• aylar evvel facebook'ta, renkleri tanıyarak seslendiren bir cep telefonu yazılımı için bizlerden yardım isteyen, bu derneğin mensubu bir abinin videosunu izlemiş ve paylaşmıştım. aynı videoya biraz önce tekrar rastladım. bir yerini atladığımı fark ettim. videonun sonunda abi diyor ki: "iyi ki varsınız". biraz duraklıyor ve ekliyor: "biz de varız. teşekkür ederiz". o an hiçbir şey düşünemedim. "biz de varız" sözü bana çok koydu. burnuma mınçıkayla vursa bu kadar sızlamazdı. boğazım düğümlendi. akabinde derin düşüncelere daldım ve iki kelam etmek üzere ekşi sözlük'ün yolunu tuttum. birileri onlara okursa diye..

gündelik hayatımızda çoğu zaman unutuyor olsak da biz sizin farkınızdayız. daha çok farkınızda olmamız için size ihtiyacımız var. sizi sokaklarda gezinirken, gülüşürken, eğlenirken görmeye ihtiyacımız var. daha çoğunuzun yolları, parkları, kafeleri, kamusal alanların tamamını kullanabilmesi için neler yapılması gerektiğini bilmeye ihtiyacımız var. sizleri gördükçe tanıyacak, tanıdıkça hatırlayacak, hatırladıkça hayatı sizin için daha zevkli, daha yaşanılır kılmak için elimizden geleni yapacağız. siz fark etmeseniz de, bazen sizleri dışarıda tek başınıza yürürken gördüğümüzde hiç hissettirmeden sizleri takip ediyor, yürüdüğünüz yolun tehlikeli kısmını atlatana kadar size eşlik ediyor ve sizi allah'a emanet ederek yolumuza devam ediyoruz. bizden ümidinizi kesmeyin.

açık havayla buluşmanıza engel olan sıkıntılarınızın tam olarak neler olduğunu bilsek, bunca yıldır kolay yoldan sahip olmayı başaramadığınız her türlü maddi-manevi donanımı sizin için koparıp almak için savaşacağımızdan şüpheniz olmasın. hakkı hukuğu işletemediğimiz zamanlarda da ne yapacağımızı artık siz de biliyorsunuz. meydanları bir kez de sizler için işgal etmekten hiç çekinmeyiz. bir park için toplandığımızdan çok daha çabuk toplanır, biber gazlarını bu kez de sizin şerefinize çekeriz ciğerlerimize. belki birçoğumuz işkence görürüz, birkaçımız gözlerimizi kaybederiz, bazılarımız komaya gireriz; ama emin olun bunlardan hiç gocunmayız. eğer sizin hayatlarınızı biraz aydınlatabileceksek kendi hayatlarımızı biraz kısmaya biz her zaman varız. bize kendinizi daha sık gösterin ki sizlere gönül gözlerimizle de bakmamızı sağlayın.

son olarak; iyi ki varsınız. bilin ki siz isterseniz biz de varız. sokaklarda görüşürüz. kim bilir belki bazılarınızla göz göze bile geliriz.
  • harvard mezunu büyük hoca mithat enç tarafından kurulmuştur. kendisini bir zamanlar öğrencisi olan, hocam niyazi altunya büyük bir minnetle anlatır, anlatırken gözleri parlardı. biz de görme engelli bu hocanın görmeyi aşan enginliğini nasıl ilk defa duyduk diye utandırdık.
    tanıma devam edecek olursam cebeciden ne zaman tren tarafından yürüsem beni her zaman büyüleyen, bana ilham veren bir şubeye sahip olan dernektir. bu binanın uzerinde kocaman "dünyanın tüm karanlığı, tek bir mum ışığını bile köreltemez" yazar. bir gün gidip ziyaret edeceğim.
  • eşya piyangosu düzenlemişler. içinizden gelirse ve ulaşabilirseniz biletlere katılın bence..

altınokta körler derneği yararına
    türkiye geneli eşya piyangosu
    çekiliş tarihi: 3 aralık 2013
    bilet bedeli: 5 tl

ikramiye planı

1 adet qashqaı 1.6 mt black edition (2013 model)
    5 adet iphone 5 cep telefonu 64 gb (hat-kart hariç)
    10 adet samsung 102 ekran led 40 es 7000
    10 adet samsung galaxy s3 cep telefonu
    (hat –kart hariç)
    10 adet samsung 350 v 5 x-05tr i7 notebook
    15 adet samsung n102sb07 netbook

iletişim

erzurum mah. dumlupınar cad. geçim sokak
    no:21 kurtuluş / ankara

tel : +90 312 363 77 46 - 47 pbx

fax : +90 312 362 20 91

mail:iletisim@altinokta.org.tr
  • altı nokta denmesinin sebebi*, braille alfabesinin boylamasına üç, enlemesine iki tane olmak üzere toplam altı adet noktadan oluşmasıdır.
  • ülkemizde görme engellilerin ekonomik, toplumsal, eğitsel, kültürel ve mesleki sorunlarına çözüm yolları üretmek amacıyla 3 mart 1950’de kurulmuş bu alandaki en eski ve en büyük dernektir.
    kurucu başkanı, kendisi de görmeyen doç. dr. mitat enç' tir.
    16 nisan 1958'de bakanlar kurulu’nun 11.03.1958 tarihli ve 4/10057 sayılı kararı ile, ülke çapında görme engellilerin eğitimine yönelik kamu hizmeti niteliğinde çalışmalarından dolayı "kamu yararına" statüsünü almıştır.
    bugün, ülke çapında 32 şubesi ve 6.000 dolayında üyesi vardır.
    üyelerinin ve dernek yöneticilerinin tamamı görme engellidir.
    dernek aynı zamanda türkiye körler federasyonu’nun etkin bir üyesidir.
  • masaj yaptırmayı sevenler için çok iyi hizmet veren bir üniteleri var. feng shui, meng shui gibi uyduruk havalı isimler yok. şiddetle tavsiye ederim.

(bkz: http://www.6nokta.org.tr/…-ve-uygulama-unitesi.html)
  • "körlükte engel tanımaz" şeklinde son derece absürd bir slogana sahip dernek..
  • alternatif müzik grupları kurucusu, bir nevi plak şirketi katılımcısı. şahin özer tarafından yönetildiğini düşündüğüm underground topluluk.
  • küçükken senelerce "altin oktav körler derneği" olduğunu sandığım kurum. pekala göremedikleri için diğer duyularının güçlenmesi beklenebilirdi.(bkz: lamarck) (bkz: kullanılan organ gelişir)
  • önceleri ankara cebeci'de bulunan merkezine haftada 2 gün gidip kitap okuyordum. güncel kitaplar, psikolojik kitaplar falan.arada ders notları özellikle hukuk fakültesinde okuyan ama öğrenciler için ders ses kaydı çok önemli. onlar sayesinde ben de bir çok kitap okuyup hukukla ilgili bilgilerimi tazelemiştim.
hesabın var mı? giriş yap