• en çok etkilendiğim ve ilgimi çeken kısmı marcia clark olan, abd tarihindeki en önemli davalardan birini konu eden dizi.

bu kadına yapılanlara sinirlenmek ve üzülmekten, ne 30 yıl önceki afro-amerikan ırkçılığı, ne hukuk sistemleri ne de o. j. simpson'ın suçlu olup olmadığıyla ilgilenebildim.

değişik saç stiliyle ve giyim tarzıyla sürekli dalga geçilmiş, mahkeme esnasında çıplak fotoğrafları basına sızmış ve üstelik bir de boşanma sürecinde olan clark'ı üstünkörü geçmek yerine daha fazla odaklanıp iç dünyasına girmeleri, asıl hikayeden çok daha etkileyici olmuş.

(fakat ne üzüldüm kadına be. üşenmedim, hakkında çıkmış haberleri okudum, mahkemede çekilen görüntüleri izledim ve bir kere daha emin oldum ki, bu amerikalılar kadar acımasız insan topluluğu görmedim ben hayatımda.)
  • --- spoiler ---

jüriler otelde dizi izlemek için oylama yaptıklarında beyazlar seinfeld izlemek isterken siyahiler farklı bir diziyi izlemek istemişti. hemen sonra gelen sahnede o.j. kramer'dan(seinfeld'te bir karakter) bahsetmişti. o.j.'nin basit bir dizi olayında bile beyaz düşünürken siyah olduğu için savunulması gerçekten ilginç.
    --- spoiler ---
  • kendi yorumum ve diğer bütün yorumlardan çıkardığım sonuca göre karşımızda tüm zamanların en underrated dizisi bulunuyor. acı ama gerçek.
  • baya iyi bir şekilde başlamış dizi. zaten nfl ile az çok ilgiliydim de bu oyuncuların bazılarının psikopat, manyak, abusive, katil olmaları kesinlikle tesadüf değil. son örneği patriots'daki aaron hernandez oldu zaten. konu amerikan halkının en çok ilgi gösterdiği olaylardan biri. davanın seyrini anlamamız için siyahilere karşı zalimce davranmalarının üzerinde durmaları gayet yerinde olmuş, dava sürecinde o.j.'i tutuklayan polislerin ırkçılık vakaları ortaya çıkmıştı ve o.j. simpson dev bir savunma ordusuyla paçayı yırtmıştı.

david schwimmer robert kardashian'ı bile sempatik gösterecek belli. role hazırlanmak için kris jenner'la zaman geçirip evliliklerinin detaylarını öğrenmiş. selma blair tam bir kris jenner olmuş böylesini beklemiyordum. cast yapıma epey sağlam hazırlanmış belli. john travolta da amma yaşlanmış.

nfl oyuncularının şiddete ve psikolojik sorunlara olan eğilimlerini gq'daki game brain adlı makale çok güzel açıklamıştı. sinir sistemi hastalıkları konusunda uzmanlaşmış doktor bennet omalu'nun ve julian bailes'in kariyerlerinin en büyük çalışması. 2015'te omalu'nun nfl'e karşı mücadelesini konu alan concussion adlı film vizyona girse de pek fazla popüler olmadı. hatta 3-4 gün önce omalu o.j. simpson'da da cte olduğuna dair çok iddialı bir açıklama yapmıştı ve tıp fakültesi diplomasının üzerine iddiaya girebileceğini söylemişti. aynı rahatsızlık geçen sene hayatını kaybeden eski quarterback ken stabler'da da vardı. nfl bunun üzerini örtmeye çalışsa da gerçekler ayan beyan ortada, bilim yalan söylemiyor. konuyla ilgili başka bir araştırmayı da ann mckee yapmıştı, kendisi nfl hastası bir kadın. onun da hakkında şöyle bir makale var.

dizi yorumlarım diye başladım daldan dala atladım. böyle benim gibi sporla, skandalla ilgili bir tipseniz kaçırmayın. 2016'nın en sağlam yapımlarından biri olacak belli.
  • tarihi gerçeklere dayandığı iddia edilen dizide, robert kardashian çocuklarına şöhretin geçici ve anlamsız olduğuna dair bir nutuk attı az önce.

gerçekse çok komik, değilse daha da komik.
  • pek çok açıdan kusursuz denebilecek kadar iyi bir dizi. özellikle kurgu ve oyunculuklar aşmış gitmiş. sarah paulson zaten efsane bir performans göstermiş ama beni asıl şaşırtan john travolta'nın muhteşem oyunculuğu oldu. amerikan hukuk sisteminin neredeyse tamamen politik ve sosyolojik temeller üzerine kurulu olduğunu gösteren bir davayı ancak bu kadar net aktarabilirlerdi.

