• vardır böyle bişey.
    sürücüsünüz diyelim, sinyal verseniz, dörtlüleri yaksanız, kornaya abansanız, selektöre harcadığınız elektrikle istanbulu aydınlatacak konuma gelseniz de kimse sizi sallamayabilir oraya buraya döneceğiniz ya da şerit değiştireceğiniz zaman.

böyle durumlarda çok daha primitif bir yöntem devreye girer:
    camdan elinizi, daha iyisi kolunuzu, daha da iyisi kafanızla beraber kolunuzu çıkartıp arkadaki ya da artık her neredeyse oradaki araca 'bi dakika' işareti yaparsınız, ve mucizevi şekilde o araç size yol verir.

nedenini bilmesem de sanırım şöyle bir analoji kurulabilir:
    şoförün kafasında arabanın yaptığı seslerin/işaretlerin bir insan tarafından trigger edildiği anlaşılamaz (aynen sözlükte hiç görmediğiniz/konuşmadığınız bir insan gibidir yani araba sizin için) ama oradan bir kafa, bir kol çıktığı zaman 'insan faktörü'nü fark edersiniz (aynen bir zirvede entrylerini gördüğünüz yazarla tanıştığınız, ya da o yazarla mesajlaştığınız zamanki gibi) ve o noktada şaşkınlıkla ya da belki de 'insanlık' gereği, yol verirsiniz filan.

ne bileyim böyledir herhalde.
  • amma velakin bu kol faktörü şeysi sadece siz sola dönerken geçerlidir (arabada müzmin yalnız olduğunuz varsayılmıştır).. yok eğer sağ koltukta şöferr dilini bilen biri varsa siz sağa sinyal yakmazdan önce camı açıp, arkadan gelen arabalara "şştt bekle bakiyim bi dakka, ben sağa kaykılıyorum" mealindeki el hareketini yapacaktır..

sizlere tavsiyem sağ koltuktaki kişiyi sadece sağa dönüşlerde kullanın, aksi takdirde hem dışarıdan hoş olmayan bir görüntü verirsiniz, hem allah korusun kaza yaparsanız pek hoş çıkmaz gazetelerdeki fotolarınız, kimseye de "açıklayabilirim neriman" diyemezsiniz..
  • california ehliyet sinavinin direksiyon bolumunde ilk sorulan seylerden birisi olmasi sahsimi dumurlardan dumurlara suruklemistir zamaninda.

soyle oluyor california trafik kurallarina gore: cok gunesli gunlerde/yerlerde insanin gozu kamastigi icin, ve (ne renk olursa olsun) sinyal lambalari pek gorunmedigi icin normal sinyale ek olarak kolla isaret vermek de zorunludur. sofor sol kolunu sol camdan* sol dogrultusunda acarsa sol sinyal, yukariya kaldirirsa sag sinyal, yere dogru basket topu sektirme benzeri bir hareket yaparsa yavasla anlamina gelmektedir.

biliyorum, hic inandirici gelmedi. ama buyrun, kendi gozunuzle gorun:

http://www.dmv.ca.gov/…thru32.htm#signalsdriversbic

goruyorsunuz, iste teknolojiyle ilkelligin muhtesem bir bilesimi.

not: bu basligin neden "arac 'icinde' donuslerde kol faktoru" oldugu tarafimca tam olarak anlasilamadi. ama ilgili basligin bu olduguna kanaat getirdim. evet. evet ulan, neden "icinde?" bence "disinda." yok bak, bu da olmadi. su nasil: "arac donuslerinde kol faktoru." yok yok, en guzeli "arac donuslerinde sinyal vermek icin kol kullanmak."

bonus:

(bkz: amerikalilar turkmus)
  • geçerliliğini koruyan faktördür.
hesabın var mı? giriş yap