hesabın var mı? giriş yap

 • önce lümpenlik ardından sınıf bilincinin dini aidiyete tahvili

  batıda da sanayi devriminin başlamasının ardından kırsaldan kentlere akın başlar. seri üretimle beraber, zanaatkarlar işçiye dönüşmüş ve gelirleri düşmüştür. şehirlerde, barınma problemi olan, fakir yığınlar birikmeye başlamıştır. artık şehirlerde yeni bir sınıf vardır: işçi sınıfı.

  ingiltere'de işçi mahallesi

  ingiltere'deki işçiler çok önemli bir talep ile gelirler: çalışma saatlerinin sekiz saat ile sınırlanması.

  sekiz saat çalış. sekiz saat dinlen. sekiz saat eğlen

  bu, 1. sosyalist enternasyonalin de en önemli talebi olur. firavunun kölelerinden beri en önemli işçi hakkı, boş zamandır. nitekim musa, insanlara şabat gününü müjdelemiştir.

  19. yy kapanıp, 20. yy başlar iken, işçiler, çalışma sürelerinin sekiz saat ile sınırlanması için eylemler yapıyordu.

  8 saat yürüyüşü

  20. yüzyılın başında işçilerin boş zamanı, ideolojilerin kendilerini tanımladığı bir alan haline geldi.

  misal nazi almanyası'nda, kraft durch freude (neşeden gelen güç) isimli bir devlet kurumu kurulur. bu kurum, işçiler için tenis kursları düzenlemekte, işyerlerinde işcilere dans ve tiyatro dersleri vermektedir. tahmin edersiniz ki bunların hepsi aslında birer küçük burjuva alışkanlığıdır. ve aslında fakir ve eğitimsiz yığınları, kültürel olarak orta sınıflaştırma çabasıdır.

  dans dersi

  sscb'nin en ünlü, bas bariton vokali leonid kharitonov, aslında kaynak ustasıdır. işçi korolarından yükselmiş, işçi korosu yetersiz kaldığında ise moskova konservatuarına yönlendirilmiştir.

  leonid kharionov

  amerika'da ise hollywood iş başındadır. benim ilk aklıma gelen film, piknik. bu filmin yarım saatinde kadrajda bir piknik sepeti vardır ve izleyicilere piknik sepetinin nasıl hazırlanacağı öğretilir. yine ikinci dünya savaşı sonrasındaki amerikan mecmualarına bakarsanız, "tekne almanın püf noktaları" gibi konular görürsünüz. bilal'e anlatılır gibi, sandal alırken nelere bakmalı, sandalla denize açılırken nelere dikkat etmeli, denize açılmadan önce ne gibi hazırlıklar yapılmalı gibi bilgiler yer alır.

  piknik

  ortadoğu'da ise aslında daha ilginç bir deneyim vardır. israil ve kollektif tarım köyleri olan kibbutzlar.

  kibbutz

  bu politik aygıtların tümü, aslında o fakir yığınları kültürel olarak orta sınıflaştırma görevini yerine getirmiştir. nitekim, türkiye'de de nazilli dokuma fabrikasının sinema salonu gibi devlet işletmelerinin sosyal tesislerini veya köy enstitülerini bu çerçevede görmek lazım.

  ancak türkiye'nin "ırgata mandolin ne gerek" diyerek geri adım atması var.

  20. yüzylılın ikinci yarısından sonra, köyden kente başlayan göç, lümpen yığınların oluşmasına neden olmuştur. atölyemde çalışan tornacı. delikanlı erzurum'un köyünden gelmiş. sanayi de zaten kadın çalışmıyor. zaten delikanlının mesai saatleri çok uzun. bağlama kursu gibi bir kültürel ihtiyacı da yok. hobiyi geçtim çok daha temel bir soru var: bu delikanlı karşı cins ile nerede tanışacak? becerebildiği tek şey pazar günü kartal sahiline gidip, sahilde yürüyen kızlara " senin amını bızırını yerim" diye laf atmak.

  bunlar önemli farklardır. bir tarafta nazilli dokuma fabrikasında karısını koluna takıp sinemaya giden işçi var. bugün izmir'deki fönlü saçlı cehapeli teyzeler, işte o dokuma fabrikasında karısını koluna takıp sinemaya giden işçilerin kızları.

  diğer tarafta ise kocaeli sakarya düzce şeytan üçgeni var. burası da sanayi bölgesi ama çıkardığı profil, sedat peker ve yeğenleri.

