• baştaki "aşırı" kelimesinden kaynaklanandır.
    "aşırı" kelimesi müsbet bir ifade değildir, olumsuz bir ifadedir.
  • hayvan seven insanların ne yapıp ne düşüneceğinin bazılarını germiş olması sorunsalı.
  • bazen hayvanların sevgiyi insanlardan daha çok hak ettiğini, çoğu zaman ise hayatta kalmalarını sağlayacak araçlara erişiminin insanlara göre daha kısıtlı olduğunu ve hatta bu kısıtlamadan insanların sorumlu olduğunu bilen kişilerin mental sorunu.
  • (bkz: #39438312)
  • yaşama ve barınma hakkı önceliğini konuşup yardım isteyebilmesine rağmen insana veren bazı bünyelerde narsisizm şeklinde tezahür edebilir.

(bkz: öküz burcu)
  • cehalet kaynaklı bir sanrıdır.

havai fişeklerin kuşlara verdiği zarara dikkat çekmeyi "aşırı, abartılı" bir tavır olarak gören insan, ekoloji hakkında zerre fikir sahibi değildir. kuşların yön duygusunu yitirmesinin bizzat kendi varlığını ne şekilde tehdit ettiğini görememek, "aşırı aptallık" olarak nitelense yeridir.

bu cehalet ve boşvermişlik empati yoksunluğuyla birleşince, asıl sorunun bu sanrıya kapılanlarda olduğu rahatça görülebilir.
  • insanların en vahşi ve ikiyüzlü yanlarını görüp, ne kadar acımasız, gaddar, cani olduklarını bizzat üzerimde deneyimlemiş birisi olarak, mental sorun, hayvandan farklı olmadan yaşayan insanlarda diye düşünüyorum.
    o zaman ben içimdeki tüm sevgiyi hayvanlara sunmayı tercih ediyorum.

bu bir mental sorun değil, hayatın bazı insanlara seçenek bırakmaksızın sunduğu bir şey.
  • bu iddiayı savunandan kat kat daha sağlıklıdır. hayvanlar arasında en tehlikeli ve en bencil tür olan homo sapiens türünden olduğu için kendinde utanıyorsa mental bir hastalığı yoktur, hatta sağlıklı düşünmeye başlamıştır.

"aç ve açıkta yaşayan insanlar sikinizde dahi olmadan sürekli sokak hayvanlarından bahsedip duruyor oluşunuzdan nefret ediyorum."

ben de senin bu bencil ve kendini beğenmiş tavrından nefret ediyorum canım kardeşim. nedir insana diğer hayvanların yaşama hakkını çalma iznini veren? hayvanların konuşamaması mı? bir sokak köpeğiyle bir sokak homo sapiensi arasında zerre kadar fark yok benim için, ikisi de üşümesin. hatta köpek hiç üşümesin, çünkü köpeğin ve kedinin yaşama hakkını çalan sensin, beton cehenneme çeviren sensin dünyayı. haramiler gibi büyük bir iştahla sömürmeye devam ediyorsun üstelik. diğer hayvanların yaşama hakkını savunanlara da bir de "akıl hastası" etiketini yapıştırıyorsun. akıl hastası onlar değil, akıl hastalığı global.
  • he arkadaş, bizim hayvanları çok sevmemiz mental problem. hele ki aç ve açıkta yaşayan insanlar zerre sikimizde değil.
    sen aşevlerinde gönüllü olarak çalışıyorsun değil mi?
  • her konuda sübjektif bir normal aralık belirleyip bunun dışında kalanlara "aşırı" damgasını vurmayı seven ve yargılama hakkını kendinde gören türk insanı söylemi. çünkü tüm toplumun belli sınırlar dahilinde düşünmesi, hissetmesi, davranması, sevmesi gereklidir ve marjinal davranış ve tercihler başkasına zarar vermese bile kötüdür, kabul edilemez. (bkz: 1984)

kaldı ki, "mental sorun" tanısının psikiyatristlerin kullanımı ile sınırlı kalması gerekir. belki bunun yerine psikolojik sorun denmeliydi. ama o zaman savunulan yargı karşıdakiler için yeterince yaralayıcı olmazdı. zihinsel hastalık damgası vurulmalıdır ki, keyfi olarak onaylanmayan davranış toplumun dışına itilmeye zorlansın. sabah-akşam leblebi gibi antidepresan yutmak normaldir çünkü, ama eve gelip kedileriyle, köpeğiyle top oynayarak rahatlamak "mental sorundur". hayvan sevgisi (ya da her türlü kişisel tercih) için bir ölçek oluşturulmalı ve normlar belirlenmeli, bunun dışına çıkanlar akıl hastası kabul edilmelidir.

kedi düşmanlığı için neden olarak sık sık kullanılan toksoplazmaya gelince, hani pikniğe gittiğinizde eliniz toprağa değer, sonra o elle yemek yersiniz ya... işte bu bile toksoplazmanın bulaşması için yeterlidir, çünkü parazit yumurtaları toprakta yaşar.. ya da o bayıla bayıla yediğiniz çiğ köfteler? işte size bir başka toksoplazma kaynağı, çünkü kuzu başta olmak üzere bütün sıcak kanlı hayvanlarda yaşayabilir.

özetle, on dakikalık havai fişek heyecanı için 100 tane kuşun ölmesine aldırmayan, diğer canlıların acısına da, sevgisine de yüreği kapalı benmerkezci insanın vardığı keyfi tanıdır.
hesabın var mı? giriş yap