1047 entry daha
  • - bilim yapmanın çıkış noktası ne?
    + felsefe.

- felsefenin çıkış noktası ne?
    + sorgulamak.

- ama efendim bae aynı şirketle yarı fiyatına gidiyorken biz niye 2 katı fiyata gittik.
    + sus, sorgulama. bilim yapiyirik.

- efendim bilim ölçüm ve makale ile yapılır. bakın amerika uzaya çıktığı zaman ilkleri gerçekleştirdi. alman v8 roket teknolojisini kullanıp aya çıktı. biz ilki gerçekleştirmiyoruz. ar-gemiz yok.
    + sus sen ne anlarsın.

yazacak çok şeyim var. bilim31 tayfayı öyle bir gömerim ki ayağa kalkamazlar. bu ülkede muhafazakarları eleştirip beterini yapan bir tayfadır kendileri. eşeğe semer vurmak sünnetse yönetenler sürekli sevap kazanmaktadır.

alper bey kendi görüşüm değerli bir insana benziyor. bence uzaya çıkmayı hak eden ve bilgili biri. ancak kendisi de biliyordur ki gerçek bilim bu değil. zaten o yüzden vicdanım rahat gibi kaçamak cevaplar veriyor.

- paranız futbol kulüplerine akıtılırken buna da susuverin bari?
    + vergi benim vergim. ben ikisini de istemiyorum. zaten ikisi de seçmen uyutma çalışması. ikisine de karşıyım. 2 yanlış bir doğru etmiyor. köprü yapmanın bile bir getirisi varken bunun bir getirisi yok.

ben bilim metodolojisi ile yetiştim. küçüklüğümden beri ağzımda bilim adamı olacağın lafı vardı. hadi mühendislik okuduk. adam olduk, bir yerlere geldik. herhalde bu bilim31 tayfadan daha iyi bilirim. ama işte.

not: tatlı uyandırma servisi. uyanmıyorsanız dokunmayız merak etmeyin.

edit: bir altımdaki yazara ithafen. uzaya bir adamı göndermek sizin hayatınızdaki bilime ne gibi katkıda bulundu. ne değişti? o adam 80 km uzağa gitti ve geldi ne değişti? bir anda muasır medeniyete mi erdik? kendisi gibi 10 tane göndersek ne değişecek? bilim programımız efsane mi olacak. en başta neden sonuç ilişkisi kuramıyorsunuz.

işin saçmalığı da bu değil mi? uzaya adam göndermek saçma. bunun için ar-ge yapmak da saçma. doğru olan kendi yapımımız bir roverı aya göndermekti. yazılımından her parçasına inanılmaz bir ar-ge süreci olurdu. iki dergi bilimcisi orgasm olacak diye inanılmaz bir harcama yapıldı.

bakın kendi uçuş bilgisayarımız ile çalışan bir uydumuz. bunu zamanında yapmışız.
    tübitak kaynak
    eskiden ülkenin bilimcisi de herkes gibi kaliteli olurdu. şimdi bilimciler bile karacahil.

aramızdaki fark şu. ben bilimi yapmaya çalışan tarafım diye bazı olayları küçük görüyorum, bilim31ciler bilimi magazinsel olarak takip ediyorlar o yüzden yeri geliyor o olayı abartıyorlar.
  • aşağıdaki kaynaktan veya başka kaynaklardan uzay mekiği veya servisi (shuttle) için maliyetlere bir bakıp ondan sonra know-how için ödenecek parayı bir hesaplayın.

know-how ödemeyip kendim ar-ge ile yapayım desen kaç yıl ve onlarca milyar dolar maliyet çıkacağını ve kaç seferin başarısız olup neler kaybolacağını da bir hesaplayın.

ayrıca bu yapacağın mekik türkiye topraklarından fırlatılamıyor, diyelim ki en uygun noktadan fırlattın, mısır kara sularına veya toprağına parçaların düşme ihtimali var bunu da göz önüne alıp sonra eleştirin uzay turisti diye. gerçekten hem bu kişiye haksızlık hem de utanç duyulacak eleştiriler yapılıyor.

https://www.planetary.org/…program-development-cost
hesabın var mı? giriş yap