• (bkz: sakat)
  • (bkz: handicapped)
  • hala özürlü denerek sinir katsayımı artıran insancıklarla aynı toplumda yaşadığımızı gösteren insanlar....
  • (bkz: #8474994)
  • kas erimesinden dolayı tek koltuk değnekli yaşamaya mahkum 28 yaşında bir kişinin, 30 yaşına gelince hayata mola vermek istediğini söylemesine sebep olan hal.*
  • son 3 gününü, bedensel engelli bir insanla , istanbul turu yaparak geçirmiş bir turist rehberi olarak edindiğim utanç verici tecrübe, yürüme engelli insanlara bu şehirde yaşama hakkı vermediğimiz, "otur evinde sokağa çıkma" zihniyetinde olduğumuz. ayrıca bu durumun vahametini daha önce farketmemiş olduğum için kendimden de utandım.
  • gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki sürekli pozitif insanlar.bardağın her zaman dolu tarafını görüyorlar.çok iyimserler.uzun süre arkadaş olarak kalındığında engelli olan kendiniz gibi hissediyorsunuz.
  • az önce girdiğim açık öğretim sınavında iki kolu dirsekten itibaren olmamasına rağmen sınavı kendisi yapabilen, tüm soruları sınavın bitmesinden 40 dk önce yapıp bitiren, sınavdaki herkese taş çıkartan oldukça neşeli ve güzel insandır.
  • dün akşam bi üst geçitte hızlı hızlı yürürken hayatın çok acımasız bi gerçeğiyle karşılaşmama vesile olan insan. acımasız gerçek dediğim küçük bir detay, daha büyük problemlerin yanında bir hiç; ama ben daha önce hiç bu açıdan bakmamıştım olaya.
    hızlı hızlı yürüyordum; çünkü hava çok soğuk, çok rüzgarlıydı. herkes böyle yapmaz mı: tipide, yağmurda, fırtınada bir yerden bir yere yürüyen kim varsa adımlarını hızlandırır. ama bedensel engelli aynı tempoda devam etmek zorunda. ne kadar üşürse üşüsün, nasıl yürüyebiliyorsa öyle yürümeye devam etmek zorunda. ben ve onlarca kişi koştura koştura geçerken yanından o yavaş yavaş ilerlemek zo-run-da.
    çarpıcı bir tespit sayılmayacağını biliyorum ama beni çarptı. hem o adam, hem de bir gün onun yerinde olabileceğim gerçeği.
hesabın var mı? giriş yap