• burada çok güzel bir fıkra vardı bankanın ne olduğunu anlatan.sanırım silinmiş.ben tekrar yazayım.

adamın biri bir bankaya girmiş ve bankadaki görevli kadına:
    "amına kodumun bankanızda boktan bir hesap açtırmak istiyorum" demiş. kadın bir anda böyle bir laf beklemediği için şaşırmış ve afallamış...
    - "afedersiniz anlayamadım, tekrar eder misiniz?" demiş. bunun üzerine adam:
    "amına kodumun bankanızda boktan bir hesap açtırmak istiyorum" demiş tekrar, kadın çok bozulmuş ve:
    - "aman beyfendi sözlerinize dikkat edin lütfen ve lütfen ne istediğinizi kibarca söyleyin" demiş. neyse adamda hiçbir değişme yok, aynı lafı tekrar tekrar söylemiş. en sonunda bankodaki kadın dayanamamış ve
    "ben sizi müdürümün yanına götüreyim, derdinizi ona anlatın" demiş. müdürün yanına gitmişler adam gene aynı şekilde müdüre isteğini iletmiş. müdür:
    - "beyfendi elemanım son derece haklı, bu şekilde konuşursanız korkarım size yardımcı olamayacağım, lütfen bu şekilde konuşmanızın nedenini anlatır mısınız?" demiş.
    bunun üzerine adam
    "azına sıçtımın sayısal lotosunda en büyük ikramiye bana çıktı ve bunu .mına kodumun bankanızda boktan bir hesap açtırarak değerlendirmek istiyorum"demiş...
    bu lafı duyan müdür eliyle bankodaki bayanı işaret ederek:
    - "ve bu orospu size yardımcı olmuyor ha...?

banka budur.
  • "paraya ihtiyacınız olmadığınızı kanıtladığınızda, size borç veren kurumlardır."

bob hope
  • kuruluşu soyuluşundan daha şerefli olmayan müessese.
  • paranızı faiz alayım diye yatırırsanız paranıza yatırdığınız gun değil bir sonraki gün faiz işlemeye başlar
    oysa kredi çekerseniz, çektiğiniz gün borç faizi işlemeye başlar

eğer paranızı faize koyarsanız yılı 365 gün alarak faiz miktarınızı hesaplama formülündeki paydayı büyütür böylece alacağınız faiz azalır.
    ancak kredi çekerseniz ödeyecek olduğunuz faizi hesaplarken yılı 360 gün olarak alır ve böylece payda daha küçük, ödeyeceğiniz rakam daha büyük olur.

banka denilen kurum bunları resmileştiren kurumdur.. bunların resmileşmesine izin veren kuruma ise devlet denir..
  • guzel havalarda verdigi semsiyeyi yagmur yagarken geri alan kurum
  • “halk aşksızsa sokaklar banka dükkânlarıyla doludur.”
    cahit zarifoğlu
  • paranizi verdiginiz icin sizden para alan kurum.
  • banka, bank kelimesinden yani oturulan nesneden adını alır yanlış bilmiyorsam. bench kelimesi de aynı köktendir. modern bankacılığın başladığı amsterdam, londra gibi avrupa ticaret şehirlerinde başlar hikâyesi.
    rivayete göre, bu şehirlerin merkezlerinde yer alan mesela büyük bir saat kulesinin etrafında banklar yer alırmış. bu banklarda ise çoğu yahudilerden oluşan ve vatandaşın parasını onlar adına kabul eden güvenilir kişiler otururmuş; mutemetler yani. parasının güvende olmasını isteyen tüccarlar ve esnaf her gün hasılatını bu banklarda oturan adamlara yani bankerlere verirmiş.
    hatta zamanla işler ilerleyince bu tüccarlar başka şehirlerdeki muadilleriyle alışveriş yapmaya başlayınca parayla yolculuk yapmanın riskini fark etmişler. bunun üzerine durumdan vazife çıkaran bankerler, belirli periyotlarla toplanıp kendi aralarında şifreli bir hesap sistemi oluşturmuşlar. bu sisteme göre mesela amsterdam’dan londra’ya gidecek bir adam yanında 1000 pound götürmek yerine bu parayı kendi şehrindeki bankere teslim eder. banker bunun karşılığı olarak gittiği yerdeki bankerin anlayabileceği özel şifrelerin olduğu pusula benzeri yazılı belgeyi tüccara verir. bu yazılı nota da banknot denir. bu banknotu alan tüccar gittiği yerde bu pusulayla parasını tahsil eder işini görür.
    sonra bu sistem giderek kurumsallaşır ve komplike bire hale gelerek bugünkü bankacılık hizmetlerinin temelini oluşturur.
  • ancak ihtiyaciniz olmadigini kanitlarsaniz size borc para veren kurulus.
  • holywood gibi, microsoft gibi bi$idir bu da.. herkes devamli kufreder ama bir yigit de cikip "ben artik kullanmicam" diyemez, yemez.

temel olarak buldugunu dudukleyen bir don juan'dan farki yoktur aslinda. devletin yasalarda izin verdigi her yonden herkesi opmeye cali$ir. kimseye en ba$ta kendisine gelmedigi, benzer bir talebi olmadigi halde tecavuz etmez. ama duduklendikten sonra da "hastir opmu$ler beni lan" diyen bi milyon ki$i ayaklanir... ayni i$i yapan don juan'a ise kadin-erkek herkes saygiyla bakar hurmet gosterir iken, bankanin bu dramatik hali pek elimdir.
hesabın var mı? giriş yap