---spoilerımsı---

davayla ilgili şahsi kanaatime gelirsek, yukarıda bir yazarın da belirttiği gibi %99 ihtimalle o.j yaptı bu işi. ama kalan %1lik ihtimal gerçekten kafa karıştırıcı. bir kere eldiven olayı var. daha önce kanıt yerleştirme olaylarına karışmış nazi bir ana tanık var.

ayrıca dizi boyunca ;

marcia clark'ın "ananı skiiiiim gidiyo dava, allahıma gidiyo dava :("
    robert kardashian'ın "o.j yaptın mı olm bak, evimde huzur kalmadı :("
    johnnie cochran'ın "aha şindi ananızı laciverte boyadım pis ırkçılar"

mealli bakışlarına çok güldüm.

---spoilerımsı---
  • yazacaklarım spoiler olacaktır. izlememiş olanların okumamasını tavsiye ediyorum.

öncelikle bir çırpıda bitirdiğimi söylemeliyim. çok akıcı. cast süper, özellikle makyaj süper. johnny cochran birebir aynı. oyunculuklar harika, özellikle marcia clark'ı oynayan ablaya derhal emmy verilmeli, müthiş oynamış.

detaylara gelirsek, malum davayı önceden üstünkörü de olsa araştırmıştım. ancak bilmediğim de epey şey varmış. amerikan kamuoyunun her şeyden önce ne kadar zalim olduğunu gördüm. marcia abla'ya içimiz acıdı. kendisine yapılan seksizm, önyargı cidden dayanılacak gibi değil. bu arada ablanın röpörtajını okudum, aslında dümdüz saçlara sahipmiş. hem 90'lar perma modası, hem de 2 çocuk + iş derken saç bakımına zaman ayıramayacak olmasından (sadece yıkayıp çıkayım mantığında) dolayı öyle gezmiş. hatta, kendisini oynayan sarah paulsonla tanışmışlar, ve kendisinden saçları için özür dilemiş. kendi anlattığına göre fiziksel eleştirilere pek takmamış ancak dizide kendisini çok etkilemiş gibi yansıtmışlar bilemedim.

benim favori karakterim cochran. chewbacca defense muhabbetinden zaten bir sempatim vardı. şimdi karakter detayına inince daha da etkilendim. makyevelli misin birader? insanın tek kriteri kazanmak olur mu?

bence kesinlikle izlenmesi gereken bir dizi. sosyologlara ayrıca öneriyorum. asıl olay birinin eski karısı ve onun sevgilisini çok büyük bir ihtimalle öldürmesiyken, işin içine ün, ırkçılık, medya, seksizm vesaire girerek tamamen başka bir boyuta dönüşüyor.
  • tartışmasız en iyi bölümünün jüriye yapılan muamele ve tecritin iç yüzünü gözler önüne seren "a jury in jail" adlı 8. bölüm olduğunu söyleyebilirim. mutlaka izleyin.
  • dün izlediğim beşinci bölümünden sonra, oj simpson davasını oldukça objektif şekilde işlediğini düşündüğüm dizi. ilk iki bölümünde sanki oj’yi bir acındırma, kurban gibi gösterme eğilimleri vardı ama dünkü bölümde avukatların simpson’u aklamak için ne denli kurnazlıklar yaptığını görünce dizinin çokta taraflı olmadığını düşünmeye başladım.

özellikle johnnie cochran’ın oj’in evini yeniden dekore edip onu juri heyetine siyahların bir dostu gibi gösterdiği sahne çok çarpıcıydı.
hesabın var mı? giriş yap