• yeni falan olmayan mevzu. yutupun keşfinden önce de basılı medya ile yapılırdı. otoshow dergileri falan.
  • motosiklet konusunda çekilen videoların müsebbibi altın elbiseli adam 'dır. o adam işi tutturunca, bazıları da bir go pro edinip, yan dükkana aynı lokantadan açtı. şimdi sokak aynı tip lokantadan doldu. tipik, geleneğimiz. özgün bir şey üretmekten daha kolay aynısını yapmak.

videoların çoğu barkın bayoğlu taklidi, el kol hareketini bile taklit eden var.

örneğin, standart klişe replikler var, söylemeyenin videosunu youtube yayınlamıyor. en güldüğüm standart replik; "önde çift pistonlu kaliper var". lan bebe, daha dün tamirciye, "abi benim fren telim gevşedi galiba" diye gidiyordun? o videoyu çekmeden önce ne araştırdın? o motorun yapılış dizayn hikayesini biliyormusun? araştırdın mı? yoksa forumlarda abilerinin yazdıklarını mı bana tekrarlıyorsun?

şimdi diyeceksin, biz de video çekiyoruz çünkü, barkın bayoğlu çinçon 150r 'ı incelemiyor, diyorsun. yahu onların hepsi honda cg, adam ne incelesin. hepsi dizayn ve teknoloji motor + karbüratör, aynı disk fren, biri jajanlı biri kımıl kımıl...

özetle, ögün içeriğiniz olsun, videoyu çekmeden önce hazırlanın. markanın ve modelin tarihçesi, yapılış detayları, farklılıklar. yahu hepsini geçtim, kamera önünde yapacağınız, konuşmanızı hazırlayın.

not: barkın'ın fanı falan değilim. gerektiğinde sağlam eleştiririm de. ama sezar'ın hakkı, sezar'a..
  • vallahi yeni trend mi bilemiyorum fakat avrupa da bu isler yillardir yapiliyor.
    buna ek olarak (bkz: altin elbiseli adam) (bkz: motorcu baba) gibir turkiye'de motorsikletler hakkinda inceleme videolari uzun suredir var.

ozellikle motorsiklet videolarinda altin elbiseli adam'i inanilmaz bir ilgi ile seyrediyorum. cok sey ogrendim kendisinden sag olsun barkin abi.

oto park.com' daki arkadasin makine muhendisi oldugunu, alfa 156 mk2 kullanidigini da ekleyim.
  • herşeye de bir bok bulmayin amk. iyi ki çekiyorlar da biz de araba almadan önce daha detayli bilgi edinmiş oluyoruz. veya hayatimiz boyunca binemiyeceğimiz arabalari bizim gibi insanlarin gozunden dinleyebiliyoruz.

otopark.com sinan ve doğan kabak gercekten guzel incelemeler yapıyor.
  • cümlelerinde genellikle şöyle bir söylem yapısı vardır:

<olumsuz bir şey> ama <çok alakasız olumlu bir şey>

araba alacağım zaman youtube'da bu videoları çok izledim, hepsinde aynı şey var. muhtemelen firmanın kendilerine dava açmasından falan korktukları için bu yola başvuruyorlar ama sonuç itibariyle 30-40 dakikalık videoyu izledikten sonra kafanızda hiçbir şey şekillenmiyor. adamlar iyi ya da kötü demekten o kadar kaçınıyor ki toyota corolla'yla audi a8 arasında kategorik olarak bir fark yok gibi düşünmeye başlıyorsunuz (ki gerçekten de fark olmayabilir ama o ayrı bir tartışmanın konusu). mesela şöyle şeyler söylüyorlar:

arka koltuk diz mesafesiyle 1,80 üstü yolcuların uzun yolda biraz zorlanmasına yol açan hyundai accent, yakıt deposu kapağını aracın sol tarafına yerleştirerek bu eksikliğini kapatmayı başarmış gibi görünüyor. atmosferik beslemeli 1.6 motor ara hızlanmalarda sürücüyü tatmin etmese de, aracın halıfleks kaplamalı tavanına saçınızı sürtmek çok eğlenceli. 30 litre bagaj hacmi özellikle geniş aileler için fazlasıyla tatmin edici olsa da, nasıl olsa bagaja lpg tankı takacağınız için bunun hiçbir önemi yok.

hep böyle. tam heyecanlanıyorsunuz, aha almak istediğim arabanın bir özelliğini gömecek veya yüceltecek diyorsunuz, bambaşka bir özellikle hevesinizi kursağınızda bırakıyor. bir de bu videoları çeken adamlar için dünyadaki en önemli şey ön panel malzeme kalitesi. neredeyse dünya barışı kadar önemli bir şey. ön paneldeki malzeme kalitesini anlamak için sofistike bir test yöntemi belirlemişler: eli hafif kapatıp tırnakları ön panele sürtüyorlar. ses çıkarsa o model sıçtı. karizmayı toparlaması mümkün değil. isterse 1.6 motordan 500 beygir üretsin, kapıları kapatınca oluşan sessizlikte sürücüye halüsinasyon göstersin, hiç önemli değil. o ön panel kaliteli olacak.

sonuç olarak, bir sürü video izledikten sonra internette videosu bile olmayan bir araba aldım. teşekkürler dove.
  • bu iş tabi ki çok yeni birşey değil ama son dönemde özellikle eski model araçlar için de

yapılmaya başlanması özellikle ikinci el otomobiller hakkında fikir edinmek için

oldukça faydalı oluyor.

yine youtube'da otomobil günlüklerim
    diye bir hesap var.

bu çocuk nerdeyse yoldan geçen doğanı şahini çevirip inceleme videosu çekecek.

kendisindeki otomobil aşkı taktir edilesi.

karda kışta boş durmayıp birşeyler üretmiş.
  • bana göre en iyi youtube kanalı;

https://youtube.com/…annel/uc40hnrtm3qomdpgy5bowuzw
  • (bkz: doğan kabak) adamdır, işini iyi yapar, kanalını tavsiye ederim..

tanım: yükselen youtube trendi.
  • sevgili youtube 'da yeni trend.

hani yollarda araçta yanlız olduğu halde kendi kendine konuşan yurdum insanı

görürseniz çok da şey etmeyin.

büyük ihtimal sahibi olduğu veya kiraladığı aracın inceleme videosunu çekiyordur.

yalnız bu işin şu an ki piri.

www.otopark.com dur.
hesabın var mı? giriş yap