• son 4-5 entry haricinde baktığınızda "yeteneği ülkemizi aşan başarılı genç kadın" güzellemeleri yapılırken, ifşa olan hanım kızımız.

instagram hesabında dünyayı gezdiği fotoğraflar akıyor (hesap kilitli), twitterı 2 aylık. ama tertemiz sağmış kerizleri.

her sakallıya dede, her hıyarım var diyene tuzlukla koşan romantik kekolarımız sağ olsun, bu memlekette ahlakı olmayan aç kalmaz.

edit: harcını yatıracağı okulun son harç ödeme günü 1 mayısmış. sağma işlemi 9 mayısta başlamıştı. haşırt the black board!!!
  • ota boka duygulanan ben dün yayinladigi videoya da duygulanmiştim. gerci sonundaki "gönlünüzden ne koparsa" kismi biraz rahatsiz etmisti ama takilmadim küçük diye.
    kız yurtdışını gezmiş, dünya turu yapmis.
    tamam yapsin yine yardima ihtiyaci varsa videosunu yayinlasin isteyenler etsin.
    bana göre bu dolandiricilik değil.
    ben bu durumda hayatta etmem ama ne kıza bir sey derim ne de yardim edenlere.
    ama instagramdaki yurtdisinda cekildigi fotograflarin hepsini bu söylenenlerden sonra kaldırmış. sadece tiyatro fotografları falan var.
    işte bu bildiğin yalancılık ve dolandıricilik.
    o fotograflari neden kaldiriyosun ki??
    evet dünyayi gezme imkanim oldu ama bu benim şu anki para ihtiyacimi değişirmiyo de? hala ihtiyacim var de? beni bile aşıyo de?
    şundan nefret ediyorum işte, insanlari göz göre göre aptal yerine koymasina acayip uyuz oldum.
    umarim oyuncu falan olamazsin sikko dizilerde güzel kizin yanindaki şişko yan rol olursun sadece.
  • edit: kizin okuluyla ilgili manipule edici bilgi verdigini bilmiyordum, o detaylari bugun ogrendim. para toplamak icin yalan soylemek onursuzca bir davranistir. hani yalanin dogasindan bagimsiz olarak bir de para icin yapilmasi elbette dilenciliktir. yine de entryi silmiyorum. kitlesel fonlama mantiginda yanlis bir sey gormuyorum cunku. bir de uzun uzun storytelling anlattigim bir kisim vardi onu cikardim, o kisim kafalari karistirmis.

basarili bir kitlesel fonlama yapmis olan kisi. kitlesel fonlama, ayip degil gunah degil bir sey. sosyal kapitale ulasmanin yeni nesil baska yolu. x okulunu kazandim gidemiyorum, beni gonderin olayina ben de tepkiliydim. fakat, gordugum kadariyla artik tepkili degilim. yani story telling olayini abarttiklari zaman kiziyorum hâlen. abartmaktan kastim su; hikâyeyi etkili bir sekilde anlatmaktan cok, hikâyeyi populist bir sekilde carpitip drama kasarak, insanlarin vicdanlarina agirlik olmaya calistiklarinda o zaman kiziyorum. ortada yanlis hicbir sey gormuyorum. tam tersi, bu kitlesel fonlama isi, toplumsal firsat esitligi icin gunu kurtarmak adina ilginc bir donum noktasi da olabilir, genel anlamda, bu kizin durumu icin konusmuyorum. istemezseniz, para vermezsiniz ama neden para istiyor demek biraz ne bileyim kafam karisik o konuda. yani, cunku boyle bir sansi var ve isteyebiliyor ve kimseye de bir zarari yok.

