• viento sport modelini kullanmaya başladığım markadır. hamuru gayet yumuşak, f/p avcısı olarak önceki lastiğim 20.000km kullanarak abarttığım mitas sportforce+ idi, fena değildi ama viento sport daha yumuşak. henüz tam anlamıyla test edemedim takalı 100km kadar oldu. almayı düşünenler olursa, zaman zaman entry güncelleyeceğim.
  • lastikleri tam bir fiyat/performans canavarıdır.
  • sport touring modelleri tam bir felakettir. geç ısınır, soğukta ve yağmurda zerre güven vermez. yaklaşık 300/400 lira daha koyup pirelli, michelin gibi markalara yönelmek daha mantıklı.
  • tam anlamıyla fiyat performans ürünleri üreten türk lastik firması.

küçük cc scooterler için winter grip 2 serisi kış aylarında tam anlamıyla bulunmaz bir nimet. fiyatı da uygun.

büyük cc'de ise michelin gibi firmaların 3'te bir fiyatına bu firmadan motosiklet lastiği alabilirsiniz.

mt7 için konuşursak bir çift lastik michelin'de 8 bin, anlas'ta 3 bin tl civarında. tabi fiyatlar seriden seriye değişkenlik gösterebilir.

motoru hakkını vere vere kullanmıyorsanız, o viraj senin bu viraj benim uçmuyorsanız yani görece tecrübesizseniz yahut efendi efendi kullanmayı seviyorsanız anlas ile michelin, pirelli gibi lastiklerin arasındaki farkı aman aman hissetmezsiniz.

küçük cc'de ise direkt anlas alın geçin. daha önce 150 cc motoruma bir çift almıştım ve virajını, fren mesafesini gayet beğenmiştim. o tarz motorların üzerinde gelen nylon lastiklerden her halükarda iyidir.

umarım kalitelerini bozmadan devam ederler ve biz de kullanıcılar olarak kendi markamızın arkasında dururuz.
  • scooter lastiklerinde standartları belirleyen michelin city grip'ten farkı olmayan lastikler üreten yerli markamız. bknz anlas tournee

motorum 18,000 kilometreye dayanınca ağır bakımla beraber lastiği de aradan çıkartayım diye araştırırken rastladım, şans ya fiyat sormaya gittiğim lastikçide satış temsilcisi varmış. orada sohbet muhabbet arasında tanıtım yaptı arkadaş ben de önceden duyduğum olumlu yorumlara da güvenerek aldım. hemen peşine toplam 2,000 kilometrelik bir istanbul gezim oldu. lastiği hem şehir içi hem şehir dışı, yüksek hızlarda, düşük hızlarda, kuru zeminde, ıslak zeminde yani neredeyse her türlü koşulda deneme fırsatım oldu.

xmax 250'nin üstünde gelen michelin city grip ile karşılaştırma yaparsam eğer;

+++artıları+++
    + bozuk yolda giderken daha az titreşim/sarsıntı. bozuklukları daha az yansıtıyor
    + kuru zeminde daha iyi tutunma, özellikle ızmir'in ayna asfaltında bu kullanıcıya güven veriyor
    + sanırım iç yapısı sebebiyle motorun yan olduğu durumlarda yani dönerken lastiğin üzerinde yığılma yapıp çizgisini bozmaması. virajlarda city grip'e göre daha stabil
    + city grip'e göre daha hızlı ısınıyor
    + yerli malı olması ve uygun fiyatlı olması. buraya ek açıklama yapmak gerek, bu lastik çok değil 1-2 sene önce 300 küsür liralara set halinde alınabiliyorken şuan 430-470 lira civarında bulunabiliyor. anladığım kadarıyla bunun sebebi hem ithal malzeme ve euro hem de markanın piyasada tutundukça düşük fiyat politikasından yavaş yavaş vazgeçmesi.

---eksileri---
    - ıslak zeminde hala bir city grip değil ama aralarında dağlar da yok.
    - özellikle ıstanbul'un şeritlerinde ve izmir'de tramvay raylarında veya çıplak demir yüzeylerde city grip kaymazken anlas tournee arka tekeri biraz bırakıyor. ilk anda korkutuyor fakat alışınca dert etmemeye başlıyorsunuz. yağmurda, yatmış halde bile şerit değiştirirken bir sıkıntı yaratmadı. yinede hiç bırakmasa daha iyi.

ben anlas tournee'yi xmax 250 için ön-arka set olarak 470 liraya montaj dahil aldım, city grip ise montaj dahil 580'e geliyordu. fiyat bu civarda kalıp hamurunu geliştirmeye devam ederlerse hem paranın yerli markalara gitmesi için hem de kaliteli bir lastik ile motosiklet kullanma zevki için almaya devam ederim fakat piyasada tutundukça arsızlaşıp kendini piyasada kanıtlamış lastikle bir tutup yurt dışındaki fabrikalardan taşıma maliyeti, stok maliyeti, aracılar vs derken x liraya gelen fiyatla benzer fiyatlar çekerlerse dönüp de bir daha bakmam.

toparlamak gerekirse yerli bir lastiğe şans vermek isteyen, lastik değişimini daha uygun fiyata halletmek isteyen, virajlarda ve kuru zeminde daha iyi bir performans isteyenler deneyebilir fakat benim yaşadığım yer çok yağmurlu, yaz kış yağmur durmaz diyorsanız city grip daha iyi bir tercih.
  • dağ bisikletimde takılı 29*2.2 ölçüsündeki dış lastiklerin üreticisi.