  ***
  sınıf bilinci geliştirmeyen adamlar, müslüman oldukları için ezildiklerini savunur olmuşlardı. geldiğimiz noktada ise alamadığınız her sulu boya, her kamp malzemesi, minik berra'nın göz kamaştırıcı mevlidi şerifine gitmektedir.

  ama ırgatlık o kadar içimize işlemiş ki, yüzyılın başına baktığımızda, gördüğümüz plaj fotoğraflarındakileri istanbul'un kalburüstü takımı olduğunu düşünüyoruz. gerçekten diğer insanların denize girmesini engelleyen şey, maddi olanaksızlıklar mı yoksa kültürel fark mı? ben bundan o kadar çok emin değilim.

  plaj

  --- ırgatın mandolin çalması ---

  bir işçinin, yaptığı işe kendinden bir şey katabilmesi için aynı zamanda kendisini de yeniden üretebiliyor olması lazım.

  alman sanayisi dendiği zaman aklınıza sadece otomotiv geliyorsa yanılıyorsunuz. bunun içinde üretimi gerçekleştirebilmek için kullanılan alet ve edevatlar da yer almakta. würth veya pferd gibi firmaların katologlarını açtığınızda ıncığın cıncığını yapan parça görüyorsunuz. bunlar masaüstünde tasarlanmıyorlar. bu alet ve edevatlar, üretimi yapan, bizzat bu aletleri kullanan ustaların geri bildirimleri ile şekilleniyor.

  dolap beygirine çevirdiğiniz adamdan, ne işe kendisinden bir şey katmasını ne de size geri bildirimde bulunmasını bekleyemezsiniz.

  edit: badim frombillericay türkiye'deki halk evlerini atladığımı hatırlattı. haklı.

 • benzeri basima geldigi icin hem uzuldugum hem de "ulan insan parasiz gider mi hadi kartin kaybolsa" diye yazara kizdigim olay. malezya'da calisiyorum, turk kredi kartlarina guvendim tayland'a gittim yalniz basima abimle bulusacagim hesapta o da istanbul'dan gelecek. kartlara guvendigim icin nakiti bol bol harciyorum. derken para biter gibi oldu dedim malezya hesabindan para cekeyim, bir taktim banka kartimi, atm hata veriyor, turk kredi kartlari, debit kartlari deniyorum onlar da hata veriyor. dedim siki tuttuk, gurbet ellerde berdus olacam ac kalacam, daga cikayim terorist mi olayim, yol kesip gasp mi edeyim, cocuk kacirip fidye mi isteyim yoksa sezonluk mango tarlalarinda mi calisayim hesabi yaparken, "abi karttan parayi cek ne kadar komisyom alirsan al yeter ki para ver" teklifini yaptim doviz burolarina lakin yavsaklar yanasmiyor yanasanlarda da calismiyor. akabinde malezya bankasini aradim megersem adamlar yurt disina acmiyormus, acarsa da belli sureligine aciyormus. dedim abi bi yardim et geberiyorum, adamlar acti sonra soktum karti para seslerini duydum yok boyle rahatlama bol bol cektim. diyecegim o ki, yalniz basiniza seyahat ediyorsan mutlaka paran olacak cepte, ister coraba sok ister gotune sok ama para olacak arkadas . cash on the table.

