• 90'li yillarda ilk gencligimde gerceklesen, tüm türkler olarak milliyetci hislerimizi kabartan, 2002 yilinda dunya kupasi maclarinda dahi japonlara ultra bir sempati ile bakmamizi saglayan konser. tam olarak 15 japonya ilinde verilmis olup toplamda asagi yukari milyon kisiye seslenmistir baris manco.. ayrica baris manconun hic bir yabanci sarkicinin yapmadigi derecede caponya hakim olmasi da gözlerimizi yasartmisti zamaninda..

isterdim ki bu entry'i bir "oradaydim" belgeseli tadinda yazayim cizeyim ama en fazla "televizyonun basindaydim" diyebilirim.. konserin tepe noktasi kara sevda sarkisinin soylendigi yer olmustur arkadaslar. baris abimiz birden sahneden asagiya atlamis romanya bayragi misali bayraklarla turk bayraklarini esit frekanslarda sallayan cinlilerin arasina "dona arigamatto" diyerek dalmis sarilmis opulmus turkleri turkluklerinden oturu ne mutlu kilmistir.. itiraf etmeliyim ki ben sirf o bayraklar neticesinde baris manco romanya konseri zannetmistim konseri uzun bir süre.. hatta george hagi turkiyeye geldiinde romenliginden suphe etmis "gozler hani cekik degil" edasi ile septik davranmistim..

internetlerin ilerlemesi ile bilgiye ulasmak ultra kolay oldugundan kucuk bir arastirma ile konserin gercek yüzü ortaya cikti a dostlar.. simdi bu konser aslinda sooka gakkai adli bir budist fraksiyonun halkla iliskiler atagi olarak duzenlenmis, baris mancodan sonra bir italyan, bir ingiliz ve bir almana da konser verdiltilmis (fikra misali oldu gerci bu bir ingiliz bir alman bir italyan japonyaya konser vermeye giderler....) bu sooka gakkai orgutu meshur fitbolcu roberto baggio nun da muridi oldugu zenginden zengin bir orgutken, yonetim adina yaptigi darbe planlarindan oturu japon hukumeti olarak kapatilmis, milyon dolara yaptiklari kiliseleri yikilmis, bir daha bitki yetismesin die ustune tuz dokulmus ve isenmis bir tarikat.. japon hukumetini öyle kizdirmis yani..

neyse lafimiza geri donersek baris manco bu budist fraksion tarafindan oraya cagirilmis ve salonu dolduran 20 bin kisinin hepsi de orta yasi gecmis amcalar teyzeler olup o tarikatin muritleri olmuslardir.. o bayrak da sooka gakkai nin bayragi imis a dostlar.. yoksa capon dediin beyaz üstüne kirmizi noktali insanlardir degil mi? yani sonuc olarak hadise biraz al gülüm ver gülüm tadinda.. türk popu japonyada o kadar da güclü, o kadar da taninmis degilmis arkadaslar.. üzüldüm tabi bu gercegi ogrendigimde her neyse..

http://www.sgi.org/…hives/quarterly/9506/arts7.html internet sitesi dediklerimi dogrulayacaktir.. bir ugur dundar tadinda herseyimiz belgelidir efendim..

http://www.youtube.com/…ibsdkkcc&search=baris manco bu da kara sevda sarkisinin videosu..
  • +haaa haaa haapşuuu
    -odaycimi
    -arigato
    -horikaşimaşde
  • ne yazik ki sanilanin aksine bu konserlere gidenler baris manco hayrani degildirler; hatta baris manco'yu yakindan uzaktan tanimazlar.
    soko gakkai denilen bir cesit modern dinin davetlisi olarak japonya'ya gitmis ve bu dine inanlar icin konserler vermistir. bunu da kendisine verilen uluslararasi kultur ve baris odulunu vermek icin secilen mekanin soka gakkai universitesi olmasindan anlayabiliriz.
    japonya'ya ilk geldigimde kimsenin kendisini tanimamasina sok olmustum, ama ne yazik ki olayin asli budur.

edit: japonların barış manço aşkı konusunda sevgili sempai'm akira da bu konudan bahsetmis.
  • videodan da gorulecegi uzere bizdeki gulen hareketine benzeyen soka gakkai adli "yeni din" orgutunun davetlisi olarak gittigi konserdir.

kurucusu daisaku ikeda ve bu "yeni" dinin bayraklari da videoda gozukmektedir.

kenarda dursun:
    soka gakkai ve hizmet hareketi hakkinda bir yazi. (ingilizce)

edit: cakma din, yeni din olarak degistirildi. cunku cakma olmayan din mi var? diye cok mantikli bir soru geldi.
  • bu konserlerden insanlarin kara sevda esliginde cilgin attiklari ve konser albumune konu olanindaki arka kadin vokaller muazzamdir. nane limon kabugu sirasindaki vokalleriyle "kalabaligin icinden billur sesli birkac japon hatun almislar koymuslar sanki" ambiyansi olustururlar. hele o odaiji ni diyi$leriyle apayri bir hava katmislardir sarkiya.
  • japonya'da türk bayraklarının en çok sallandığı yerler olmuştur zannımca.
  • türk halkının aklında yer eden nadir konserler serisidir. başka kaç sanatçının konserleri bu denli ülke hafızasında? üstelik konserler japonya'da. böyle gurbetçi vatandaşların sık bulunduğu ülkelerden değil. kim ne derse desin o japonlar oraya isteyerek gelmemiş olsun, barış manço hayranı olmamışlar olsun her daim efsane olarak hatırlanacaktır bu olay.
  • japonya'daki koordinatörlüğünü 25 yıldır en yakın arkadaşlarımdan birinin yaptığı konserler serisidir.
  • (bkz: #101915640)
  • videodaki japon amca daisaku ıkeda'dır. japonya'da tepki görmüş soka gakkai diye bir japon budist tarikatinin lideridir. tarikat kökleri 13. yüzyıla giden nichiren budizminden türemedir, bir nevi onun modernleştirilmiş halidir. sallanan bayraklar bu tarikata ait. aynı renk ve stil ayrıca bir alman biraderlik (bruderschaft) örgütünde de kullanılıyordu ama isimleri şimdi aklıma gelmedi. barış manço'yu çok severim lakin ıkeda'nın bu örgütüne çok naif yaklaştığı kanısındayım.
hesabın var mı? giriş yap