• antimilitarist takılanların miltarist kıyafetlere düşkünlüğü de dikkat çekici bir unsurdur.
  • türkiye'de çok yanlış anlaşılan bir kavrammış. "ben anti militaristim" denilince insanlar sizin tsk düşmanı kesildiğinizi düşünüyorlar. aslında yanlış bir düşünce olduğu da söylenemez, imaj o kadar kötü ki böyle bir düşünceye kapılana kızamıyorsunuz ve hatta hak verebiliyorsunuz. ben yine de tekrar söylemiş olayım; anti militarist demek askerliğe, mafyacılığa, yer altıcılığa, tekelciliğe, her türden yasa dışı ticarete, işgalciliğe, silahlı ve incelikten uzak politikacılığa, gizli anlaşmalara, örtülü ödeneklere, örtbas edilmiş olaylara, özel hayata saygısızlığa, zihin kontrolüne, postal yalayıcılığına, darbeye, sömürülmeye karşı olmak demektir. kesinlikle:

---başka ülkenin askerini savunmak değildir---

şunu da unutmamak lazım; askerlik her ülkenin hakim kültürüne göre şekilleniyor. bu şekillenmenin içine geçmişte yaşanılanlar da eklenince her askere "asker" gözüyle bakılmıyor. o zaman askerin adı değiştiği gibi çalışma ve uzmanlık alanları değişiyor. arada gerçekten eli temiz kalmış, alnı açık, yüzü ak, kültürü pak askerler olsa bile hepsi sadece vitrinlik. türkiye'de böylelerini barındırmadıkları için bazı kurumlar sadece kendilerine çalışmış oluyorlar. bundan dolayı biraz eleştirel gözle baktığınızda hemen ötekileştiriliyorsunuz ve hedeflenen başarılmış oluyor; ayrımcılık ve üçkağıtçılık. aynen "işçisin sen işçi kal" denirmiş gibi "anti militaristsin sen anti militarist kal" konumuna sürükleniyorsunuz. azıcık duyuyor, görüyor, okuyorsunuz ve olayların tamamen büyük balık küçük balığı yutar felsefesiyle günü kurtarma adına yapıldığını anladıkça hayretler içinde kalıyorsunuz, bu kadar da olmaz diyorsunuz. başka milletlerin askerleri sistemini oturtmuş, çağ atlamış ve tur bindirmişken yaşadığınız devlettekilerin tek işi nasıl sömürürüm, benden olmayanı nasıl ezerim ise ortada büyük bir yanlış var demektir. bu durumda asker karşıtı olduğunuz gibi çocukluktan beri yanlış filizlenmiş düşüncelerinizi bir bir aklınızdan siliyorsunuz. çok can sıkıcı ama kabullenmek de kolay değil...

(bkz: küresel şebeke)
  • askerden sonra ozunu sorgulayacagim kavram. ayrica bakiniz: http://www.savaskarsitlari.org/
  • (bkz: thrash metal)
  • (bkz: vicdani red)
    (bkz: mehmet tarhan)
  • yine, yeni, yeniden: https://youtu.be/bntaju2cvbg?t=214
hesabın var mı? giriş yap