• yapılacak en akıllıca yatırımdır.elbette ekonomi uzmanı değilim ama şu ana kadar uzun vadede kaybettirmeyen tek bir yatırım aracı varsa o da altın sanırım.
    tabi konunun uzmanları gelirse başlığa bizim de daha detaylı fikrimiz olmuş olur.
    ukteci cenkin gunlugu
  • başka yatırım araçlarına pek kafası basmayan tiplerin can yeleği. bir üst versiyonu eve girmektir.elinde parası olup napacağını bilemeyen yurdum insanı için ilaçtır bu yöntemler ilaç.
  • altın uzun süreli yatırım yapan vatandaşların tercihidir.

(bkz: altının evrenin en değerli madeni olması)
  • gram fiyatı düşükken alıp, yükseldiğinde satmak demektir. bendeki durumsa: gram fiyatı düşükken 4 ad. çeyrek alıp, evlenene-nişanlanana-kestirene takmak demektir. son kalanı da satmak, bir rakı-balık yapmak, doyasıya yemek istemektir.
  • bunu kıçından anlayıp bebek bezine yatırım yapan anne baba adayları biliyom. farklı versiyonları olan bir çeşit geleceği garantilemek.
  • tanıdık kuyumcunuz yoksa yalandır. en basitinden gram altın bile kuyumcudan kuyumcuya 5 lira oynar, alış-satış arası da en az 2 lira koyarlar. lan zaten gramı 80-90 lira olan birşeyin %6-7 sini kuyumcuya verdikten sonra sana birşey kalmaz.

bir diğer yol bankalardan altın hesabı ile altın almaktır. kuyumcudan daha mantıklıdır, bunun için de iyi banka bulmanız gerek gram altının alış-satış farkı 1 liradan çok olmamalı, piyasa fiyatını tam olarak yansıtmalı. bunun da tek sıkıntısı banka hesaplarında iş saatleri dışında alış satış farkına neredeyse 10 lira koyarlar, bunun sebebi banka kapalı iken piyasada olabilecek ani değişikliklerden etkilenmemek. yani sadece haftaiçi iş saatlerinde alım-satım yapabilirsiniz.

son olarak bir de forex var altın üzerine yatırım yapılabilecek, ancak bu bizim geleneksel al-kenara koy-unut yatırım anlayışımıza aykırı orada günlük işlem yapman gerek, altının gün içi dalgalanması çoktur nasılsa artacak diye birşey yok karışık bir iştir piyasa takibi ister biraz şans ister.

öte yandan klasik teyze usülü çeyrek-bilezik al zulala 2 sene sonra illa ki artmış olur bozdurursun mantığına dönersek bir de şu sıkıntı var o altını nerede saklayacaksın. evde saklamak iş değil, bankada kasa tutsan her an ulaşılır değil, yıllık masrafı var. tabi 100-200bin liralık altının varsa yıllık 250-300 lira kasa parası çok değil ama topu topu 15-20bin liralık altın için bu parayı vermek değer mi o da ayrı konu.

bir de altın her zaman artar, güvenli limandır olayına bir açıklık getirmek adına aşağıda çeyrek altın fiyatlarından bir örnekleme yapacağım;
    -ocak 2010: 82 tl
    -ocak 2011: 110 tl
    -ocak 2012: 160 tl
    -ocak 2013: 155 tl
    -ocak 2014: 146 tl

gördüğünüz gibi altın 2010 ve2012 arası manyak gibi artmış ve bu yıllar arasında altına yatırım yapanları oldukça sevindirmiştir elbet. bu değerlere bakarak al işte totalde 5 senede %80 artmış da diyebiliriz. ama birde şöyle düşün sen son 2 seneye baktın hayvan gibi artmış bu altın artacak diye 2012 yılında bastın parayı altına ne oldu 2 senedir bekliyorsun hala eksidesin.

ha tut ki paraya ihtiyacın oldu yahu ben 2 sene önce altın almıştım dur bakayım şimdi değerlenmiştir diye bir baktın bırak değerlenmeyi zarar etmişsin. zarardayken bozdursan bir dert, bozdurmasan bir dert, artık o parayı başka şekilde değerlendirmediğine mi yanarsın sana kalmış.

hea bilal kadar paran vardır, bir kısmını külçe yaptırıp kenara koy 10 sene sonra illa ki 2 katı değerlenir (hoş şu an ki faiz oranımız devam ederse paranı vadeye koysan 10 senede 2 katından fazla eder o ayrı) ona birşey diyemem ama birkaç sene içinde o paraya ihtiyacın olabilecekse altına bulaşma derim. çünkü altını sen istediğin zaman değil altın istediği zaman bozdurman gerekir. tüm varını yoğunu altına yatırıp kenarda köşede acil durumluk bir para bırakmamışsan, paraya sıkıştığında altın da dipteyse ağlaya ağlaya kuyumcuya gidip zararına satarsın o altınları.
  • şu anda fiyatların düşmüş olması nedeniyle sağlamdır, geleceği parlaktır.
  • - altına yatarım.
    + ne diyorsun fikret abi?
    - altına yatarım diyorum sami. en iyi enstürman bu.
    + abi başına güneş mi geçti? gözünü seveyim... o ne demek?
    -altına yatarım sami. fiyatlar da düştü ki, oooh. ! geleceğim çok parlak.
    + yat abi yat. ben parlak bir şey görüyorum zaten. yat...

edit: başlık taşınmış. orijinal başlık "altına yatarım yapmak" idi. moderasyona ne kadar teşekkür etsek az...
hesabın var mı? giriş yap