şükela:  tümü | bugün
 • bakaya kalmış veya yoklama kaçağı durumdaki 450 bin gencin mağduriyetinin çözülmesi için gerekli olan aftır.
  askeralma kanununda 2019 yılında yapılan değişiklikle 2020'den itibaren, bakaya kalmış veya yoklama kaçağı olan gençlere her gün için idari para cezası işletilmesinin yanısıra bedelli askerlik başvuru hakkından da mahrum bırakılmıştır. hal böyleyken üniversiteye de kayıt yaptıramamakta, iş başvurusunda da bulunamamaktadırlar.
  bu gençler ne istiyor: parasını ödeyelim, biz de bedelli yapalım, 6 ay askerde kalma şansımız yok zira.
  vekil bayram yılmazkaya bu gençlerin sesi ve sözcüsü olmuş, meclise bedelli affına ilişkin kanun teklifi (görsel) vermiş. fakat iktidar partisinin içeriğine bakmadan muhalefetten gelen her teklifi reddettiğini biliyoruz. bunun için iktidara da sesleniyoruz, 450 bin gencin mağduriyetine kulak verin. bu işin çözülmesi herkesin yararına olur, hazineye de para girer.
 • yukarıda tutulması gereken bir başlık. bedelli affı her iki taraf içinde oldukça avantajlı avantajlı olacaktır.
 • başlık başlık üstüne , konu konu üstüne. türk milleti cesur olur cesur. görüdüğüm kadarıyla şimdiki gençler askerden kaçmak için kırk takla atıyorlar. bedelli çıkmadan evvelde , günde on başlık açıp , hükümet bedelli çıkarsın diye ağlaşıyorlardı. yok bakaya , yok bedelli , yok bedelliler hiç askere gitmesin. ne aq bu. 6 ay ulan amipler. planınızı ona göre yapıp , prosedüre uyun. adam gibi yapın gelin. sonra kalkıp savaş kaçkını suriyelileri eleştirin.
 • son yıllarda bedelli askerliğe dair duyduğum tek mantıklı talep..

  eskiden bedellinin amacı zaten asker kaçaklarıyla zımnen uzlaşmaktı (yabancı ülkelerde çalışıp burdur’da yapanlar hariç), 99 depreminden sonra başka yöne evrildi bu iş.. zaten o yüzden 5-10 arası dönemlerde çıkarılırdı..

  umarım bir an önce bu kolaylık sağlanır, bu insanlar vakitlice şu ya da bu şekilde yakalanmamışsa elini kolunu bağlamanın alemi yok..
 • kalıcı bedelli askerlik yasası çıkmasına rağmen boşu boşuna 500 binden fazla kişi kaçak dolaşıyor.
  bir an önce çıkması gereken hak durumu.