aynı isimde "arak (dizi)" başlığı da var
  • acayip bir tadı var abinin, hani ilk başta "ulan elli küsür derece yapmak için içine ispirto mu koymuşlar la bunlar" dedim ama ikinci akşamdan sonra güzel alışkanlık yaptığını fark ettim. aromasından mıdır yoksa 50% civarındaki alkolden mi bilemem ama daha sulu içilmeyi istiyor gibi (herkesin damak zevki farklı anacım). rakı/su oranını tutturunca daha bir yumuşak, daha bir keyifli oluyor yudumlaması. şansıma güzel bir keçi peyniri vardı, şahane oldular yanyana (zaten fazlasına da gerek yok)..

bizim gibi yeni rakı'ya, yeşil efe'ye alışkanlar için farklı bir tadı var.. nasıl desem, yeşil efe cevahir kirişçi ise, arak koyu bilal gibi bir şey*..
  • azerbaycan'da her nevi içkiye arak denir.
    fiil olarak kullanımı "arak basmak" şeklindedir.
    "sizde 'içmek' fiili yok mu?" şeklindeki sorulara, el ayasını gösterip, ileri-geri gidip gelme hareketi yaparak "vardır, lakin basmak daha yahşi geder!" şeklinde yanıtlarlar.
  • yüzyıllardır şarap içen türkler'in ,

1800'lü yıllardaortadoğulu araplar'dan
    `rakı'yı arakladıkları sırada
    öğrenmiş oldukları,rakının gerçek adı.
  • arap rakısı
  • 3 dublesi 5 duble raki etkisi yapan lubnan etkisi. daha sekerli tadi var diye mi nedir bilemen
    edit: lubnan etkisi demisim etkisini belli etmisim zaten. lubnan ickisi aslen.
  • beyrut'a giderseniz içmeden dönmeyin derim. yüzde ellinin üzerindeki alkol oranına bakmayın, içimi çok rahattır, kayıp gider boğazınızdan.

meyhanede bunu şişede getirirler. garson önünüzde açar ve bir sürahinin içerisine hepsini doldurur. sonra bire bir oranda su koyar. bardakları bizimkinden farklıdır. bildiğin su bardağı gibi bir şey işte. aynı bardakta ikinciyi içirtmezler, devamlı temizi ile değiştirirler ki aslında doğrusu da budur.

tabi yer beyrut olunca mezeydi, kebaptı adamın gözü döner. öküz gibi içersiniz. sabahta ağrı falan yapmaz.

not: beyrut'tan dönüşte viski falan alacağınıza bundan alın. hatta bir şişe de bana getirin. bir mesaj kadar yakınınızdayım.
  • suriyeli bir arkadaşımla içtiğim, tadı bizim rakılardan farklı olmayan. aynen rakı şeklinde içilen (su+buz) damıtılarak elde edilen anosunlu içki.

fakat, şişenin üzerindeki alkol oranı %51,5 idi ve şişede +/- %1 gibi bir ibare vardı. suriyeli arkadaşım bu durumu "bunu üreten adamında kafası güzeldi o yüzden bizdeki rakılarda böyle yazar" şeklinde açıkladı.
  • lubnanlilarla muhabbettim sebebiyle daha fazla tuketmeye basladigim raki alternatifi, bir baska aslan sutu.

one cikan kaliteli markalar arasinda ksarak, kefraya, brun ve el massaya var. birde her yerde olan tekellesmis touma ve razzouk var ama sevilmiyor. standarti yuzde 53 alkol olmasina ragmen 50 ve 48e dusurduler sonradan.

israilin ise elite adinda meshur olmus kosher araki var. bi boka benzemeyen bu arak israilde shot olarak icilmekte.
  • lubnan yapimi olanlari, genellikle yuzde 55'lik alkol oranlari ve inanilmaz lezzetleriyle damak catlatiyor..
  • (bkz: rakı) arapça'da ter anlamındadır. terin vücuttan süzülüp çıkmasına benzetilmişki rakının imbikten süzülüp gelişinden ilham alınarak bu isim verilmiş.
hesabın var mı? giriş yap