• korece merhaba ve hoscakal anlamlarına gelen sempa sozcugun okunusu.
    maksat insanlığa hizmet olsun.*
  • (-) yuklu iyonlara verilen isim.
  • (bkz: kanyon)
  • anyonların çapı, nötr atomlarının çapından büyüktür.
  • üçüncü temel parçacık.
    haftalık gazete'nin 29 mayıs tarihli sayısında hikmet can pertan benim gibi sözelcilerin de anlayacakları bir sadelikte güzelce açıklamış.
    meraklısına özgün kaynakları da vermiş.
    fizikte yeni kapılar açacağı düşünülüyormuş.
    ben ölmeden açsalar iyi olur.
    meraktan ölebilirim.
    link vereceğim, abone olmayanlar giremeyecekler, küfür yiyeceğim. abone olan ya da bayiden alan zaten okumuştur.
  • anyon (ana+iôn) kelimesi, yukarı (ana+) doğru giden iyon ma’nâsına gelir. sembolik olarak yukarısı + aşağısı ise - işareti ifade eder. dolayısıyla yukarı giden iyon, + yükün zıddı olan - yükle yüklüdür (düalite prensibi ve değer farklanması). sembolik olarak yukarı yolda (anot), yâni + tarafa doğru giden - yüklü atomu (iyonlaşmış atomu) tarif eder.

ayrıca bkz.: iyon/#73023944, katyon/#73024118
  • bilinen evren yalnızca iki çeşit temel parçacık içerir. bunlardan biri elektronların yanı sıra protonları, nötronları ve onları oluşturan kuarkları içeren fermiyonlar ailesidir. fermiyonlar kendi kendilerine kalır: aynı kuantum durumunda aynı anda iki tane var olamaz. bu parçacıklar bu özelliğe sahip olmasaydı, tüm madde tek bir noktaya çökebilirdi. katı maddenin var olması fermiyonlar yüzünden.

evrendeki diğer parçacıklar, fotonlar (ışık ve radyasyon habercileri) ve gluonlar (kuarkları birbirine "yapıştıran") gibi parçacıkları içeren bir grup olan bozonlardır. fermiyonlardan farklı olarak, iki veya daha fazla bozon aynı durumda aynı anda var olabilir.

anyonlar her iki gruba da uymaz. fizikçiler için özellikle heyecan verici kılan şey, parçacık belleğine benzer bir şey sergilemeleridir. bir fermiyon başka bir fermiyonun yörüngesinde dönerse, kuantum durumu değişmeden kalır. aynısı bir bozon için de geçerli.

anyonlar farklıdır. biri diğerinin etrafında hareket ederse, kolektif kuantum durumu değişir. anyonların orijinal hallerine dönmesi için üç, hatta beş veya daha fazla devir gerekebilir. dalgadaki bu küçük kayma, yolculuğun bir tür hatırası gibi davranır. bu özellik, onları, herkesin bildiği gibi kırılgan ve hatalara açık olan kuantum durumlarına bağlı olan kuantum bilgisayarlar için çekici nesneler haline getirir.
  • kimyada negatif (-) yüklü taneciklere verilen isimdir.
  • tersi; (bkz: katyon)
  • hep katyonla birlikte anılan iyon
hesabın var mı? giriş yap