• amatör dilbilimci. (bkz: whorf hipotezi)
  • edward sapir'le birlikte sapir whorf hipotezini geliştiren dilbilimci.
  • mit'den kimya mühendisi olarak mezun olduktan sonra bir sigorta şirketinde yangın önleme mühendisi (!) olarak çalışmaya başlayan whorf hobi olarak ilgilendiği dilbilim alanında dostu edward sapir'le olmayacak işler yapmıştır. bugü bile tartışılan ünlü bir hipoteze imzasını atmıştır.
  • " her dilin içinde mündemiç [the background linguistic system] sistem, yani gramer, fikirleri ifade etmek için bir iletici araç olmakla kalmaz. daha doğrusu şudur: dil kendi kendine fikir şekillendirir, kişinin düşün faaliyeti, algılarının analizi, fikir dağarcığında taşıdıklarının sentezi için bir program ve rehber sağlar. fikirlerin meydana gelişi -eski tabirle- tamamen rasyonel, bağımsız bir süreç değil, fakat belirli bir gramerin parçasıdır ve gramerler arası farklılıklar az olabildiği gibi çok da olabilir" *

*
  • amerikalı (veya anadili olarak ingilizce konuşan) bilimcilerden farklı dilleri konuşan, daha doğrusu, kendi hipotezi mucibince farklı tabii diller tarafından belirlenen bir düşünce sistematiği ile bilim yapan insanlardan bahsederken, türk ve çinli bilim adamlarını örnek vermişti.

1984 senesinde mit'deki dilbilim bölümünden bir prof, bu hipotezin dilbilimde artık ilgi çekmediğini söylemişti de epeyice bozum olmuştum. halle filan gibi bir ismi olan biriydi, şimdi hatırlayamadım. çok zaman geçmiş tabii

--

bir de şöyle bir şey okuduydum;

bizimkisi mit'de program x (=roma rakamıyla 10 ) mezunuymuş, düz kimya mühendisliği olması lazım. aklımda öyle kalmış. çalışma hayatının zannederim tamamını yangın söndürücü imalatı yapan bir firmada satış-pazarlama işlerinde çalışarak geçirmiş. çevresindekiler, yahu o işi bırak da akademik bir işe gir, hem merakın olan dilbilim vs alanlarıyla daha yakından ilgilenebilirsin vs vs diyorlarmış, bizimkisi de, hayır, bilakis, benim şimdiki mesleğim ve çalıştığım iş, merakım olan antropo-linguistik vs alanlarda daha rahat inceleme, araştırma yapma serbestisi veriyor bilmem ne diye karşılık veriyormuş.
hesabın var mı? giriş yap