şükela:  tümü | bugün
 • her kuşu siktiniz kaldı leylek.

  ıbadete acilmasi gerekmeyen müzedir.
 • saçmalayan, duygu sömürüsü yapan heycanlı müslüman kardeşlerimize mavi marmarada ölen insanların şehitlik mertebesinden bize mi sordunuz da o gemiye bindiniz mertebesine düşmelerini hatırlatmak isterim. demem o ki heyecan yapmayın yaşanmış bir katliamı popülist söylemlerine alet eden siyasilerin arkasından gitmeyin, sağduyu nedir öğrenin biraz.
 • istanbul'u fethettikten sonra fatih sultan mehmet tarihe ve ayasofya'ya olan saygısından dolayı konstantinapolis (konstantine'in şehri) 'in adını değiştirmemiş, konstantiniye demiş. ayasofya'nın adını değiştirmemiş, ayasofya olarak bırakmış.
  ayasofya için askerlerine "burayı yıkmayın, yakmayın, hiçbir eseri talan etmeyin, zarar vermeyin, sadece ince bir sıva ile kapatın tüm mozaik ve freskleri" demiş. o zamanlar fetih simgesi gerektiği için orayı camiiye dönüştürmüş. lakin devir o devir değil arkadaşlar. artık ne osmanlı var ne başka imparatorluklar, batılılar artık eskisi gibi güçsüz değil.
  ayasofya'nın az ilersinde 10000 kişi kapasiteli sultan ahmet camii var, siz önce orayı doldurun, sonra camii ihytiyacınız kalırsa ayasofya'ya bakılır.
  tarihe saygılı olun.
 • bugün ibadete açılsa ilk 2-3 hafta full dolar sonra 2 saf bile dolmaz. camiilerin çoğu bomboş. sadece cuma namazında ve bayram namazında doluyor.

  ayrıca her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor burayı. ibadete açılırsa döviz gelirinden de oluruz.
 • bir gereklilik, evet, fakat henüz zamanı gelmedi. tahminen 2023 yılında müslümanlar için ibadete açılacaktır.
 • hala manyak manyak konuşanlar var, neymiş hiristiyanlar tahrik ediyormuş, yok efendim hep müslümanlar mi ılımlı olup alttan almalıymış. baştan söyliyim bütün dinci akımların, dayatmaların, toplumu belli başlı normlara göre düzenlemeye çalışanların, canı cehenneme.

  ama bu kadar da kör olmayın, almanya da kamyonla neol pazarına daldılar, nice de bastile günü tırla bulvarda 90 kişi öldürdüler, daha düne kadar ışid ortalıği mezbahaya çevirmişti, bunlar yakın zamanda olanlar vs vs vs.

  burda kimseyi haklı çıkarmaya çalışmıyorum kimseyi “onlarda yaptı ama” gibi sığ bir görüşe sürüklemeye de çalışmıyorum. konuyu sadece din temeline oturtmak en aptalca şey bunu söylüyorum. insanlar vahşi sadece onlara bir sebep verin din, ırk veya siyasi görüş. ayasofyada namaz kılınca eline ne geçecek ne kazanacaksın, kaç sevap point.... 1 mi ?, 5 mi ? değer mi ?
 • açın da kurtulalım, ne kafa siktiniz arkadaş. amma meraklıymışsınız ortodoks kilisesinde namaz kılmaya.
  mozaikleri perdeyle kapatır, namaz saatleri dışında açarsanız benim itiraz edecek bir şeyim olmaz, bir plebisite bakar. hem biz de namaz olmayan saatlerde ücretsiz girebiliriz böylece.

  umarım kabe'de ayin yapılan günleri hiçbirimiz görmeyiz.
 • yılda 3 milyon insanın ziyaret ettiği, ülkenin en çok para kazandıran yapısını namaz kılacaklar diye şalvarlılara emanet etmez bu hükümet. yedirirler mi lan size orayı? para basıyor orası para, gözlerinden daha iyi bakıyorlar oraya.
 • sana asrın lideri önce sultanahmet'i doldurun, ondan sonra konuşun diye yıllar öncesinden cevap vermiş. sen kim oluyorsun ki gereklilik mereklilik diye ileri geri konuşuyorsun?

  girini sil, bir müddet buralara uğrama.

  (bkz: önce sultanahmet'i doldurun)

  ekleme: bu da asırların liderinden, gazi'den gelsin;

  arkadaşlar, biz büyük hayaller peşinde koşan, yapamayacağımız şeyleri yapar gibi görünen sahtekâr insanlardan değiliz. büyük ve hayalî şeyleri yapmadan yapmış gibi görünmek yüzünden bütün dünyanın düşmanlığını, garazını, kinini bu ülkenin ve bu milletin üzerine çektik. biz panislamizm yapmadık. belki, “yapıyoruz, yapacağız” dedik. düşmanlar da “yaptırmamak için bir an önce öldürelim” dediler. panturanizm yapmadık, “yaparız, yapıyoruz” dedik, yapacağız dedik ve yine “öldürelim” dediler. bütün dava bundan ibarettir. bütün dünyaya korku ve telaş veren kavram bundan ibarettir. biz böyle yapmadığımız ve yapamadığımız kavramlar üzerinde koşarak düşmanlarımızın sayısını ve üzerimize olan baskılarını arttırmaktansa doğal sınıra, meşru sınıra dönelim. haddimizi bilelim. dolayısıyla arkadaşlar, biz yaşamak ve bağımsız olmak isteyen bir milletiz ve yalnız ve ancak bunun için hayatımızı harcarız.

  ancak yukarda söylediklerim, türk milletinin, soydaşlarına kayıtsız kalacağı anlamına gelmez. biliyoruz ki, siyasal varlığımızın dışında, başka ellerde başka siyasi topluluklarla kader ortaklığı yapmış, bizimle dil, ırk, köken birliğine sahip ve hatta tarih yakınlığı, ahlak yakınlığı görülen türk toplulukları vardır. tarihin bin bir olayının sonucu olan bu durum, türk milleti için acı bir hatıradır. fakat türk milletinin tarih ve bilim bakımından oluşumundaki soyluluğu, dayanışmayı asla bozamaz, engelleyemez. türk milleti kurtuluş savaşı’ndan beri, hatta bu savaşa atılırken bile, boyunduruk altındaki milletlerin özgürlük ve bağımsızlık davalarıyla ilgilenmeyi, o davalara yardımcı olmayı benimsemiş bir millettir. böyle olunca, kendi soydaşlarının özgürlük ve bağımsızlıklarına kayıtsız kalması düşünülebilir mi, elbette düşünülemez.
 • ya bütün camileri doldurduk da ayasofya kaldı.

  neden tahrik edelim ki yani şimdi yeni zelanda'daki olay oldu diye illa aynı ahlaksızlıkta, aynı korkaklık ve ucuzlukta bir cevap mı vermemiz lazım?

  arkadaş bizim kültürümüzde yunus emre var. dünya'da yunus gibi bir filozof daha yok. neden biraz olsun feyz almıyoruz..