• çoğu süper kahraman filmi gibi yüzeysel ve vasat. fakat çoğu insanın süper kahraman filminden beklediği de bu zaten. nasıl eski zamanların hollywood filmlerini sahte amerikan rüyası pazarlayarak insanları kapitalist sisteme adapte etmeye çalışan filmler olarak hatırlıyorsak, bu filmleri de 2010 ların kitleleri uyuşturma ve sisteme dahil etme filmleri olarak hatırlayacağız. tabi bu iş bi 10-20 yıl daha sürer.

twitchte oyun videosu izlemeye alışmış, sinema ile ilgili fikri "aksiyon çok iyiydi, efektler harikaydı" seviyesine getirilmiş çocuklar yarın büyüdüklerinde birde nostalji serileri çekilir.

yalan yok biz de aynı yollardan geçtik, ama bizim tüketim ve adaptasyon olanaklarımız sınırlıydı, pazarlar ve tüketim bu oranda küreselleşmemişti. bu kadar büyük bir açgözlülükle saldırabilecekleri bir ortam yoktu. işin en acı tarafı ise şimdiki nesilin kendi kahramanları yok. bütün kahramanlar önceki kuşaklara ait. bizim zamanımızda teknik yetersizliklerden dolayı ancak çizgifilmlerini ve süpermen, batman gibi orta halli filmleri izleyebiliyorduk. gene de çok yaşlı değildi bu kahramanlar. şimdi ise aslında babalarının hatta dedelerinin rüyalarını izleyerek büyüyen nesiller var.

not: birtakım filmleri ve birtakım çizgi romanları tenzih ederek yazılmıştır.
  • avengers serisinin bundan önceki filmine vasat demiştim. saolsun bu film onu da geçti.
  • muhtesem film. begenmeyen gotumu yiyebilir.
  • --- spoiler ---

spoiler
    --- spoiler ---

ya sen sümüklü,egolu bir abd askerisin. sen kim köpek yüce tanrı thor’un çekicini alıp şimşeğini kullanıyorsun. filmde tek takıldığım nokta burası biliyor musun sevgili sözlük ? tek burası. ya ulan herkesin ayrı hikayesi var zaten,ne iş birbirine karıştırıyorsun mevzuyu. ıron man’in ölümü de saçma. bütün taşlara sahip olan birinin zarar görmesi bana çok mantıksız geliyor. taşların bir koruyucu özelliği olmalı en azından sahibi için. ne biliyim izledik işte 3 saat ofiste allah affetsin,iyi mesai yedi. neyse maileri toplayıp çıkıcam ben.
  • şimdi bu filmle alakalı bir eleştirim olacak. tamam marvel evreni çok çocukça filimler yapıyo, içerisinde bir çok mantıksızlık var falan ama bu eleştirileri geçerek filmlerin hikayesi üzerinden şunu söylemek istiyorum; bu hulk denilen yavşak bu evrenin en çok sevilen ve kavgaları merak edilen karakterlerinden birisi. sen infinity war da güzelce thanostan dayak ye ona da eyvallah ama insan son filme bi rövanş koyar amk, adamın bırak thanosun karşısına çıkmasını normal uzaylı bile öldürdüğü sahnesi yok. çekmiş gözlükleri clark kent gibi ortada dolaşıyo siktiğimin ayısı. insan en azından thanos eldiven giymeye çalışırken onu durdurmaya çalıştığı bi sahne ekler. anca thor cap ve iron man çalışsın. zaten o sik kadar capa de bu kadar sorumluluk yüklemeleri, amerikan rüyasının filmlere yansıması. düşsek de kalkarız, yenilmeyiz falan teranesi. neyse yönetmen ve yazarlara ayar oldum hepsi bu yoksa hulka ne deyim, emekçi adam ne yazılırsa onu oynuyor sonuçta.

eddy gordo: imla.
  • film hakkında getirilen bir çok eleştiriye açıklama getirmeye çalıştım. bu entry'de onlardan biri;

genellikle yapılan eleştirilerden biri de karşı karşıya gelen karakterlerin birbirlerine olan üstünlüklerindeki mantıksızlıklar ile ilgili olmuş. mesela thor iw'de thanos'u öldürebilecek kadar güçlüyken nasıl oluyor da eg final savaşında dayak yiyor gibi...

