"seviyorum" dedi.

"kolanın parası israil'e gidiyor o da filistin'i vuruyor." dedim.

sonra bir daha ses alamadım tabi
  • bu kanıya eyüp migros'ta alkol reyonunu arayaıp arayıp bulamamam ve sorduğumda güvenliğin "alkol satışımız yoktur" cevabı ile rastladım ilk kez.
hesabın var mı? giriş yap