• komikliği kuşak/nesil farkından kaynaklanan öğütlerdir. pek çok anneanne torununa kendi zamanında kendisine tembihlenen şeyleri aktarır. fakat zaman değiştiği için bize komik gelir bunlar.

benimki bir keresinde şöyle demişti: kızım erkek arkadaşların olabilir normal şeyler bunlar ama onlar seni terketmeden önce sen onları terket emi!!
  • her günah papaza söylenmez.
  • üniversiteyi kazandığım sene;
    "kızlar uyanık olur kandırırlar seni. aslan gibisin maşallah. yüz verme hepsine. seçici ol az"

not: itü inşaat'ı kazanmıştım. başta can kulağı ile dinlemiştim öğütünü ama sonra anladım ki; anneciğim benimle billur geçmiş.
  • aman kızım sakın ola erkeklerle öpüşme kakışma?! sonra başını çok vurursun duvarlara, kandırırlar seni falan filan.

öpüşmeyi anladım da kakışmayla ne kast ettiğini henüz anlayamadım.
  • ''evlenemeye karar verdiğin kişiyi önce bize söyle ki biz bir araştıralım soruşturalım bakalım nasıl biriymiş.''
  • "işe de yat"
  • ''ohu yavrum ohu. ohumadan olmuyor heç bişey ama tekkat et cehenneme direk olasıcalar yolundan çıkarmasın uyma onlara yavrum ohu sadece emi.'' şeklinde yere bakarak suratınız gülmemek için kasılmış bir halde dinlenen öğütlerdir.

ohumadan adam olunmuyör.
  • usagim "kizlar siker seni de sikti beni derler"
    bu ogut ailedeki her er kisiye yapilmistir.
    su ana kadar boyle bir terslik yasanmamistir.
  • bir gün kendisi sinirlenmiş bir haldeyken, mutfakta beni tek başıma oturuyorken görünce,

kızım, yedi çeşit orospu vardır.

1- şunu şunu yapan orospu

2- şunu şöyle yapan orospu

3-

.
    .
    .

7- ruhu orospu.

kızım ruhu orospu olandan korkacaksın! asıl ondan korkacaksın, asıl orospu o! ... demişti.

o arada saydıklarını unutmuşum, bir o son cümlesi aklıma kazınmış. nasıl da burnundan soluyarak söylemişti. içini bir güzel döküp ayrılmıştı yanımdan sonra. ah anneanne. ahahahahah.

şimdi sorulmaz da ''anneanne o yedi maddeyi bir daha sayar mısın'' diye. aman zaten boşver, ne kadar itici bir kelime şu orospu kelimesi. her ne olursa olsun bir hemcinsime bu kelimeyi kullanma ihtimali bile midemi kaldırıyor.
  • bahar alerjisi olan ve gözlerini kaşımaktan kendini alamayan torununa verdiği öğütlerdir.

+gözünü dirseğinle kaşı derdi büyüklerimiz.
    - annane onu yapabilsem kendimi ilah ilan ederdim zaten.
    +kaşıma mikrop kaptıracaksın diye söylüyorum zaten!!
hesabın var mı? giriş yap