şimdi bu tip evrenlerde (kitap olsun, film olsun, oyun olsun, board yada card game olsun) karakterlerin standart bir güç skalası tabiki vardır. lakin bunun yanında karakterlerin bu güç skalalarındaki farklı özelliklerine (strength, intelligent, wisdom, endurance vesaire) eklenen ceza (penalty) ve destek (boost yada buff) puanları da vardır. bu puanlar farklı sebeplerden dolayı karakterlerin güçlerine eklenir yada çıkartılır. bu eklenme yada çıkartmalar doğrudan puan eksiltme şeklinde olabileceği gibi katsayı eksiltmesi şeklinde de olabilir. mesela büyülü bir gereç (item yani silah, zırh yada ne biliyim star glass vesaire) kullanmak karakterin gücünü arttırabilir. başka bir örnek olarak alışılagelmişin dışında bir saldırı taktiği kullanmak (critical strike, critical hit vesaire) de karakterin gücünü artırmasa dahi o karakterin karşısındaki düşmana vereceği hasarın boyutlarını katlayabilir. bunun yanında karakterlerin güç skalasında yer alan yukarıda bir kaç örneğini de verdiğim bileşenlerden birinde yer alan aşırı azalma karakterin toplam gücünde normale oranla çok daha fazla bir düşüşe de (dreed gibi) sebebiyet verebilir. örneğin yüzüklerin efendisi evreninde nazgüller ile karşılaşan en güçlü karakterlerin bile kalbine sirayet eden korkudan ötürü küçük bir çocuk gibi korkaklaşmaları.

bu açıklamalardan sonra filme dönmek gerekirse;

öncelikle kaptan amerika ekibinin yani falcon, black widow ve steve'in iw'deyken tren garı sahnesi esnasında black order'ın canına okuması örnek gösterilebilir. zira üyelerin hiç birinde üstün süper güçler yok. bu sebeple giriştikleri mücadeleyi kazanmış olmaları ilk bakışta saçma gelebilir. lakin ortada bir critical strike durumu yani bir pusu söz konusudur. steve black order ekibini oyalarken falcon'un ani bir hamle ile ortama dalması ve hiç beklenmedik bir yerden black widow'un çıkması karakterlerin güçlerini arttırmamış olsada karakterleirn düşmana verdikleri hasarı katlamıştır.

bir diğer örnek thor'un iw'de baltasını thanos'a saplayabilecek kadar kudretli iken eg'nin finalinde thanos'tan dayak yemesi ve hatta neredeyse öldürülecek olması da ilk bakışta saçma gelebilir. lakin thor 5 yıl boyunca thanos'un yarattığı yıkımdan kendini sorumlu tutmuş yıkık bir halde olduğu için bir anlamda dreed ceza puanı yemiş durumdadır. bu sebeple thanos karşısında bir önceki filme nazaran etkisiz kalması bundandır.

aynı şekilde eline mjolnir'i alan kaptanın da thanos ile güç skalası bağlamında başa baş gelmesi de elinde tuttuğu item'den kaynaklanan bir boost'tur.
  • malum ortamlara ancak düşünce yeni izlediğim ve beğendiğim film. yalnız aklıma bir soru takıldı. ılk avengers filminde steve rogers yaşlanan sevgilisi ile hasta yatağında görüşüyordu acaba bu yaşlanma hikayesine atıf varmıydı orada bilen var mı ?
  • kendi fantezi dünyasının uydurma kuralları vasatında dahi zibilyon tane tutarsızlık, çelişki bulunduran film.
  • bugün ikinci kez izlerken fark ettim zaman yolculuğu konusunda '' geleceğe dönüş '' isimli efsaneye laf sokmuşlar.ulan sizin zaman yolculuğunuza sokayım sıçıp batırdınız resmen.siz geleceğe dönüş'e kurban olun be.
hesabın var mı? giriş yap