şükela:  tümü | bugün soru sor
 • daha fazla bütçe alarak, daha kaliteli eğitim, araştırma yapmayı hedefleyen okullar. uzun vadeli bir proje, işe yarayacak mı? ordan emin değilim
 • kayseri'nin doğusunda tek bir üniversitenin olmadığı bir listedir. neredeyse ülkenin bir tarafı eğitim olarak atıl bırakılacak demektir bu.

  yeterli kriterleri şimdilik karşılamasa da hem bölgenin gelişimi, hem de bölgedeki öğrenci potansiyelinin gelişimi için karadeniz teknik üniversitesi, dicle üniversitesi, atatürk üniversitesi gibi üniversitelerin de bu listeye girmesini dilerdim. listede doğuda olmasa da ege'den 1 tane daha üniversite ve akdeniz üniversitesi'nin de olması yakışık alırdı. en azından bunlar hem bölgelerinin gelişimine katkıda bulunurdu hem de rekabet artardı diye düşünüyorum.
 • araştırma hastanesi ile karıştırdılar gibi geldi bana.

  üniversite denen kurumların asli görevlerinden biri zaten araştırma yapmak değil mi, ben bu yaşıma kadar yanlış biliyormuşum demek ki.

  ya da heralde bu üniversiteler eğitim ve akademisyen yetiştirme misyonlarını bırakacaklar, sadece araştırma yapacaklar.
 • yedekler de şunlar: çukurova üniversitesi, ege üniversitesi, selçuk üniversitesi, uludağ üniversitesi, yıldız teknik üniversitesi.

  üniversite değil, maç kadrosu mübarek.
 • açılın, ben akademisyen(d)im;
  mantık olarak abd'de bulunan lecturer ve researcher ayrımına benzer bir yapılanma olacağını zannediyorum. zaten akademide hep konuşulurdu bu mevzu; boktan hocalarımız ders vermekten araştırma yapamadıklarını söyler ama ders paylaşım zamanı gelince de yükte hafif pahada ağır dersler ile aylık geliri maksimize etmeye çalışırlardı. sonra da bizim işimiz araştırma yapmak mı öğrenci yetiştirmek mı diye bir tartışma başlar mevzu yukarıda bahsettiğim lecturer ve researcher meselesine gelir, maaş karşılığı zorunlu ders yükü vs diye ilerler ve nihayetinde kapanışı yapılırdı.
  benim fikrimi soracak olursaniz; zaten araştırma üniversitesine benzer şekilde yüksek teknoloji enstitüsü olarak bu ayrım ülkemizde yapılmaya çalışılmış ama nihayetinde lisans öğrenci sayıları git gide artırılarak bu yüksek teknoloji enstitüleri diğer üniversitelere benzetilmişlerdir. aslolan bu gibi akademik kurumlarda lisansüstü, yani yüksek lisans ve doktora ağırlıklı eğitim verilmesi ve araştırma faaliyetlerinin bu kapsamda yapılmasidir.
  ha bundan bana ne, koca bir hiç. en azından şimdilik.
 • yedekten kasıt nedir anlamadığım olay. bilen varsa hayrına yazıversin.

  edit: sayın ahmet demir bilgilendirdi. araştırma üniversitesi unvanı 3'er yıllığına verilecekmiş. performans durumuna göre yedek üniversitelerin değerlendirilmesi mümkünmüş.
 • bugün açıklanan üniversiteler. aslında proje baştan 5 araştırma üniversitesi idi. ancak 5 üniversite zaten belli olduğundan diğer üniversiteler "ne rapor hazırlayacağım ben beaaa, zaten kimin olacağı belli" dediler. sayı 10'a çıktı. önce ilk başvuru yapan üniversitelerden ilk 25 seçildi. bu 25 üniversite "beni seç beni seç" raporu hazırladı ve sonra 10 tanesi seçildi. süreç yaklaşık 1 yıldır devam ediyor.

  peki hayata geçirilebilirse ne olması planlanıyor dersen bu üniversiteler araştırma için diğerlerine nazaran daha fazla bütçeye sahip olacaklar. daha özerk olacaklar. laboratuvarlar kurup diğer üniversitelerin de kullanmasını sağlayacaklar. öncelikli araştırma alanı belirleyen üniversiteler 2022 yılına kadar kendilerine çeşitli hedefler koydular ve bu hedeflerine ulaşmaları için kadro, kontenjan ve bütçe açılarından desteklenecekler. durum bundan ibaret.

  ha 2022 nereee, 2017 nere dersen haklısın. herşey tek sözle değiştiğinden proje seneye ne olur, verilen sözler tutulur mu bilmem. açıklaması benden.
 • ilk olarak hollanda’da öğrenciyken duyduğum terim. cumhurbaşkanımızın yüzüne bakamayan başbakana sahip hollanda’da(bu arada hollanda’da hala hükümet kurulmadı;neyse...) üniversiteler ikiye ayrılır; teorik eğitim veren araştırma üniversitesileri (wo) ve pratiğe yönelik eğitim veren üniversiteler(hbo) şeklinde. hbo’lar bizdeki önlisans programlarının 4 senelik olanı. kısaca; wo’dan mühendis; hbo’dan tekniker çıkar.

  bu sistemin aynısı, bizi aşırı kıskanan ve hasedinden çatlayan almanya’da da var. (bkz: universitat vs hochschule).
  (bkz: hochschule/@syzer)

  şaka bir yana; son derece önemli ve desteklenmesi gereken reform.
 • üç beş seneye kaldırılır çok da şeeapmayın.