simdi, biz surune surune yasarken veya paramiz yok diye hayallerimizden vazgectik diye daha insan ve daha gururlu olmuyoruz. biz, para yuzunden hayalin pesini biraktik diye, hayalinin pesini birakmayana bunun para kapisini, kitlesel fonlama yontemiyle zorlayana kizmanin alemi yok. kizacaksak kendimize kizalim. ama o da cok manali degil, cunku bu gofundme gibi kitlesel fonlama araclari henuz birkac yillik son derece yeni yayilmaya baslayan bir konu. bizim zamanimizda yoktu, kendimize kizacak bir sey de yok. herkes elinden geleni, elinden geldigi sekliyle yapti. kiz da sansini denedi ve tutacak gibi. bu kitlesel fon mantigina ekrem imamoglu'da dahil, onun acmis oldugu kampanya mantigi da ayniya dayaniyor. cok da kotu degil konu...
  • şaka maka kız 1 günde 120 bin lira para topladı. türkiye'de enayi bitmez. şimdi görün bakalım new york'ta bu kızı o parti senin bu parti benim nasıl enayi paralarını ezecek.
  • bu ülkede mağduru oyna her zaman kazanırsın.
  • gerçekten yardıma ihtiyacı olanların yardıma ulaşamadıkları yerde bu şımarık kıza amerika'da gezip tozup paraları ezmesi için oluk oluk para akıyor olması gerçekten çok korkunç. aklıma şey geldi, izev'in down sendromlu bireylerle çektiği yaşam hakkı klibi 10 milyon izlenirse yaşam köyü kurulacaktı. ta geçen sene çıkmıştı. şu an baktığımda 4.5 milyon izlenmiş. hala 10 milyonun kıyısına bile yaklaşamamış. yani para vermeyi geçtim, yapılması gereken tek şey bir videoyu izlemekti. ama onu bile yapmadı insanlar. bir video ya. göt açmalı bir klip olsa değil 10 milyon, 100 milyon olurdu izlenmesi. bir videoyu bile izlemekten aciz insanlar, dünyayı gezmesine rağmen utanmadan insanlardan para dilenen bir modern zaman dilencisine tırışka bir üniversitede, tırışka bir bölüm okuması için milyarlarca para akıtıyor. inanılır gibi değil. o bölümü bile okuyacağı meçhul. bence en başında da belirttiğim gibi paraları yiyecek çatır çatır. akıl tutulması.
  • 18 yaşında genç bir kızın hayalleri söz konusu olduğu için yazmak istemedim önce. muhtemelen de gerçekten çok istediği için böyle bir paylaşımda bulunmak istedi. bu yüzden de olabildiğince nötr bir ifade ile yorum yapacağım.

aklıma çobanken fizikçi olup, einstein ile çalışan türk bilim insanı hüseyin yılmaz geldi. beni her zaman etkilemiştir onun hikayesi. tanımayanlar için:

einstein ile çalışan türk

zamanında gazetede bağış toplanmış, bu şekilde amerika'ya gitmiş kendisi ve tarihe adını kazımış. yanlış anlaşılmasın oyunculuk da sosyal bilimler ve doğa bilimleri kadar önemli.

ancak ilk başta bu genç kızın hazırladığı video, eğitime karşı çok hassas olduğum için hoşuma gitti. sonradan fikrim yanlış yönlendirmelerden dolayı değişime uğradı. sonradan baktım ki eski twitter hesabında (eğer ona aitse) politik mesajlar olduğu için yeni bir hesap açmış. bu hoşuma gitmedi. ayrıca instagram fotoğraflarını silmesi de yanlıştı. videoda kendini ifade edebilmişken, bu durumu da anlatabilirsin. bir de okul kabul yazısına bakınca 1 mayıs depozito yatırmak için son günmüş ve bunu zaten yatırmış olması gerekiyor.

yurt dışında okumak isteyen birçok tanıdığım, kahvede çalışsam, benzincide çalışsam vs. diye düşünüyor. kılı kırk yarıp hesap yapıyor. kimsenin sürünmesini istemem, ben yandım o da yansın kafası çok tehlikeli. ancak hepimiz bir şekilde emek veriyoruz ve çoğu zaman geri dönüşü olmuyor. önemli olan yine de emek vermek oluyor.

bağış durumu ise artık sosyal medya sayesinde üstteki bir yazarın da belirttiği üzere tamamen kendini pazarlayabilme stratejisine kaymış durumda. facebook doğum gününe özel bağış kampanyası yaptırır, x sitesi şu bağış, y sitesi bu bağış. eskiden gazetelerde editoryal bir denetim olduğu için kavramın içi bu kadar boşaltılmamıştı. sanırım artık bu sebeple herkes tereddüt içerisinde kalıyor, çünkü çok fazla var ve her yerde şuna imza, buna imza, ona bağış vs. dolanıyor.

kendisinin yolu açık olsun. ancak onun yerinde olsam böyle bir video çekmek yerine, ücretini karşılayabileceğim bir üniversiteye giderdim. öte yandan sosyal medyanın bireye kendini pazarlama zorunluluğu getirmesi ciddi anlamda üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olmuş durumda.

edit: imla
  • sanal dilenciliktir...
  • kızın funding hesabını patlatmışlar sanırım.

üzülme defne bir daha toplarız be...

https://twitter.com/…kan/status/1126983658311696384

not: bu çok önemli bir durum*

edit: @kim milyoner olmak istemez ki adlı yazar ss olarak almış , ekliyorum.

https://eksiup.com/p/fz6390bp2g8m
hesabın var mı? giriş yap