• hala "şu sebepten hayır çıkabilir", "böyle böyle olduğu için hayır çıkacaktır", ekonomi, kriz falan filan diyen naif arkadaşlara gülüyorum. sanırım damardan diazem vurulduğunuzdan farkına varamadınız kaderinizin, yaşam standartlarınızın, özgürlüklerinizin nasıl bir kitlenin avucuna bırakıldığından. bir arkadaş çok güzel demiş, "muhtarlık gelecek dese muhtarlık gelir."
    uzun "kral olacağım" derse krallık, "roma imparatoru olacağım" derse roma imparatorluğu gelir.
    çünkü kulla demokrasi olmaz, demokrasi bireyle olur. arap kültürüyle enfekte olmuş kocaman bir kitleyle muasır medeniyetlere değil anca babaya varırsın. yurtdışına çıktığında hayran kaldığın her şey kullukla bireyliğin farkının eseri be canım. ekonomi kötüye gittiği için hayır çıkacakmış, gören de götünde don olmayan adam "vay ben de kiramı zor ödüyorum, etsiz nohuta talim ediyorum" demeden evliliğinin ilk 5 yılında ecrin sümeyye, recep taha ve emine buğlem'i dünyaya fütursuzca fırlatmamış zanneder. ekonomi filan çok şeyindeydi gerçekten adamların.
    bir gün bu ülkede şort giyen kadını tekmelemek ödüllendirilen bir vatandaşlık görevi olacak, vizesini almak için paranla rezil olduğun milletler mars'a giderken biz var olmayan bir dünyaya gitmenin hayaliyle ömür, ülke ve herkesin hayatını çürütenlerin kulaçlarıyla gittikçe dibe batacağız, karanlığa gömüleceğiz. adam hala ekonomi diyor, geç bunları da referandum gecesi yaşanacak tarih öncesi anırtılardan korunmak için kulak tıkacı sipariş et şimdiden.
    uzun lakabının sadece boyla alakalı olduğunu zannetmeye devam etmeniz, kadınından erkeğine kullarının hepsinin bilinçaltından fırlayıvermiş fallik alt metnini anlayamamış olmanız beni üzüyor, keşke freud bugünleri göreydi.

edit: kendime şaşırıyorum ama bazen ben bile hayır çıkacağını düşünüyorum, neyse, enseyi karartmayalım gençler.
  • böyle bir referandum olursa hayır çıkma olasılığı sıfırdır. optimistliğin dibine vursak bile, en az %45 evet oyu çıkacaktır, her türlü* imkan kullanılarak bu oran %50 üstüne çekilir.

yeri gelmişken tekrar edelim; teşekkürler bahçeli!
  • “demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. ancak toplumun kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye, tek bir kişinin mutlak, sınırsız biçimde iktidarı elinde tuttuğu bir siyasal sisteme evrilir. halk övülmeyi sever. onun için güzel sözlü halkavcıları (demagoglar) yetersiz de olsalar başa geçebilirler. oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği de sanılır.
    demokrasi bir eğitim işidir. eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse, oligarşi, az sayıda kişinin iktidarı elinde bulundurduğu düzen oluşur. sürdürülürse halkavcıları, demagoglar türer. halkavcılarından (demogoglardan) da diktatörler çıkar.”

platon (eflatun) m.ö. 427- 347
  • yeterince söylenmediyse tekrar:

sevgiler devlet bahçeli, sevgiler(!)
  • meclisi geçtim, khklarla bile ülkenin sorunlarını çözemeyen adamın, türkiye'ye yeni dayatması. maddi külfet de cabası.

seni başkan yaptırmamak lazım...
  • akplilere çomar gibi laflar edip, ortalıkta gezinen ve oy kullanmayacaklarını söyleyenler! mal mısınız? neyi boykot ediyorsun? akp tayfası da "bak gördün mü, muhittin topalak referandumu boykot etti, vah vah!!" diye üzülecekler mi yani? bunu düşünmek bile gerizekalılıktır.

adamlar suriyelisine, ölüsüne, dirisine oy kullandırırken, sen gitme sandığa. çok güzel düşünmüşsün.
  • yapılmasını istediğim referandum. hayır çıktığında bu konu kapanır diye umuyorum. ülkenin gerçek sorunlarına dönebiliriz.
  • condoleezza rice'in yamulmuyorsam 2003'te kaleme aldigi makalesinde bahsettigi "ortadoguda 22 ulkenin rejimi ve sinirlari degisecek" ifadesinin izdusumu olan vaka. bakalim kahramanimiz ash, gelecek bolumde roket takiminin elinden kurtulabilecek mi? ufaktan ufaktan yarraklara geliyoruz gibi bir his hep vardi icimde, simdi palas pandiras kosuyoruz oraya. cogacayib.
  • mhp seçmeninin desteğiyle, %60 üstü bir oranla evet çıkacak referandum olur.
  • yapıldığını varsayalım. hatta, referandum sonucu hayır çıksın.

siz sanıyor musunuz ki, "ha tamam o zaman, milli irade falan filan" diicek??
    bir daha lafını bile açmıcak mı sanıyorsunuz?

seçim şaibeli olacak, hükümete darbe girişimi olacak, cehape suçlu olacak, lobiler ortaya çıakcak, paralel yapının darbesi denilecek.
    yer yerinden oynayacak yer yerinden..

ve bu adam, illa ki başkan olana kadar bu iş devam edecek.
    yargı elinde, asker elinde, medya elinde, yasama da elinde...

şimdilik güzellikle istiyor.
hesabın var mı? giriş yap