şükela:  tümü | bugün
 • zamanın durması ve hayattaki renklerin birden kaybolmasıyla herşeyin griye dönmesi. dünyanın durduğunu sanırsınız ama hayat herşeye rağmen devam etmektedir, bunu algılamak bile en az 1 hafta sürer..sonra alışma devresi başlar.gözyaşları kurur ama içinizdeki o acı hiç kaybolmaz, gözlerinizdeki hüzün herkesin dikkatini çeker..zordur çok zordur ama hayatın size attığı bu kazık sizin annesiz ama daha güçlü bir insan haline gelmenize neden olur...ama hiç unutulmaz...hiç...
 • babanın ölmesinden sonra gerçekleşmemesi için dua edilen ölümdür tıpkı her ölümün her erken olması, her ölenin başka olması gibi.
  (bkz: anneyi özlemek)
 • en çok korkulan ve bir gün başa gelen hadisedir. yaşamayan nasıl bir şey olduğunu asla bilemez. hiç gitmemiş gibidir aslında, başınıza gelen iyi kötü her olayda 'bunu ona anlatmalıyım' dersiniz ve onun artık olmadığını hatırlayınca da o ölürken yaşadığınız her şey günlerce belki yüzbinlerce kere gözlerinizin önünden geçer. yarım kalmaktır.
 • olumun gercekligiyle yuzlesmek, ve evet gercekten de babanin olmesinden sonra en cok korkulan olaydir bu.
 • başınız sıkıştığında teklifsiz aranandır anneler. hüznün diyarında sıkışıp kalmışken gelen telefonla yalnız olmadığını hissettirir sana. sevgilerin en güzelini ve karşılıksızlığını sunar. ileride onsuz geçirilecek zamanı düşünüp kısa bir panik yaşarsın bazen. kendi kendine yetmeye çalıştığın zamanlarda bile uzaktan seni izleyen ve ihtiyacın olduğunda hemen yanında beliren annen yerine gölgeyle karşılaşacağını bilmek tarifsiz bir burukluğa bırakır kendini. yanındayken özlersin. zaman geçmesin istersin, bazen gözlerini kapatıp çocukluğuna döner ve ağlarsın. bünyede yakıcı bir tat bırakır. zordur annesiz kalmak. en zoru da annesizlikle bir anda tanışmak.
 • hayatta en çok korktuğunuz durumlardan biri olan babanın ölmesi durumunun aslında o kadar kötü bir şey olmayacağını düşündürten, hayatta sizi en karşılıksız seven insanın gitmesi... hem de çok uzaklara...
 • düşüncesi bile insanı ağlatmaya yetecek. kaygı verici bir durum. zamanla paranoya haline gelmesi muhtemel bir vaka. eğer ki babayı çok erken yaşta kaybetmiş ve anneyi hem anne hem de baba olarak görüyorsanız hele.
 • (bkz: kabus)
 • hayat enerjinizin elinizden çekilip alınmasıdır; söylenecek sözler, gidilecek yerler, alınacak hediyeler havada asılı kalıverir öylece, fotoğraf olur, telefondaki mesaj olur, özensiz bir el yazısı olur, bir dantel örneği olur, bir yemek tarifi olur, toplaşıp midenizin üstüne yerleşir, nefesinizi keser, gitmez, hep orda kalır
 • beraberinde, ailenin geri kalanini ayakta tutmayi getiren sonsuz acidir annenin olmesi. hayatinizda her zaman olan, bir lutuf, bir deger degil de verilmis bir hak olarak baktiginiz annenin varligi sona ermistir.

  size soz vermistir anne aniden hastalanip yattigi zaman, "ben iyilesecegim, merak etme, islerine bak sen" diye, ve bu ondan duydugunuz ilk ve tek yalandir.

  yogun bakimin onunde annenin olumunden bir saat once uyudugunuz, uzerinize coken agirliga yenik dustugunuz kayip dakikalara yanarsiniz oylece.

  babanizin cokusunu seyrederken yere, "benim de aglama zamanim gelecek dayanmaliyim" diye kendi kendinize icinde haykirir, baba kizkardes, teyze hala, herkesi teker teker teselli edersiniz dogru sozleri soyleyip guclu durmaya calisarak.

  hayatinizin en uzun bes saatini rum hastanesinde naasini beklerken gecirirsiniz annenizin, dakikalar gecmek bilmez. sabah olup da teslim alirken, eliniz tabut'un altinda kalir, cekmek istemezsiniz elinizi. dostunuz "erhan, kendine gel!" diye bagirmasa cekmezsiniz de belki de.

  gorevler burda da bitmez, cenaze arabasinin arkasindan magusa'ya kadar giderken, aklinizda olan tek dusunce, "bir an once defnedeyim annemi, ailemin acisi fazla surmesin"dir. ucu ucuna cenaze namazina yetisir, aglayan insanlari telkin edersiniz.

  acidan dagilan ailenin karsisinda dimdik ayaktasinizdir , duygusuzsunuz, hayat devam eder havasindasinizdir ama, anneden duydugunuz tek yalan, ve aldatilmis hissi kalir dimaginizda.

  icinizde firtinalar koparken, disariya bir dag gibi * sabit ve istikrarli olmaya calisirsiniz.

  ve farkedersiniz ki, annenin olumunden sonra, ruyalariniz gitmistir. en fazla koyan da budur zaten, fani dunyayi terkeden anneyi gormenin tek yolu olan ruyalar, sizi ziyaret etmeye deger bulmamaktadir.