arazide performansı gayet iyi. nadiren patlıyor. ancak çok ağır. diğer markaların eşdeğer lastikleri 600-800 gram arasındayken, anlas 1000 gram. bu da 400-500 gram ölü ağırlık demek. lastik yanaklarını biraz inceltseler tadından yenmeyecek. zaten bisikletimiz 15 kg, bir de lastik ağır olunca, 12-13 kg seviyesine inemiyoruz.
  • tam bir f/p ürünü lastiktir efendim. piaggio x10 model scooterımda yaklaşık 5000 km dir , 3 mevsimdir sorunsuz bir şekilde kullanıyorum . şiddetle tavsiye ederim .
  • ön edit 2 : lastik ücretsiz değiştirildi. biraz uğraştım tabi bu süreçte, lastiği satan ve takan bayi pek uğraşamadı. ben direk anlaşla muhatap olup sorunu 1 haftada çözdüm. isim vermem doğru mu bilmem ama, anlaşta şennur hanım sağolsun çok yardımcı oldu ve kısa sürede çözdü.

ön edit: pişman oldum. arka lastik aldığımdan beri ufak ufak hava kaçırıyordu. 24 saatte 42 psiden 30 psiye düşüyordu. köpük testi ile bulamıyorduk. söküm takım esnasında yanaklara-siboba zarar vermişizdir diye düşünüp lastiği söküp sibobu değiştirdik, jant kenarlarını taşladık. lastiğin içinde elimizi gezdirerek cisim aradık. bulamadık. neyse tekrar taktık bir umut ama kaçırma devam etti. kendi imkanlarım ile lastiği ustamda söküp, yandaki oto lastikçisindeki küvete soktuk ve bingo. yanakta ufacıcık bir delik. kullanıcı hatası olması imkansız. üretim hatası. lastiği aldığım yere götürdüm elinde aynı ölçüde yedek lastik yoktu değiştiremedi. bayram sonrasına kaldı. durumu bildirmek için anlaş genel müdürlüğüne mail attım 2 haftadır cevap yok. 3 gündür genel müdürlüğü arıyorum, meşgule düşüyor. üretim hatası olabilir, her yeni imal bir risktir. ama bu hatayı yapan, kim bilir neleri savsaklıyordur. bugüne kadar 10 set lastik değişmişimdir yabancı marka, ilk defa anlaş aldım böyle saçma sapan üretim hatası. klasik türk tipi şirket.. reklamı coşkuyu verdiler, şimdi tokatlama zamanı. 3-5 sene o gazla karlarına kar katarlar, böyle şikayetler arttıkça batarlar. at fava bekle.

viento sportu z750ye taktık. 200 km oldu. rodajda bile performansı gayet iyi. henüz pek zorlamadım ama lastik kesinlikle kötü değil. fiyatının hakkını veriyor. pirelliye şuna buna 2 kata yakın para vermeye gerek yok yarış marış yapmıyorsanız. performans farkı %10 bile değildir. fiyatları yakındı mitas sport force plus istemiştim başta, güvendiğim arkadaşım lastikçi bunu aldırdı sağolsun şimdilik baya memnunum. motor kendine geldi. ömür konusunu göreceğiz. 5-10bin km sonra saçmalamaya başlarsa tırttır tabi.

böyle övdükçe zam yapıyorlar tabi ama yiğidi öldür hakkını yeme demişler.

1000km editi: tutuş hala oldukça başarılı. ama arka lastikte hava kaçırma problemi var çözemiyoruz. bi günde 42psiden 28-30 psiye düşüyor. çok hafif kaçırıyor. köpük testinden bir şey çıkmıyor. söküp küvete sokmak lazım. küvet yok lastikçilerde. söküp sibobunu değiştirdik, jant kenarlarını taşladık-temizledik. azaldı kaçırma ama hala var. sinir bozucu durum.
  • bu lastikler hakkında bu kadar az yorum olması soru işareti? fiyatı uygun. " ama "dedirtti? kullananlar bir yeşillendirse. yerli malı yurdun malı tabi, boş yere city grip almıyalım.
  • capra x modelini izmir- rize arası her türlü yolda, yüklü bir şekilde denediğim lastik üreticisi...fiyat açısından muadillerine göre ucuz olduğu için tercih etmiştim. 2500 km sonrası görüşlerim ise;

kuru asfalt: virajlarda limitleri zorlamayı seven biri olmadığım için yol lastiği kullanır gibi girip çıktım virajlara. düz yolda titreşim yada ses yapmıyor. aslında yapıyor ama duymuyorsunuz. kısacası deseni asfaltta rahatsız edici değil.

ıslak asfalt: öyle su yola düşer düşmez kayıyorsunuz gibi bir durum yok. temkinli sürdüğünüz sürece sıkıntı yaratmıyor.

kuru/ıslak stabilize: özellikle ön tekerde yanal tutuşa ihtiyacım olduğunda çok başarılıydı. yüklü olduğum için lastik havalarını indiremedim arazide. haliyle biraz hoplayarak gitsem de, hiçbir yol koşulunda tedirginlik yaratmadı. taşların kayaların üzerinden rahatça geçti. özellikle derebaşı virajlarına girince iyi ki dişli lastik almışım dedim.

kısacası ilk km'lerimiz sonrası beni tatmin etti. ama ne kadar dayanır bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap