şükela:  tümü | bugün
 • bu kesinlikle çok mühim oran sağlıklı kadınlarda 0.67 ile 0.80 arasında, erkeklerde de 0.85 ile 0.95 arasında değişiyor. şimdi, şöyle bir ilginçlik var ki, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp krizi, felç gibi rahatsızlıkları kendi başına kilodan çok bu bel-kalça oranı öngörebiliyor. bundan da enteresanı, kendilerine 0.70, 0.80 ve 0.90 olmak üzere değişik bel-kalça oranlarına sahip kadın resimleri gösterilen afrika'dan brezilya'ya bir sürü ülkedeki erkekler kilodan bağımsız olarak hep beli kalçalarının yüzde yetmiş ya da civarı büyüklüğünde olan kadınları çekici buluyorlar. playboy kapakları ve güzellik yarışmaları birincilerinin de hep 0.70'e yakın bir bel-kalça oranları olduğu bulunuyor. 90 60 90 da 0.67'e denk geliyor zaten bu ölçü bağlamında.
  ve aynı zamanda daha doğurgan oldukları da tespit edilmiş 0.70 bel-kalça oranına sahip kadınların ki, evrimsel psikologlar erkeklerin işte bu doğurganlığa bir ipucu olarak görmelerine (bilinçli olarak değil elbette) bağlıyorlar bu 0.70'lik kadınları daha çekici bulma olgusunu.
  bilemiyorum, hemen gittim ölçtüm, hesapladım ben de şahsen, acayip çekici çıktım :-)
 • bel kalca orani hatunlarda ne kadar cekici ise kiyafet bulmasi zordur cunku hazir giyim ideallere gore hazirlanmaz. bu hatunlarin poposuna olan beline bol gelir, beline olan poposuna girmez. (terbiyeli insanlar got demez popo der) alinan kiyafetler elden gecirilir mutlaka, katinalik durumu zamanla asilir, elinde makasi kesebilir hale gelinir. (anilar 1)
 • bel kalça oranının altın orana yaklaşmasıyla erkeğin kaldıraç oranı da artar.
 • kalp krizi geçirme riskinizi vücut kütle indeksi'nden** çok daha güvenilir olarak gösteren oran.

  bel çevresinin kalça çevresine bölünmesi ile bulunur.

  örnek: bel çevreniz 60 cm, kalça çevreniz 90 cm ise, 60/90= 0,66.

  kadınlarda 0.85'ten; erkeklerde ise 0,90'dan küçük olmalıdır. yapılan son araştırmalara göre bu bel kalça oranı bu rakamlardan büyük olan kişilerin kalp krizi geçirme riskleri üç kat fazladır.

  bonus:
  diğer risk faktörlerinizle*** kalp krizi geçirme riskinizi hesaplamak için:
  http://health.msn.com/…aspx?cp-documentid=100105399
 • mutlu insanların uğraşmayacağı orandır.
  insan bedeni yaş aldıkça; bu oran zamanla değişir;
  dişi bedeni, erkek bedenine göre daha fazla yağ barındırır; dişi bedeni, anne olmaya, bebek beslemeye programlıdır. 18 yaşındaki orana kafayı takmak gerkesizdir. herkes kafasına göre takılsın, bana göre önemli olan, bedeni ile barışık olmak. oran moran buran, aman aman ya aman...
 • doğurganlıkla, normal doğum gerçekleştirme ihtimali ile zerre kadar ilgisi olmayan oran. kandırmışlar sizi. estetik tercihlere, ideal eş, ideal sevgili listesindeki yerine bir şey diyemem.
 • 6 mayıs 2009 tarihli milliyet gazetesi'nin cafe ekinde melis alphan'ın da konu ile ilgili yazısı okunabilir..

  aşağıdaki oranları aştığınız taktirde risktesiniz demektir:

  erkek:
  bel/kalça oranı > 0,95

  kadın:
  bel/kalça oranı > 0,80
 • romantik bir akşam sonrası güzel bir seks durumunda gereksiz hale gelen oran.
 • her ne kadar altın oran, ideal oran dense de günümüz güzellik kavramında geçerliliği değişmiş kavramdır. az değil şundan 5 yıl önce 90-60-90 ölçüleri ideal ölçüler baz alınırken şimdi 81-61-86 şeklinde. isterseniz dünya çapında top modellere bakın bu ideal oranı asla göremezsiniz. bel kalınlığı ve kalça genişiliği artık nerdeyse aynı.

  http://media.photobucket.com/…-kerr-blue-bikini.jpg (miranda kerr)
  http://www.topnews.in/…/files/gisele-bundchen_1.jpg (gisele)
  http://www.testriffic.com/…o-heidi-klum-6227243.jpg (heidi klum)

  birde şu var.

  http://img2.timeinc.net/…-bikinis/halle-berry_l.jpg (halle berry)
  http://halleberry.celebden.com/…/06/bikini2_268.jpg

  halle berrynin boyu kısa diyenler olabilir ama bu kalça bel oranının diğer kadınlarınkinden kat be kat daha iyi olduğu gerçeğini değiştirmez.