• başka türlü bir şey
    benim istediğim
    ne ağaca benzer
    ne de buluta

burası gibi değil
    gideceğim memleket
    denizi ayrı deniz
    havası ayrı hava

nerde gördüklerim
    nerde o beklediğim
    rengi başka
    tadı başka.
  • sozlerinin tumu:
    baska turlu bir sey benim istedigim
    ne agaca benzer ne de buluta
    burasi gibi degil gidecegim memleket
    denizi ayri deniz havasi ayri hava

nerde gorduklerim nerde o bekledigim
    rengi baska tadi baska
    bir baska yolculuk dalindan dusmek yere
    yasadigindan uzun
    bir tatli yolculuk dalindan inmek yere
    agacin yuksekligince dalin yuksekligince
    ruzgarda
    ve bir yeni omur vardigin cimen yesilligince...

baska turlu bir sey benim istedigim
    ne agaca benzer ne de buluta
    burasi gibi degil gidecegim memleket
    denizi ayri deniz havasi ayri hava

nerde gorduklerim nerde o bekledigim
    rengi baska tadi baska...
  • üniversite yıllarında, başımda kavak yelleriyle, sözlerini çok farklı algılarla dinlerdim ben bu şarkının. o zamanlar “burası gibi değil gideceğim memleket, denizi ayrı deniz, havası ayrı hava” sözlerini hep bir kaçmak, uzaklaşmak, yeni ülkelere, yeni insanlara yelken açmak hissiyatıyla dinler -belki çoğumuzun bir zaman aklından geçirdiği gibi- başka memleketlere özlemi anlattığını düşünürdüm mükemmel müziğiyle harmanlanmış sözlerinin.

üniversiteden sonra ise -sanırım içimdeki hep bu gitme isteğinden olacak- hayatımın büyük kısmını ülkemin dışında çalışarak geçirdim. hala da gurbetteyim. şimdi bu şarkıyı dinlediğimde bana hissettirdikleri ise bambaşka.

fark ettim ki sözlerdeki “memleket” aslında hep türkiye’yi anlatmakta imiş. aslında gurbetteki bir adamın memleketine olan sevdasıymış bu sözler. aksi halde gideceğiniz yer nasıl “memleket” olarak tanımlanabilir ki? gidebilirsiniz, başka yerde yaşayabilir, başka yerde doyabilirsiniz ama memleketiniz bir tanedir ve orasıdır, türkiye’dir.

bu şarkıyı gurbette dinlemek, türkiye’de dinlemekten çok farklıdır. ben bugün bunu gördüm. insanlar nasıl iyi şair olur onu da bir kere daha anladım. can baba’ya sevgilerle…
  • öyle böyle bir şarkı değildir. hakkı verilerek dinlenmelidir. sözleri kadar güzel bir müziği vardır yeni türküyü tebrik etmek gerekir.
    uyandırdığı duygular için
    (bkz: yenilenmek)
  • asla gelmeyecek, asla olmayacak, görülemeyecek, ulaşılamayacak, yaşanamayacak her türlü şeye verilen isim. o da değil, bu da değil başka türlü bir şey derken, çemberin neresindeyim diye düşünürken tükenmek. yine de yalan değil, başka türlü bir şey benim de istediğim.
  • gecenin bir vakti ic sikintisi sebebiyle soylenecek en guzel sarkilardan biri.
  • bir deli özlem şarkısıdır bu.yürekte ayyuka çıkmış bir özlem.hayatın her dem aynı oldugunu hisseden insanın söyleyebileceği en yalın sözdür: başka türlü bir şey benim istediğim...genelde tarif edilemez,ne ağaca benzer ne de buluta...ama bulunduğun yerden daha farklı bir yer hayal edersin henüz görmediğin,denizi ayrı deniz, havası ayrı hava olan...sonra o müthiş solo girer, gözden bir damla yaş düşer. umutsuzlukla umut arasında ince bir ipin üstündesindir o an.sonra çevrendeki insanları düşünürsün ve onlar da olmasalar benim gayrı kimim var*diyerek yaşamaya devam edersin gülümseyerek.
  • patron kod adlı bir öküz için gülünç bir maaşa haftada altı gün, günde on saat çalıştığım, maaşın yüklü bir kısmını da kira, fatura, aidat gibi temel ihtiyaçlara harcadığım gerçeğiyle yüzleştiğimden beri kafamda sürekli çalan şarkı. eskiden akşamları bisikletle sahile inmek ya da cumartesi akşamı deli gibi sarhoş olmak bu şarkının sesini bastırabiliyordu, ama bu günlerde farkettim ki artık yetmiyor. akşamları dönüşümü bekleyen köpeğimi düşünmek bile fayda etmiyor artık.

"
    -gidelim buralardan lala
    -gidelim padişahım... "
  • hayattan ne istediğini tam olarak bilmeyen, ancak neyi istemediğinin farkında olan insanlara yalnız olmadıklarını hatırlatan şarkı. teselli gibi.
  • görmek isteyip görülemeyen onca yer, yapmak isteyip yapılamayan onca şeyin hayaliyle yaşanmış, ama bunlara rağmen tek bir yere takılıp kalınmış, boşa geçip gitmiş bir hayatı, elin kolun bağlı olmasını hissettiriyor bana bu şarkı. sonra öfkeleniyorum. sonra takılıp kalmaya devam ediyorum durduğum yerde. her yeni günün doğumuna ve batımına, hep aynı koordinattan şahit olmaya devam.. başka türlü bir şey oysa benim istediğim, denizi ayrı deniz, havası ayrı hava işte...
hesabın var mı? giriş yap