• behzat ç.'nin karakteriyle çok uyuşan bir şarkı. dinlerken gereksizce dizi ile olan bu uyuşmayı düşündüm uzun uzun. yanılıyor da olabilirim. bilemiyorum...

aslında bir konu var
    neden konuşayamayız
    neden hep suskunsun
    ben güzelim kadınlar berbat
    neden buna gülmezsin
    neden hep mutsuzsun
    sorular sorunca dersin ki
    neden çocuksun neden büyümezsin
    elimde cevabım yok
    olsa neye fayda yüzün bana dönmezki

ağzımda hep tadı var
    üzüm gibi paslı bitince gitmez
    hem yarası, hem dikeni var
    batırır beni de yaralar acıtır sabahlarımı

birileri var birileri var
    birileri yine sarhoş
    birileri yaz birileri kış
    birileri önce
    birileri bize apaçık birileri pişman
    birileri bize çok acı birileri çok acı
    birileri bize çok acı getirdiler
    birileri farkında birileri farketmedi
    birileri sağ birileri sol birileri farketmedi
    o da bunu görmedi buda sana hiç yetmedi

üçgen gezegenleri meşru cinayetleri
    yine onu vurdular yine ona bam
    yine geri sar yine sarhoş yine benden uzak kalmış
    beni terketmedi beni bırakıp gitmedi
    bir yanı tura bir yanı yazı bir yanı da bana kalmış
    yine ona ne güzel seslendiler
    yine gözü apaçık gözleri apaçık
    birileri bize çok acı çektirdiler...

edit: evet gençler aldığım mesajlardan anladığım kadarıyla tamamen balatayı sıyırmış durumdayım. duygu ve düşüncelerini çekinmeden belirtenlere teşekkürler..
  • geçen kendi kendime mırıldanırken yakaladım, bilinçaltım deli cevat tadında coverlamış bunu.

aklından bir zoru var...
    neden sıvışamayız neden hep suçsuzsun , ben giderim kalanlar ber-bat...
    neden bana gülmezsin neden hep suçsuzsun
    arılar.. gelince.. dersin ki
    oysa neye fayda üzüm bana dönmez ki...
  • başıma bir şey gelmeyecekse;
    ben bu şarkıyı anlamadım.
  • bir hikayeyi donmuş vaziyette anlatan şarkı. birilerinin bize çok acı çektirdiği, ancak böyle slow motion anlatılabilir zaten. kanımızı emer gibi birileri.. adımızı unutturur gibi.. etimize sinsice yapışıp,ardından derimizi haşin darbelerle kanatır gibi.
  • etrafı kalabalık, çevresi birileri ile dolu iken yapayalnız kalmış insanı anlatıyor.. bu yalnızlık o gitmeyen*, terk etmeyenin* hediyesi, bu sebepten "o" dışında hepsi birileri...
  • son yıllarda yapılmış açık ara en iyi türkçe şarkı diyebilirim. bu kadar tadında bırakılması ayrıca güzel kılıyor. "biyanıturabiyanıyazı"lı yankılanmalar cabası. acıyla coşuyor, acıyla coşturuyor dinleyenini. efsane.
  • "beni terketmedi, beni bırakıp gitmedi" dediğinde tüylerimi diken diken eden şarkı. her seferinde..
  • son zamanlarda izledigim tartismasiz en iyi klibe sahip sarki.

--- spoiler ---

klibin sonlarina dogru dusunduk ki "kadinin etrafini sardilari, ahanda simdi tutup havaya kaldiracaklar". son derece alisilmis bir oyun sahnesi gibi. ancak yasemin yerdeyken herkesin etrafinda ucusu tam anlamiyla ters koseye yatirdi, ezber bozdu, hayran birakti....

--- spoiler ---
  • farkettim ki iç hesaplaşmamı yaşadığım şarkıymış. birkaç sene önceki saftirik halim, sonradan dönüştüğüm insan ve bu ikisinin birbirlerini hem çekemeyip hem yanyana vücudumda hayat bulmaları ve birbirlerine serzenişleri. şöyle ki; ilk "kıta" eskinin yeniye, ikinci "kıta" hem eskinin yeniye hem de dengesi bozulan benim ikisine, üçüncüsü ikisinin bana, dördüncü ve beşincisi ise hem benim hem eski benin yeniye serzenişleri. gibi. ve hayır, ruh hastası değilim.
  • yalın anlatımıyla vurucudur, yasemin morinin mırıldanır gibi sakin sesinden:

sorular sorunca dersin ki
    neden çocuksun, neden büyümezsin
    elimde cevabım yok
    olsa neye fayda, yüzün bana dönmez ki
hesabın var mı? giriş yap