• tanrı yok bilader varsa bile ben inanmıyorum diyememek.
  • nüfus cüzdanında din hanesi olduğu sürece normal karşılanması gereken durum
  • sünni-türk olarak kurgulanmış, görünüşte milliyetçi-muhafazakar olup arka planda (bkz: sıradan faşizm)i de pis pis sırıtan bir toplumda insanların alevi, kürt, ermeni, çingene vs olduğunu saklamak zorunda kalmaktan farkı yoktur.
    aileden, iş çevresinden, arkadaş gurubundan vs. vs. dışlanmak korkusu olabilir.

(bkz: tahammülsüzlük)

(bkz: çoğunluk)

(bkz: vasatın egemenliği)
  • var böyle bir şey.

özellikle az samimi, yeni tanışılan insanlara dini inancından bahsedememe durumu.

şimdi şunu sorabilirsiniz,

neden bunu söylemek istiyorsun ki? karşımdaki insan muhafazakar birisi çıkıyor, muhafazakar sohbetlere giriyor ve kırıcı da olmamak adına samimi olamıyor yalan söylüyorsunuz. sohbeti ayıp olmasın diye devam ettirmeye çalışıyorsunuz.

aslında " kusura bakmayın fatih bey ben inançlı bir insan değilim " demek istiyorsunuz ki bu muhafazakar ve dini sohbeti devam ettirmeyelim.

ancak toplumda ateist olmak sanki geceleri kilisede kedi kesip kanını içmek gibi bir şey olarak algılanıyor.

insanlar " o da senin görüşün " diyerek saygı gösteremiyor.

eğer dini inancından bahsedecek olursan ardı arkası gelmez bir dünya soru geliyor. aynı durum lgbt bireyler için de geçerli olmalı.

inançsız olmanın da farklı ve saygı duyulması gereken bir hayat görüşü olduğunu anlayamıyor insanlar.

ateist olmayan bireyler " nasıl ya ateistler hemen ateist olduklarını belirtiyorlar tıpkı veganlar gibi " falan diyebilirler.

ama o insanlar aslında bir azınlık.

dinsizlerin büyük bir kısmı sosyal hayat içerisinde dinsiz olduklarını saklıyorlar. saçma sapan sorularla uğraşmak istemiyorlar. hoşgörü ve saygı görmeyeceklerini, karşısındaki insanın gözünde bir anda değerlerinin düşeceğini biliyorlar.
  • var olan bir gerçeklik. var olup olmadığını tartışmak bile abes, hele bu ülke sınırları dâhilinde ve bilimum orta doğu coğrafyasında.
  • en azından sağda solda sırf kızlara hava atmak için ateistim diye gezenlerden iyidir. var öyle bir arkadaşım, birisi din desin hemen orada bitiyor 'ya ben ateistim heh, allah yok din yalan' falan diye geziyor. uçak düşecek olsa 10 tane dua okur.

evet deistim.

edit: bir arkadaşımın bu konu ile ilgili çok güzel bir deyişi vardır "bunlar tatlı su ateisti mk, götü sıkıştı mıydı nöleceni bilemün". boşverin ben de anlamıyorum.

edit2: imla
  • toplum baskısından korkup allah'tan korkmamak.
    ne dedim lan şimdi?
  • iyi tanımadığın biriyle din veya siyaset konuşmayacaksın demişti birisi. bunu akıldan çıkarmamak lazım.

edit: @samit uyardı, vedat milor'un dedesi demiş. ona da kim dedi bilmiyoruz şuan en yakın referans bu.
  • benim de içinde bulunduğum durum. çok samimi olmadıkça bu tip konularda kimseyle muhatap olmak istemediğimden kaynaklanıyor sanırım.
hesabın var mı? giriş yap