 • 10 gün önce ülke başkentinde ana muhalefet lideri diri diri yakılmak istenen ülkede yaşayan orta dogulularin komiklik yaptığı başlık.
  7 haziran - 1 kasım ülke tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yasamamis gibisiniz.
  3 yıl önce kendi elleriyle besledikleri cemaatçi grup tarafından darbe girişimine maruz kalmamış gibi şakalar yapabiliyosunuz.
  seçim sonuçlarını kabul etmeyen bir diktatörün ülkesinde yasamiyormuscasina baskalarinin az gelişmisligiyle alay ediyosunuz.
  sizin bu ağlanacak halinize gülen şımarıkliginizla kim alay etsin acaba?

 • benim için tek şartı vardır:

  acelesi olmamak.

  hiçbir şart altında, hiçbir gün, hiçbir zaman acele etmek zorunda olmamaktır. (doğal afet vs gibi kaçış durumları hariç)

  acele kadar insanı fakir gösteren hiçbir şey yoktur.

 • bunu anlamak için sokağa çıkmak, sahile inmek falan yeterliydi oysa!

  şok olmuş gibi tavırlara girmeye gerek yok kardeş. senin dükkan tabelaların arapça olurken birer birer,
  gençlerin bir mülteci tarafından öldürülürken,
  genç kızların, kadınların yine bunlar tarafından gizli gizli fotoğrafları, vidyoları çekilirken anlamalıydın gidişatı.

  dipçe-i istila: arkadaşlar, yukarıdaki açıklama doğrudur değildir. olay bu değil. avrupa birliği, " siz avrupa'da değilsiniz " dese ne, demese ne!
  mevzu başka. mevzu, ülkemizde yaşanan şu olaylardan biri bir avrupa ülkesinde yaşansa halkın tepkisi ne olurdu?
  mevzu, benim geçtiğimiz aylarda istanbul'da adres soracakken beşinci denememde bir türk'e denk gelebilmem.
  mevzu, bazı semtlerde sokak boyunca sadece arapça tabelalar olması!

  uzar gider bu liste. sen önce vatanına sahip çık; sonra bana çemkirirsin " hepsi mültecilerin suçu mu? " diye.
  senin ülkende zaten sürüsüne manyak varken bir de ithalatına girdin bu işin!

 • geçenlerde bir akşam telefonum çalıyor. arayan defne'nin anaokulundan sınıf arkadaşı engin'in annesi. numaramı acil bir durum nedeniyle okuldan almış:

  - merhaba barış bey, ben defne'nin sınıf arkadaşı engin'in annesi...
  - merhaba engin'in annesi hanım...
  - defne oğluma üst katımızda oturduğunuzu söylemiş...
  - öyle mi??? (alakasız semtlerdeyiz)
  - bizimkini burada oturmadığınıza inandıramadım, defne'yi bulmak için bütün yukarı katları dolaştı. bulamayınca krize girdi, bir saattir kendini yerden yere atıp ağlıyor. defne'yle konuşturup ikna etmesini sağlayabilir misiniz?
  - şu anda evde değilim, numarayı vereyim, evden ararsanız konuşabilirler...

  ardından eve dönüyorum, olup biteni defne'ye soruyorum:

  - arkadaşınla konuştun mu tatlım?
  - konuştum baba.
  - eee anlatsana neler oldu?
  - olan bir şey yok baba. engin tamamen uydurmuş bence.
  - ama çocukcağız seni araya araya perişan olmuş, insan kendi uydursa böyle olmaz ki.
  - yok yok, uydurmuştur.
  - bari iyisi mi okula gittiğinde engin'le konuşayım da üzülmesin.
  - olmaz baba! konuşma!
  - neden?
  - belki deeee... uydurmamıştır!
  - yaaaa?
  - belki deeee... birisi ona şaka yapmıştır.
  - demek şaka?
  - ama baba, engin şakadan anlamıyorsa şaka yapanın suçu ne?
  - ama yazık değil mi, çocuk her yerde seni aramış, çok üzülmüş.
  - erkekler de hep böyle baba ben napayım?
  - sen başkalarına da mı yaptın bu şakayı?
  (o pis sırıtışı imkanı yok tarif edemem)

  araştırıldı ve öğrenildi ki bizimkinin hayranı çokmuş. dahası, küçükhanım hayranlarından bıkmış da dalgasını geçmeye başlamış. yaş daha dört!
  yalnız ne yalan söyleyeyim, kız babası olarak kızımın erkekleri parmağının ucunda oynatmasından haince bir zevk almadım değil.

