• kendi gezegeninde olsa mahalle muhtarı bile olamayacak adam, dünyada süper kahraman oldu ya hiç bir şey demiyorum anasını satayım. superman dediğiniz elemanı gönderin bakalım kendi gezegenine, adam yerine koyan oluyor mu?

oysa batman'imiz tamamen korkularıyla yüzleşerek, maddi ve manevi tüm gücünü kullanarak bugünlere geldi.

batman süper kahraman değil, dünyalı, içimizden birisi, halk adamı.
  • red sonda en güzeli işlenmiştir. en beğendiğim karşılaşmalarıdır, anarşist batman totaliter süpermen'i güneş ışığı yerine kriptonun kırmızı güneşinin benzeri aydınlatma ile bayağı bir dayak manyağı yapmıştır ama sonunda kaybetmiştir. ama sonuçta bir batman ölüp binlerce bağımsız batman peydahlanmıştır, süpermen'e karşı direnişi yürütmüşlerdir vs vs.

ama sorun şudur ki, bu iki karakter çizgi roman dünyasında sömürünün ve baskının temsilidir.

süpermen, güçleri ve üstünlüğü ile totalitarizm, faşizm ve ırkçılığı simgelemekte, yumuşak kalple iyilik timsali ama üstün, tam bir platonik "aydınlanmış tiran"dır. insanlar sorunlarını çözmek yerine süpermen'i arar olmuşlardır. tabi braniac gelip new york'u kavanoza hapsettiğinde insanların pek yapabileceği bir şey yok, ancak dış uzaydan gelen uzaylı istilasının bir kısmının müsebbibinin ve lex luthor'un nefretinin süpermen olduğunu unutmamak gerek.

bruce wayne ise şirket sahibi olarak kapitalist sömürünün devam etmesine izin verirken, gotham sokaklarını sözümona küçük suçlardan korumaktadır. tabi ki daha çok süper zeki akıl hastalarına karşı savaşmakla beraber, oturup da düşünmemiştir bu insanları bu duruma sürükleyen şartlar nedir bunlar nasıl çözülür. bir kez de insanları sokaklara ve suça sürükleyen etmenlere bakmazsızın, şirketlerin ve yerel yönetimin neden olduğu trajedileri gözardı ederek, yasaları dinlemeden sokakta adam pataklamak üzerine kurulu bir aksiyon planı vardır. kısacası bir yandan yönetimin tepesinde bir insan olarak, kapitalizmin yapısal sorunlarını çözümeden, sokakta adam pataklayarak insanlara yalancı bir güven duygusu aşılamakta, devletin büyük suçluları koruma politikasına alet olmaktadır.

kısacası; superman vs batman; ırkçı faşizm vs kapitalist sömürüdür. soru hangisi döver ise, ikisi de halkı döver.
  • ben affleckin koca kafası o batman maskesine nasıl sığacak diye düşündüğün filmdir.
  • batman'i ben affleck'in canlandıracağı film. sanıyorum warner bros, christian bale'la yarattığı dark batman havasını daha bi komediye çekmeye çalışıyor. val kilmer'lı george clooney'li batman'ler tarzı bir şey yapacaklar heralde. zira bu saçma seçimin başka bir mantıklı açıklaması olamaz diye düşünüyorum. ben affleck ne anasını satiim! daredevil rezaletini unutmadık!!!
  • insanların batman'e olan sempatisini yok etmek adına ben affleck'in batman seçildiği filmdir. bu sayede superman batman'in ağzına vurdukça bizim de içimizin yağları eriyecek. siz de kalkmış bu işlerden anlıyor gibi ben affleck'e saydırıyorsunuz. hımf.
  • film hakkında size içeriden bir bilgi:

türk hava yolları çılgın bir ücrete filmde ürün yerleştirme yapacaktır. yakın zamanda türkiye'den amerika birleşik devletleri'ne bir thy uçağı giderek filmde bizzat rol almıştır.
  • bu kadar hayvani bütçeli, o yılın en çok ses getiren filmlerinden biri olacak, herkesin beklediği, dahil olan herkesin dalında uzman olduğu bir filmde "çok yanlış, ufff çok hata, bok gibi olacak, ıyy o ne" olma olasılığı mı var amk. herkesin kafasındaki farklı diye film yarrak gibi olacak demek nasıl bir mantıktır. ne olacağını söyliyeyim. ilk uzun fragman çıkacak ve "hassssssss çok iyi, oha ben affleck bildiğin batman..." şeklinde yorumlar başlayacak.
  • superman doğuştan şanslı bir orospu çocuğudur. batman, çilekeş, gariban, öksüz yetimdir.

superman gazetecilik yapıyorum diye geçinir, bir kukuya şeker görünmekten başka derdi yoktur, batman holding lideridir fakat gönlü zengindir, parayı karı kızla ezeyim, dünyanın gotune koyyim dertleri yoktur.
    superman doğuştan süperdir, batman çok çekmiştir.
    superman uzayda gezer, havalara girer, batman dava adamıdır, tevazu sahibidir.
  • daily planet, wayne entertainment'a bağlı bir gazetedir.

yani batman, superman'in patronudur.
hesabın var mı? giriş yap