şükela:  tümü | bugün
 • nietzsche yaşasaydı onu çok severdi sanırım.. sözlükte şu ana dek bahsi geçmemiş olması ilginç..

  kendine ihanet / kadın ve erkekte özerklik korkusu kitabının yazarı..
 • citlenbik yayinevinden cikan normalligin deliligi adli kitabi bulunmaktadir. yazar kitabinda otistikler ile normal * insanlari karsilastirarak benzer olaylara nasil tepki verdiklerini aciklamaya calismaktadir. otistikler, kendi iclerine kacarlarken, biz normal insanlar kendi duygularimizla basetmekte zorlandigimiz icin siddet, iktidar, yikicilik kavramlari hayatimizda fazla yer almaktadir gun gectikce.

  yazarin bu kitabi ne yazik ki, almancadan ceviri yapilan bircok kitap gibi hafiften kotu cevirinin kurbani olmustur.
 • marx ile engels, hegel felsefesi için "doğru ama başaşağı duran bir felsefeydi. tek yaptığımız ayakları üzerine dikmek oldu" demişlerdi. gruen de öyle yapmış. çocukluğumuzun tüm hayatımızı belirlediği freud felsefesini başaşağı olmaktan kurtarmış, ayakları üzerine dikmiştir bana göre. freud efendi psikanalizine çocukluktan başlarken doğru yerden başlamıştı. ama ailenin, dilin, törelerin ve geleneklerin çocuğu insanın doğal yapısından uzaklaştırdığını göremeden çocukları acımasız ve düşüncesiz olmakla suçladı. oysa ki beşikten itibaren geçtiğimiz işkence tezgahlarını ıskalamıştı. gruen bize kaybettiğimiz güdülerimizi anlatıyor. yüzleştiğimiz sürece tabii.

  içimdeki şiddeti dindiremesem de anlıyorum artık. yüzleşebiliyorum. yeni bir de kitabı var çevrilen: ihanete uğrayan sevgi, sahte tanrılar. bir de gerçekten kitaplarının türkçe çevirisi iyi olmuyor. hayır, almanca bilmiyorum, türkçe biliyorum.
 • şiddetin kökenlerini araştıran psikanalist.
 • öfke ve siddetin nedeninin kendini sevmemek olduğunu savunan yazar.
 • itaat etmeyen ve düzene uyum gösteremeyen, güç ve baskı'nın "normal" sayıldığı günümüzde buna a) doğuştan karşı çıkan b) önce sistem içinde yer alıp sonradan duruma ayan ve buna karşı çıkan bireyler "depresyon" yanısıyla psikiatra gittiğinde arno gruen ve meslektaşları onların yeniden toplama ve medeniyet çarkına uyumlu hale getirip "tedavi" ediyorlar. yazarın kendisi de kitabına bu durumu hicvediyor. baskı ve gucun kabul gordugu ve bunun haricinde var olmaya calisanlara "kaybeden" denilen kulturumuzde, hem guc ve iktidar oyunlarına boyun eymek, itaat etmek ama diğer yandan da kişiliğini kaybetmemek için ikili bir yaşam sürmesi gerekiyor kişinin. bunu yapamayan uyumsuzlar ise uyumlandırılmak üzere tedavi görüyor. ...
  veya arno gruen tam olarak bunları demiyor ama ben okuduklarımdan bunları anlıyorum. müthiş bir psikanalist.
 • "...toplumumuzdaki gercekten zayif kisiler, aci cekenler degil, aci cekmekten korkanlardir. toplumla uzlasmayi basariyla gerceklestirmis olanlar, asil zayiflardir. bu yüzden binlerce yildir duyarliligin zayiflik oldugunu iddia ederek propagandalarini bu bicimde yürütüyorlar. deforme olmus bir gercegin, yani güc ve iktidar ideolojisinin asil tasiyicilaridirlar."...
 • öyle bir psikanalist yazar ki insana, psikolojiye, düzene dair tüm bildiklerinizi unutun çünkü eğer kitaplarını okumaya başlıyorsanız hepsini yeniden öğreneceksiniz. alt üst ediyor herşeyi. şuan çitlembik yayınlarından çıkan kitaplarının çevirisi pek bir felaket. orjinal dilde okunması tavsiye edilir.

  (bkz: kendine ihanet)
  (bkz: normalliğin deliliği)
  (bkz: içimizdeki yabancı)
 • okunası yazar. içimizdeki yabancıda özellikle nazi almanyası ile bağlantılı hastaların gerçek hikayeleri oldukça çarpıcıdır.
hesabın var mı? giriş yap