 • yukarıda bir arkadaşın yaptığı gibi mhp genel merkezini aradım; aşağıdaki konuşma geçti:

  yetkili birini istedim; genel merkezde parti il yöneticisi oldugunu söyledikleri bir adama bagladılar; tam 10 dakika konustum; karşımdaki dinledi:

  dedim ki ben verdiğim oyun hesabını soruyorum; çıkıp bir milletvekili, grup başkanvekili demez mi; sizin anayasa oylamasında tutumunuz ne olacak; allah aşkına; biri söylemez mi; bu oktay vural'lar nerede, millet oyunu size akp'ye peşkeş çekin diye mi verdi; devlet'in başına devlet geçsin diye oy istediniz verdik, şimdi saray'a vezir olmak için seçmeninizi sattınız; hani oy şerefti, namustu; hani imralı'yla akp anlasmıstı; hani bu ülkeyi yıkma rejimiydi; bir allah'ın milletvekili çıkmaz mı; konusmaz mı; siz bunun için seçildiniz oraya; hiç mi sorumlu hissetmiyorsunuz; bana cevap vermek zorundasınız dedim.

  beyefendi anlıyorum; ama bu yasa oylamasında her milletvekili kendinden mesul; bizim genel bir görüş bildirmemiz doğru olmaz; sayın bahçeli kendi kararlarını bildirdiler zaten takip ettiyseniz dedi.

  dedim ki her salı grup toplantılarında partinin fikri, politikası belli ediliyor da; her oylama öncesi ortak karar alınıp eller ona göre inip kalkıyor da; bu milletin kaderini belirleyecek 90 yıllık meclis tarihinin en önemli oylaması yapılırken mi ortak karar vermiyorsunuz; böyle bir rezillik olur mu; neden o zaman bizden oy istediniz; madem herkes kendi kararını veriyor; bağımsız girseydiniz seçimlere dedim.

  hiç bir cevap vermedi. görüşmelerimiz kayıt altında efendim; bu dediklerinizi ve düşüncelerinizi parti merkezimizde gerekli mercilere bildireceğiz dedi.

  ben de üstüne; bildirin, direk açın bahçeli'ye dinletin; unutmasın tarih hepsini not edecek; öldükten sonra herkesin bir ismi kalır geriye; o nasıl bir isim bırakacağının muhakemesini kendisi yapsın dedim kapattım.

  ne olursa olsun; bu ihanete millete rağmen evet diyenleri, ömrümce affetmeyeceğim; unutmayacağım; benden sonra gelecek olan gençlere, çocuklarıma, torunlarıma isim isim ezberleteceğim ki onlar da gaflet, hıyanet ve delaleti unutmasınlar ve bilsinler kimin bu ülkenin ipini çektiğini.

 • baba çalışıyor, anne tv'ye dalmış, defne ültimatom veriyor.

  - sevgim azalıyor!

  - nassssıl yani?

  - beni bugün yeterince öpmediniz. öpmeyince sevgi bitiyor.

  - oooo hemen öpelim o zaman (yumuluyoruz)

  - öpücük benim benzinim! şimdi doldum.

 • iki dk espri kasmayin amk ya belki insanlar oldu ne sikim adamlarsiniz. komik de degil sirf bisey yazmak icin yazip da cop etmeyin basliklari ben ve benim gibi bilgi almaya calisan insanlar bu salak entrylerden bilgi degeri tasiyan entryleri bulmakta zorlaniyoruz.

 • başlık: iran kedisi aldım yardımmmm beyleerrrrr

  1-eve şeriat geldi amk kimse evde açık gezemiyo. misafir falanda hoşlanmıyo hiç. sürekli amerika aleyinde sloganlar atıyo :(

  2-bende van kedisi aldım düşün halimizi gecenin 4 de zılgıtla uyanıyorum

  3-bursa kedisi aldım her yerde miyavlıyor amk