şükela:  tümü | bugün
  • hastanelerin en yetkili doktoruna verilen ad.
  • ing. medical director
  • (bkz: başhemşire)
  • başhekimlik görevi eğer küçük bir ilçenin devlet [veya eskinin ssk] hastanesinde gerçekleşmişse, bu başhekimin o ilçeye bir süre sonra belediye başkanı olması farz değilse bile vaciptir. türkiye yerel yönetim sektöründe çok yaygın bir geçiştir.
  • kendini kral zanneden bir adet insan zırvası.

hekimliğin geldiği en dip nokta.

ayakların baş olduğu bir makam daha.

önemsiz işler müdürü.

problemli hayatını “değerli çalışma arkadaşları”na yansıtmakta beis görmeyen fakat o “değerli çalışma arkadaşları”nın herhangi bir problemi olamazmış gibi davranan sözde hümanist özde faşist bir karakter.
  • sözde yanına aldığı bir kaç yardakçısı ile klinikleri dolaşıp, kliniklerin eksiklikleriyle ilgileneceğine, sorunlara çare olacağına, doktorların yaşadığı zorlukları dinleyip bunları düzeltmeye çalışacağına asistan doktoruna sataşmayı seçen tepeden inmeci zihniyete sahip andavallara verilen ünvandır başhekim. yobaz zihinlerin yobaz maşası olur ancak bunlardan başkada bir boka yaramazlar.
  • ne iş yaptığı hakkında hiçbir fikrim yok.
    malum sermayeden daha fazla döner ve ayran almak için uydurulmuş bir makam gibi.

bir defasında bir "klinik şefi"nin bir hasta hakkındaki kararının değişmesi için huzuruna çıkmıştım.
    beni "başhekim yardımcısı"na gönderdi. o ise "kliniklerin kararlarına karışamayız" dedi.

yav.. telefon önünde. klinik şefine bir telefon et.. sorun çözülür.
    altı üstü "üç gün sonra taburcu edin" dedik..ama vebalı gibi kaçıyorlar.