şükela:  tümü | bugün
 • 10 nisan 2010 real madrid barcelona maçında ilk onbire bakıyorum da barcelona' nın ;

  victor valdes
  gerard pique
  carles puyol
  xavi hernandez
  sergio busquets
  lionel messi
  pedro rodriguez

  sonradan giren

  andreas iniesta gibi isimleri hep altyapıdan. sonra unutmadan bojan krkic var. bu adamları çıkaran bi altyapı işte. gerçi bazı isimleri daha küçük yaşlardan keşfedip, kendilerinin sistemiyle eğitip dünya futboluna da sunuyorlar. son zamanlarda her 2 senede bir 1-2 oyuncu da çıkıyor, direkt oynamasalar da bi şekilde kumaşları iyi oluyor. velhasıl gözlemcilerin araştırıp sağlam oyuncular bulmasıyla, bulduklarını da eğitmenlerin eğitmesi sonucu dünyanın önde gelen altyapılarından biri hale getiriyor.

  (bkz: afc ajax altyapısı)
 • takımlarımızın yıllar sonra barcelona modeline geçmeye çalışmasını sağlayacak oluşum.

  (bkz: ajax modeli)
 • türkcell süper lig'de şampiyon olur.
 • futbolcu fabrikasidir. francesc fabregas'i da unutmamak gerekir.
 • 11 yaş altı futbol takımlarının arsenal u11'iyle oynadığı maçı izleyince insana titreme geliyor.

  http://www.youtube.com/…you&feature=player_embedded
 • u11 takımının maçını izledikten sonra arkadaşın sorduğu "bu çocuklar süper ligde oynasa düşerler miydi?" sorusunu cevaplamadan önce uzun uzun düşündüm. işte öyle bir altyapı.

  sol açıkta kara kuru bir şey var, çok fena. 5-6 yıl sonra sol açıkta kara bir çocuk parlarsa bu videoyu tekrar izleyin.
 • (bkz: la masia)
 • içinden messi çıkan altyapı.
  ülkemizin altyapılarından, sabri, selçuk şahin gibi futbol tanrıları çıkıyor.
  sergen, bi nebze tuncay, arda, emre gibi yeteneklerde çıkmıyor değil tabi ki ama bu seferde kişilik engeline takılıyor altyapılar. ya şımarık, ya sorumsuz oyuncularımız var. futbol altyapısından önce eğitim altyapımız düzeldiği gün, selçuk'tan futbolcu, sergen'den messi yapabiliriz.
 • altyapı kültürünün babası olarak hollanda ajax'ı bilirim. ekol olarak bu işin yaratıcısı ajax'tır. barcelona'ya bu mantaliteyi getiren ise ajax'tan yetişmiş olan efsane oyuncu ve barcelona onursal başkanı johann cruyf idi. ilk başlarda la masia yani katalanca'da 'çiftlik evi' olan bu kurum, johann cruyf adlı kurtarıcıdan sonra artık çiftlik evinden çıkıp; yerini altın yumurtlayan tavuk kümesine döndermiştir. (biliyorum ertem şener gibi örnek verdim :s) düşünün ki bu altyapıdan kimler kimler yetişmiş! messi-pique-puyol-xavi-iniesta-buesquest-fabregas ...... bu adamlar çok küçük yaştan beri öyle yetiştiriliyorlar ki; takım kültüründen tutun, dini ritüellere, takım onuruna kadar herşeyi benliklerine işlettiriyorlar altyapı antrenörleri tarafından. misal, dövme yaptırmak veya formayı alelade çıkartmak kesinlikle yasak. düzenli olarak ibadetlerini yaptırırlar. ve en önemlisi ise karşısında ki adama saygı duymayı öğretirler. zaten bunlardan sonrasında iş bitiyor. iyice o kulübü ailesi olarak belliyor, para-şan vs. s.kinde olmuyor. misal messi, milyon eurolar teklif ediyorlar ama yine de barcelona'dan vazgeçmiyor. çünkü messi için en onurlu olan şey yetiştiği barcelona kültürü ile başarılar kazanmaktır ... yani anlatmak istediğim şey şu; barcelona'lı futbolcular için profesyonellik yok; sadece barcelona var.